Uczulenie na hybrydy – co je wywołuje i jak je leczyć?

Choć lakier hybrydowy jest estetyczny i można nosić go nawet do trzech tygodni, niestety, jak każdy produkt, manicure hybrydowy może powodować reakcje alergiczne. Jakie są objawy uczulenia na hybrydy, czym jest onycholiza paznokci oraz czy da się wyleczyć uczulenie na hybrydy?

Lakiery hybrydowe – jakie składniki uczulają?

Tak, jak czytanie składów produktów spożywczych czy kosmetyków jest coraz częściej występującym nawykiem, tak, wydaje nam się, że niewiele osób zdaje sobie sprawę, co zawiera hybryda nakładana na paznokcie. Na pewno w zdobyciu tej wiedzy nie pomaga fakt, że na niewielkich fiolkach nierzadko nie widnieje skład produktu. Tymczasem informacje te mogłyby zapobiec nieprzyjemnym objawom uczulenia na hybrydę.

Zatem jakie składniki powodują uczulenie na hybrydy? Są to najczęściej aldehyd, ftalan oraz toluen.

Aldehyd mrówkowy

To organiczny związek chemiczny występujący pod nazwą formaldehydu. Jest najczęstszą przyczyną uczulenia na hybrydy. Odpowiada za utwardzenie paznokcia.

Ftalan dibutylu

Organiczny związek chemiczny zamiennie nazywany DBP. Zwiększa elastyczność hybrydy i zapobiega jej pękaniu.

Toluen

Organiczny związek chemiczny pełniący funkcję rozpuszczalnika.

Uczulenie na hybrydy – przyczyny

Nie tylko wymienione wyżej składniki są najczęstszym powodem wystąpienia uczulenia na hybrydy. Przyczyny tkwią również w nieprawidłowej metodzie wykonania manicure, ponieważ można łatwo uszkodzić płytkę paznokcia a skórki mogą zostać odsunięte zbyt mocno. Kontakt lakieru hybrydowego z uszkodzoną płytką czy zbyt krótko wyciętymi skórkami może doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej. Przyczyny uczulenia na hybrydy mogą tkwić również w niewłaściwym sposobie przechowywania lakierów czy po prostu w indywidualnych skłonnościach do alergii.

Przeczytaj również: Uczulenie na słońce (alergia) – przyczyny, objawy i rodzaje

Przyczyny uczulenia na hybrydy:

  • użycie acetonu do zdjęcia poprzedniego manicure
  • niepoprawne opracowanie płytki paznokcia
  • zalanie skaleczonych skórek lakierem
  • zbyt krótkie utwardzanie lampą
  • stosowanie lamp o za niskiej mocy
  • używanie przeterminowanych produktów

Warto zaznaczyć, że uczulenie na hybrydę dotyka nie tylko klientek salonów kosmetycznych, ale i manikiurzystek wdychających szkodliwe opary produktów chemicznych.

Jak wygląda uczulenie na hybrydy – objawy

Pierwsze objawy uczulenia na hybrydy mogą pojawić się zarówno od razu po wykonaniu manicure, jak i po kilku godzinach od aplikacji lakieru. Ponadto reakcja alergiczna może objąć tak samo całe dłonie, jak i wyłącznie jeden palec. W każdym z tych przypadków należy jak najszybciej zdjąć hybrydy, ponieważ pozostawienie hybryd na paznokciach może poskutkować szeregiem symptomów alergicznych rozprzestrzeniających się nawet na całe ciało.

Przeczytaj również: Uczulenie na twarzy – objawy, przyczyny i jak sobie radzić?

Objawy uczulenia na hybrydę: 

  • rozpierający ból płytki paznokcia i/lub palców
  • nadwrażliwość, zaczerwienienie skórek
  • pieczenie i swędzenie skóry wokół paznokci
  • opuchlizna
  • krostki wypełnione treścią surowiczą
  • onycholiza

Onycholiza a uczulenie na hybrydy

Częstą przypadłością występującą w parze z uczuleniem na hybrydy jest onycholiza. To zaburzenie płytki paznokcia polegające na oddzieleniu jej od łożyska. Objawia się białymi pęcherzykami wypełnionymi powietrzem. Choć nie są one bolesne, w ich miejscu może rozwinąć się stan zapalny lub grzybica. Dlatego leczenie onycholizy wymaga konsultacji z dermatologiem lub podologiem i zastosowania specjalistycznych preparatów. 

Uczulenie na hybrydy – jak wyleczyć?

W leczeniu uczulenia na hybrydy kluczowe jest natychmiastowe zdjęcie lakieru, które zahamuje rozwój reakcji alergicznej. Nie zaleca się w tym celu stosowania acetonu, ponieważ aceton może wzmocnić symptomy. Gdy nie ma możliwości udania się do kosmetyczki, należy spiłować hybrydę pilnikiem. 

Leczenie uczulenia na hybrydy polega na nawilżeniu (np. maścią z witaminą A) podrażnionej skóry wokół paznokci oraz na złagodzeniu objawów doustnymi lekami przeciwhistaminowymi. Niektóre z nich dostępne są bez recepty, jednak mimo wszystko warto zasięgnąć opinii dermatologa. Nie zaszkodzi również moczenie dłoni w antybakteryjnym naparze z rumianku.

Ponadto, aby leczenie uczulenia na hybrydy było skuteczne, zaleca się kilkumiesięczną przerwę od tego typu zabiegów kosmetycznych. Niestety, tak jak każde uczulenie, uczulenie na lakier, pomimo wdrożonej kuracji, może nawracać. 

Jak zapobiegać uczuleniu na hybrydę?

Mimo że alergia na lakier hybrydowy może ponownie dać o sobie znać, istnieją sposoby na zminimalizowanie tego ryzyka.

Aby uniknąć uczulenia na hybrydę:

  • wyklucz z pielęgnacji produkty, które powodowały symptomy alergii
  • wymień też wszystkie akcesoria mające kontakt z uczulającym lakierem
  • korzystaj z lakierów hybrydowych przeznaczonych dla alergików
  • wybieraj tylko sprawdzone salony kosmetyczne
  • przy samodzielnym wykonywaniu manicuru uważaj, aby nie przepiłować płytki paznokcia, nie odsunąć zbyt mocno skórek i nie zalać ich lakierem
  • stosuj lampy UV o odpowiedniej mocy (minimum 36W) – słaba lampa nie utwardza dostatecznie lakieru
  • utwardzaj bazę, lakier oraz top zgodnie ze wskazanym przez producenta
  • zrób przerwę, zanim wykonasz kolejny manicure

Lakiery hybrydowe dla alergików – alternatywa dla uczulonych 

Producenci lakierów hybrydowych wyszli alergikom naprzeciw, oferując tak zwane lakiery 3, 7 oraz 8-FREE:

Lakiery hybrydowe:
  • 3-FREE – nie zawierają aldehydu mrówkowego, ftalanu, ani toluenu 
  • 7-FREE – pozbawione są aldehydu mrówkowego, żywicy formaldehydowej, toluenu, ftalanu, kamfory, ksylenu oraz fosforanu trifenylu
  • 8-FREE – w ich składzie nie występuje aldehyd mrówkowy, ftalan, kamfora, nitroceluloza, parabeny, ksylen, tosylany, aldehyd mrówkowy, ani fosforan trifenolu

Na rynku wciąż pojawiają się nowe produkty do stylizacji paznokci, a ich składy są coraz bardziej naturalne. Będąc alergikiem, warto zwrócić na nie uwagę i zapytać kosmetyczkę o możliwość wykonania manicure hybrydowego produktem hipoalergicznym. 

Leave a Reply