Wazelina – czym jest? Zastosowanie i rodzaje wazeliny

Wazelina najczęściej kojarzona jest z kosmetykami, aczkolwiek oprócz zastosowania w przemyśle kosmetycznym posiada również szereg innych zastosowań. Jako produkt uniwersalny znalazła także zastosowanie w technice jak również w kosmetyce czy medycynie.

Wazelina czym jest?

Wazelina jest substancją bezwonną, przeźroczystą, która nie rozpuszcza się w wodzie. W zależności od stopnia oczyszczenia i zastosowania, posiada różne zabarwienie (brązowe, żółte, białe). Jest to produkt uboczny, który otrzymywany jest z procesu rafinacji ropy naftowej. Ta niewysychająca, mazista substancja składa się przede wszystkim z węglowodorów.

Wazelina została wyodrębniona  w 1859 roku przez brytyjskiego chemika Roberta Augustusa Chesebrougha i pierwotnie nazywała się „petroleum jelly”. Z czasem zyskała coraz większą popularność, a kiedy firma kosmetyczna Vaseline wprowadziła ją do produkcji na dużą skalę zmieniono jej nazwę na obecną.

Rodzaje wazeliny

Wazelinę dzieli się na następujące rodzaje, które różnią się stopniem oczyszczenia i zastosowaniem.

Wyróżniamy:

Wazelina techniczna jest substancją nieoczyszczoną o brązowej barwie. Stosowana jest głównie do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi np. wodą czy tlenem. Zabezpiecza powierzchnie (takie jak np. gumę, skórę, czy elementy metalowe) przed korozją i  wysychaniem. Dodatkowo stosuje się  ją do smarowania powierzchni współpracujących ze sobą, ponieważ nadaje poślizg.

Wazelina żółta używana jest przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym. Z niej otrzymuje się wazelinę białą poprzez powtórne oczyszczenie.

Wazelina biała – jest oczyszczoną wersją wazeliny żółtej, czyli jest pozbawiona niepotrzebnych składników z tego względu jest uniwersalna. Bezpieczna w stosowaniu, nie posiada właściwości uczulających.

Wazelina kosmetyczna – innymi słowy wazelina biała do której są dodane różne składniki np. aromaty, czy barwniki. Wazeliny kosmetycznej używa się przede wszystkim w kosmetyce i medycynie. 

Przeczytaj również: Sorbitol – co to jest? Zastosowanie i …

Wazelina zastosowanie

Wazelina może być stosowana na do pielęgnacji ust jak również do rąk i twarzy. Dzięki niej skóra staje się odpowiednio natłuszczona i zabezpieczona przed wysuszeniem oraz przed podrażnieniem przez czynniki zewnętrzne. Ponadto, świetnie nadaje się na wysuszone stopy a zwłaszcza pięty.

Wazelina nie jest substancją nawilżającą i nie wchłania się przez błony śluzowe i skórę, rozprowadzona na skórze tworzy na niej warstwę ochronną. Dzięki temu, że nie podrażnia i nie uczula, świetnie nadaje się jako baza do różnych maści czy preparatów chroniących skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto dzięki właściwości poślizgowej pomocna jest również przy masażu, a także przy różnych badaniach, które polegają na wsuwaniu przyrządów w ciało pacjenta np. odbyt.

Wazelina, wykorzystywana jest również do zabezpieczania różnych powierzchni przed korozją (metale), wysychaniem (skóra, guma, tworzywa). Stosuje się ją również jako środek smarujący do różnych mechanizmów.

W przemyśle kosmetycznym wazelina wykorzystywana jest również:

Na podrażnioną skórę

Można ją stosować na otarcia skóry zamiast plastra w trakcie kąpieli. Na otarcie skóry, należy posmarować cienką warstwę wazeliny (najlepsza jest w tym przypadku czysta wazelina bez żadnych domieszek czy substancji zapachowych). Chroni ranę na skórze przed wodą czy różnymi zanieczyszczeniami. Po kąpieli trzeba ją usunąć.

Wazelinę kosmetyczną można stosować również na wysuszone miejsca na skórze. W szczególności na łokcie czy kolana, jednocześnie nadaje się także do podrażnionych skórek przy paznokciach.

Do demakijażu

Wiele kosmetyków do demakijażu powoduje podrażnienia skóry w okolicy oczu. Dodatkowo podrażnienia powoduje fakt, że dużo osób posiada wrażliwą skórą w tej okolicy. Dlatego dobrze nadaje się do usuwania pozostałości po makijażu, kredce, tuszu czy cieniu, jak również sztucznych rzęs.

Slogging

Zabieg kosmetyczny z zastosowaniem wazeliny. Na oczyszczoną skórę nakłada się emulsję nawilżającą i odżywczą. Po jej wchłonięciu nakłada się wazelinę, która zabezpiecza i tworzy warstwę ochronną. Zabieg jest łatwy do wykonania i bezpieczny.

Chroni przed wiatrem i mrozem

Świetnie nadaje się do ochrony przed warunkami atmosferycznymi (wiatr, mróz, promieniowanie słoneczne czy nagłe zmiany temperatury), zwłaszcza części ciała najbardziej narażone czyli dłonie i twarz. W tym celu, należy nanieść na skórę cienką warstwę wazeliny. Dodatkowo można przed nałożeniem wazeliny nasmarować narażone części ciała preparatami nawilżającymi.

Świetnie nadaje się w pielęgnacji suchej i wrażliwej skóry. Jest składnikiem wielu preparatów do skóry z atopowym zapaleniem skóry

Suche pięty

Wazelina, świetnie nadaje się na suche i popękane pięty. W tym celu, najlepiej na noc, należy posmarować stopy wazeliną i założyć skarpetki. Najlepiej na noc, aby stopy miały długi kontakt z wazeliną.

Kiedy nie należy stosować wazeliny

Wazelina to substancja, która zabezpiecza przed wilgocią i dobrze nadaje się w przypadku otarć na skórze, natłuszcza i nadaje poślizg. Natomiast nie zawiera wody i nie nawilża, nie nadaje się do użytku na dużych powierzchniach skóry.

Wazeliny nie należy stosować w przypadku cery tłustej lub mieszanej a także cery borykającej się z trądzikiem, ponieważ może powodować nadmierne natłuszczenie i zatykać pory skóry.

Leave a Reply