Sorbitol – co to jest? Zastosowanie i właściwości

Sorbitol jest substancją wykorzystywaną w kosmetyce, dodawany jest też do produktów spożywczych, zalecany jest dla osób, które cierpią na cukrzycę. Jest substancją słodzącą, która naturalnie znajduje się w niektórych owocach takich jak: gruszkach, jabłkach czy śliwkach. Jego nadmiar może powodować wzdęcia i biegunki.

Co to jest sorbitol

Sorbitol (Sorbit) jest związkiem chemicznym, który należy do grupy alkoholi cukrowych (inaczej polioli). Otrzymuje się go syntetycznie przez redukcję glukozy, posiada podobne do cukru właściwości o krystalicznej postaci. Związek dobrze rozpuszczalny w wodzie, natomiast nie rozpuszcza się w alkoholu. Występuje w formie białego proszku przypominającego cukier lub płatków o lekko słodkim smaku albo w postaci wodnego roztworu (70%).

Przyjmuje się w UE, że 100g sorbitolu zawiera 240 kalorii, zatem dużo mniej niż tradycyjny cukier. Dla porównania cukier 100g to 400 kcal.

Zastosowanie sorbitolu w przemyśle spożywczym

Ma szerokie zastosowanie w produktach spożywczych, gdzie wykorzystywany jest jako składnik słodzący, dodatkowo stosuje się go jako wypełniacz i stabilizator. Dzięki niemu produkty spożywcze mają lepszą wilgotność i teksturę z uwagi na jego właściwości higroskopijne, zatrzymuje wodę w produktach spożywczych.

Sorbitol dodawany jest do produktów spożywczych w celu zamaskowania gorzkiego smaku innych syntetycznych dodatków. A podczas jego spożycia występuje uczucie chłodu w ustach.

Jest odporny na działanie wysokiej temperatury, dlatego dobrze nadaje się w przetwórstwie piekarniczo-cukierniczym.

Dodaje się go również do produktów niskokalorycznych, np. suszone owoce, sosy, likiery, wyroby piekarnicze, musztardy.

Sorbitol w porównaniu z cukrem lub innymi słodzikami (z wyjątkiem ksylitol i stewia) ma mniej słodki smak, wykazuje 50-60% słodkości sacharozy (biały cukier).

W produktach spożywczych oznaczony jest symbolem E-420.

Dla diabetyków stanowi zamiennik dla popularnego cukru. Dzięki swoim właściwościom nie powoduje wzrostu poziomu glukozy we krwi i nie przyczynia się do zwiększenia produkcji  insuliny.

Zastosowanie sorbitolu w przemyśle kosmetycznym

Sorbitol znajduje również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, gdzie występuje jako humektant, składnik w preparatach kosmetycznych. Dzięki właściwości higroskopijnej przeciwdziała ich wysuszeniu i powoduje lepsze właściwości nawilżające, utrzymuje wodę wewnątrz produktu kosmetycznego i zapobiega krystalizacji.  

Wiąże wodę na powierzchni naskórka, co pozwala utrzymać odpowiednie nawilżenie.

Pozytywnie wpływa również na skórę ponieważ przyczynia się do regeneracji naskórka, ponadto nawilża, wygładza i uelastycznia.

Preparaty zawierające sorbitol w składzie mogą być stosowane przez osoby ze skórą wrażliwą, ponieważ wykazuje słabe właściwości alergenne.

Występuje w składzie różnych preparatów kosmetycznych takich jak np. kremy, toniki, szampony czy balsamy.

Jest również składnikiem past do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej. Nie wpływa na rozwój próchnicy, ponieważ w jamie ustnej nie podlega procesom fermentacji spowodowanym przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Ponadto podczas spożycia daje uczucie chłodu i świeżości przez co dodatkowo znajduje zastosowanie w gumach do żucia, a nawet w słodyczach o smaku miętowym.

Przeczytaj również: Składniki nawilżające w kosmetykach

Produkty zawierające sorbitol

Sorbitol naturalnie występuje w niektórych owocach, w grzybach a także w algach. Np.:

  • gruszka (2,1g/100g),
  • brzoskwinia (0,9g/100g),
  • śliwka (12,7g/100g),
  • czereśnia (1,4g/100g),
  • morela,
  • jabłkach.

W produktach spożywczych może występować w :

  • czekolady,
  • ciastka,
  • dżemy,
  • cukierki miętowe,
  • desery mleczne,
  • galaretki,
  • lody,
  • przetwory mleczne,
  • batony proteinowe.

Komu zalecany

Sorbitol jest około połowę mniej słodki od cukru, zachodzące procesy metaboliczne w organizmie są inne od procesu metabolizowania glukozy, dlatego zjedzenie go nie sprawi podniesienia poziomu insuliny.  Toteż sorbitol wskazany jest osobom cierpiącym na cukrzycę, dlatego często stosowany jest w żywności dla diabetyków.

Sorbitol – nadmiar

Sorbitol po zjedzeniu dostaje się do organizmu i jest przez niego w nieznacznej ilości absorbowany (wchłaniany).

Natomiast jego większa część dostaje się do jelita grubego, gdzie zachodzi proces fermentacji, co powoduje wzdęcia a nawet może powodować działanie przeczyszczające.

Nadmiar spożytego sorbitolu może skutkować dyskomfortem z jelitami, a objawiać się to może wzdęciami, gazami czy nawet biegunką i skurczami jelit. Dlatego spożywanie sorbitolu w nadmiarze jest niewskazane dla osób nadwrażliwych na sorbitol lub z zespołem jelita drażliwego. Niewskazane jest również podawanie produktów dzieciom do 1 r.ż. przez wzgląd na możliwość wystąpienia biegunki.

Śliwki posiadają właściwości przeczyszczające, ponieważ zawierają sorbitol. 

Czy jest bezpieczny

Poza tym, że jest niewskazany osobom, które chorują na zespół jelita drażliwego, którym nawet mała ilość może skutkować dokuczliwościami ze strony żołądka (m.in. właściwości przeczyszczające) to nie ma ograniczeń co do stosowania w produktach spożywczych. Ale jeżeli występuje w składzie produktu musi być na nim podana informacja, że sorbitol w „nadmiernych ilościach może mieć efekt przeczyszczający”.

Sorbitol spożywany z umiarem i przez zdrowe osoby nie wywołuje niepożądanych reakcji czy skutków ubocznych.

Leave a Reply