Wysypka alergiczna – jak ją rozpoznać? Przyczyny, objawy …

Rozszerzająca się lista alergenów powoduje, że wysypka alergiczna jest coraz częściej zgłaszaną dolegliwością dermatologiczną. Na objawy alergii skórnej w postaci wysypki cierpią nie tylko dorośli, ale przede wszystkim dzieci i niemowlęta. Jakie są jej przyczyny i jakie daje objawy alergia skórna ? 

Czym jest wysypka alergiczna?

Układ odpornościowy ma zdolność rozpoznawania wrogich substancji i bronienia się przed nimi. Wysypka alergiczna powstaje na skutek zbyt nadgorliwej ochrony organizmu, który nieszkodliwe substancje traktuje jako te zagrażające zdrowiu. Tak więc czym jest wysypka alergiczna? Niczym innym jak reakcją alergiczną – odpowiedzią organizmu na kontakt z alergenem. Wskutek niej pacjenci skarżą się na takie dolegliwości jak czerwone plamy, pęcherze, swędzenie, grudki z sączącą się wydzieliną czy pękająca skóra twarzy, brzucha, dłoni której może towarzyszyć ból. O tym, jak wygląda wysypka alergiczna, decyduje jednak wiele czynników – między innymi rodzaj alergenu, długość ekspozycji na niego, wiek oraz ogólny stan zdrowia osób uczulonych. W każdym przypadku nie należy bagatelizować objawów wysypki alergicznej – dlatego warto jest skonsultować się z lekarzem specjalistą. 

Wysypka alergiczna – ile trwa?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile trwa wysypka alergiczna. Jej zarówno czas trwania, jak i lokalizacja czy nasilenie zmian alergicznych, zależą od wielu różnego rodzaju czynników wymienionych powyżej. 

 Najczęściej jednak występowanie alergii utrzymuje się od kilku dni do nawet kilku tygodni. Kluczem do pozbycia się czerwonych plam, pęcherzyków lub krostek i innych objawów wysypki jest rozpoznanie uczulającego składnika – alergenu – i wyeliminowanie go ze środowiska chorego. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry dotkniętej alergią, co w przypadku wysypki alergicznej u niemowląt czy starszych dzieci powinno przynieść ulgę przy suchej i popękanej skórze. O tym, jak złagodzić symptomy alergii skórnej, piszemy poniżej.

Rodzaje wysypki alergicznej 

Nie istnieje jeden rodzaj wysypki alergicznej. Spośród jej wielu różnych odmian, wyróżnia się trzy występujące najczęściej:

Do mniej znanych rodzajów wysypki alergicznej zalicza się osutki polekowe czy rumień guzowaty.  

Pokrzywka alergiczna

Choroba o podłożu alergicznym objawiająca się odgraniczonymi od skóry bąblami otoczonymi zaczerwienieniem. Wykwity pokrzywkowe uporczywie swędzą i mogą pojawić się zarówno na niewielkim obszarze, jak i na całym ciele. Ponadto pokrzywce towarzyszyć może zagrażający życiu obrzęk naczynioruchowy.  

Wyprysk alergiczny

Zapalenie powierzchownych warstw skóry. Jego symptomy to grudki przekształcające się w wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki. Objawy wyprysku alergicznego najczęściej pojawiają się w miejscu kontaktu skóry z alergenem. 

Atopowe Zapalenie Skóry  

Choroba o przewlekłym charakterze i podłożu genetycznym. Objawia się zaczerwienieniem i świądem oraz łuszczeniem i zgrubieniami występującymi najczęściej na łokciach, zgięciach kolan i na twarzy.  

Wysypka alergiczna – przyczyny – co może ją wywołać?

Przyczyn, które wywołują wysypkę alergiczną, jest nieskończenie wiele. To, co dla zdrowej osoby jest zupełnie nieszkodliwe, dla drugiej może okazać się powodem silnej reakcji alergicznej. Jednak pomimo wielu przyczyn wysypki alergicznej można określić te najczęściej występujące.

Wysypka alergiczna – przyczyny:

  • alergeny wziewne – roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych
  • alergeny pokarmowe – jaja kurze, mleko krowie, orzechy, ryby, owoce morze, cytrusy
  • alergia iniekcyjna – leki podawane poprzez wstrzyknięcie, ale i ukąszenia owadów
  • alergeny kontaktowe – formaldehyd, nikiel, chrom, konserwanty, lateks

Wysypka alergiczna – objawy

Wysypka na ciele najczęściej daje o sobie znać czerwonymi wypryskami idącymi w parze z uporczywym świądem oraz suchą i zgrubiałą skórą. Zmiany skórne mogą mieć również postać różnej wielkości czerwonych plam, pęcherzyków lub krostek. Objawem wysypki alergicznej może być także groźny dla życia obrzęk naczynioruchowy – reakcja alergiczna, której symptomem jest silna opuchlizna w obrębie twarzy, kończyn czy stawów, mogąca prowadzić do zwężenia dróg oddechowych.  

Wysypka alergiczna – objawy:

  • wypryski
  • zaczerwienienie skóry
  • świąd i pieczenie
  • sucha i pękająca skóra
  • rogowacenie skóry
  • rumień
  • grudki wysiękowe
  • obrzęk naczynioruchowy

Objawy wysypki alergicznej mogą wystąpić na twarzy, brzuchu, dłoniach, nogach, genitaliach i całym ciele. 

Jak rozpoznać wysypkę alergiczną? Badanie

Istnieje wiele chorób o podłożu wirusowym i bakteryjnym, które objawiają się plamami na skórze. Dlatego ciężko samemu stwierdzić co konkretnie wywołało problem czerwonych plam, bąbli czy grudek. Jak zatem rozpoznać wysypkę alergiczną? Należy udać się do lekarza alergologa, który oceni wygląd wysypki i na podstawie przeprowadzonego wywiadu zleci odpowiednie badania. Mogą być to:

  • alergiczne testy skórne – iniekcyjne wprowadzenie niewielkiej ilości alergenu i obserwacja odczynu
  • alergiczne testy z krwi – badania laboratoryjne mające na celu określenie stężenia swoistych przeciwciał IgE
  • testy prowokacyjne – celowa ekspozycja na dany alergen i obserwacja reakcji skórnej

Wykonanie testów alergicznych pozwoli stwierdzić jakie substancje powodują dolegliwości skórne.

Wysypka alergiczna u dorosłych 

Wysypka alergiczna u dorosłych często różni się od tej występującej u dzieci czy niemowląt – zarówno pod kątem objawów, jak i przyczyn. U dorosłych wysypka alergiczna często spowodowana jest alergenami kontaktowymi (alergia kontaktowa) – zwykle noszoną biżuterią z niklu, bądź farbami do koloryzacji włosów czy rękawiczkami lateksowymi wymaganymi w pracy – natomiast u dzieci częstą przyczyną występowania zmian są pokarmy.

Po jakim czasie znika wysypka alergiczna u dorosłych? W dużej mierze zależy to od przerwania ekspozycji na alergen, podjęcia dopasowanej kuracji i ogólnego stanu zdrowia. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki – wysypka u dorosłych może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. 

Wysypka alergiczna u dziecka 

Z kolei wysypka alergiczna u dziecka spowodowana jest najczęściej alergenami pokarmowymi – mlekiem krowim, pszenicą czy jajami kurzymi, ale i często alergenami wziewnymi – pyłkami roślin, roztoczami kurzu domowego – oraz kontaktowymi – nowym proszkiem do prania czy środkami pielęgnacyjnymi. 

Wysypka alergiczna u niemowlaka 

To, co często niepokoi świeżo upieczonych rodziców lub opiekunów to wysypka alergiczna u niemowlaka. Bywa ona mylona z pieluszkowym zapaleniem skóry, które nie ma podłoża alergicznego. Wysypka u niemowlaka to zazwyczaj objaw choroby Atopowego Zapalenia Skóry lub uczulenia na dany składnik pokarmowy.

Wysypka alergiczna – jak leczyć?

Podstawą do rozpoczęcia leczenia wysypki alergicznej jest wyeliminowanie substancji uczulającej mającej wpływ na zaostrzenie objawów. Rozpoznanie alergenów umożliwią testy zlecone przez alergologa lub dermatologa. Specjalista wytłumaczy też, jak leczyć wysypkę alergiczną i jak unikać alergenu. Może przepisać leki antyhistaminowe lub glikokortykosteroidy oraz zalecić stosowanie nawilżających i odbudowujących zniszczoną skórę emolientów. Odpowiednia pielęgnacja to istotny element w leczeniu zmian skórnych – brak bariery ochronnej i sączące się rany mogą prowadzić do poważniejszych zakażeń i w efekcie do nieestetycznych blizn. 

Jak złagodzić objawy alergii skórnej – domowe sposoby

Nie zawsze w przypadku pojawienia się symptomów wysypki alergicznej możliwa jest szybka wizyta u specjalisty. Jak złagodzić objawy alergii skórnej, gdy termin konsultacji jest odległy? W takich przypadkach z pomocą na zmiany skórne przychodzi leczenie domowe. 

Na złagodzenie objawów wysypki można zastosować rumianek, należy zalać wrzątkiem torebkę i pozostawić pod przykryciem do wystygnięcia. Następnie wyjąć torebkę lub zmoczyć w naparze kawałek materiału i przykładać do zmienionej chorobowo skóry. Należy jednak pamiętać że rumianek może uczulać niektóre osoby, dlatego dla pewności warto zrobić test na małym fragmencie skóry przedramienia.

Na przesuszoną skórę oraz stan zapalny bardzo dobrze wpływa aloes. Miazgę z łodygi aloesu należy przyłożyć bezpośrednio do miejsca objętego wysypką. Aloes występuje w różnych postaciach miąższ z aloesu, sok, krem lub żel, każda forma aloesu przyłożona do podrażnienia na skórze przyniesie ulgę.

Na większy obszar ciała dotknięty wysypką może pomóc soda oczyszczona. Należy dodać sodę do kąpieli i przez około godzinę moczyć miejsce objęte wysypką. Soda posiada działanie antybakteryjne oraz zmniejsza stany zapalne, przynosi ulgę zmniejszając uczucie swędzenia.

Równie dobrym sposobem na domowe leczenie alergii skórnej może być kąpiel do której można dodać olejek z drzewa herbacianego albo płatki owsiane. Zarówno płatki owsiane jak i olejek z drzewa herbacianego posiadają działanie nawilżające i przeciwzapalne oraz redukują uczucie swędzenia.

Domowe sposoby na wysypki alergiczne

Unikanie alergenów jest podstawą w walce z alergią, ponieważ to alergeny nasilają objawy choroby, dlatego:

  • unikaj kontaktu z alergenem, który powoduje podrażnienie
  • ogranicz kontakt z przedmiotami mogącymi zawierać dany alergen – w przypadku uczulenia na nikiel będzie to nie tylko biżuteria, ale i klamry od pasków itp.
  • wyeliminuj detergenty i inne środki mogące podrażnić wrażliwą skórę
  • nie mocz miejsc zmienionych chorobowo
  • przed zakupem nowych kosmetyków przeczytaj uważnie ich skład
  • wybieraj produkty pielęgnacyjne przeznaczone zwłaszcza dla alergików
  • stosuj emolienty odbudowujące barierę ochronną skóry
  • wybieraj ubrania wyprodukowane z naturalnych tkanin, które nie powodują podrażnień i w których skóra może oddychać

Domowe sposoby na alergie mogą w dużym stopniu poprawić jakość życia osobom uczulonym zarówno dorosłym jak i dzieciom. Dodatkowo zażywanie odpowiednich leków na alergię pozwoli zmniejszyć intensywność objawów a nawet doprowadzić do remisji choroby.

Co na wysypkę alergiczną? Jeśli dotychczas nie było przeciwwskazań do stosowania leków antyhistaminowych, możesz udać się do apteki i kupić je bez recepty. Pomocne okażą się także maści na wysypkę zawierające w składzie hydrokortyzon lub dimentynden, ponieważ zmniejszają świąd, uspokoją stan zapalny i zahamują reakcję alergiczną.

Leave a Reply