Kosmetyki naturalne – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Kosmetyki naturalne

Przemysł kosmetyczny rozwija się bardzo dynamicznie, oferując przy tym  bardzo szeroką gamę kosmetyków. Wśród tych produktów coraz to większym zainteresowaniem cieszą się kosmetyki naturalne. Na przestrzeni czasu ludzkość odchodziła od kosmetyków naturalnych na rzecz kosmetyków tradycyjnych, na bazie substancji chemicznych, syntetycznych. Na chwilę obecną świadomość ludzi jest coraz większa i trend na kosmetyki naturalne powraca. Mało tego, popularność kosmetyków naturalnych szybko wzrasta i okazuje się że szybko nie minie. Propagujemy zdrowy styl życia, coraz bardziej  dbamy o środowisko, przyrodę dostając w zamian czyste powietrze. Coraz większą uwagę przywiązujemy do zdrowego trybu życia zwracając uwagę na to co jemy, unikając produktów przetworzonych. Dlatego idąc torem ekologii przyszedł czas na kosmetyki – naturalne.

Czym są tak na prawdę kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne są to produkty, które zawierają wyłącznie naturalne składniki, przy produkcji których używa się składników pochodzenia roślinnego i mineralnego. Rzadko ale jednak mogą też występować składniki pochodzenia zwierzęcego. Produkty te posiadają składniki, które są przyjazne skórze, ponieważ zawierają szereg naturalnych substancji myjących, zapachowych, olejków eterycznych, emulgatorów.  A produkty użyte do produkcji kosmetyku są wysokiej jakości. Prawdziwy kosmetyk naturalny ma odpowiednie certyfikaty, które są gwarantem dobrej jakości.

Przeczytaj także:

Alergeny kontaktowe.

Składniki nawilżające w kosmetykach – przykłady, tabela

Skład kosmetyków naturalnych

Najważniejszą rzeczą jeśli chodzi o kosmetyki naturalne, są produkty, które nie mogą szkodzić, czyli nie powinny zawierać substancji chemicznych, modyfikowanych. Kosmetyki naturalne powinny być bezpieczne w użytkowaniu w przeciwieństwie do kosmetyków tradycyjnych, które zawierają szereg substancji chemicznych, syntetycznych. I mogą podrażniać, wysuszać skórę ( przeczytaj: Skóra sucha – przyczyny, pielęgnacja i składniki nawilżające), jak również powodować zaczerwienienia, naruszać barierę lipidową, czy prowadzić do wysypki.

W składzie kosmetyków naturalnych znajdziemy składniki pochodzenia naturalnego i są to:
  • proteiny,
  • różnego rodzaju wyciągi roślinne,
  • glinki,
  • oleje,
  • olejki eteryczne,
  • ekstrakty.
mogą znaleźć się także składniki pochodzenia zwierzęcego takie jak:
  • wosk pszczeli,
  • lanolina,
  • mleko.

W skład kosmetyku naturalnego wchodzą także substancje zapachowe, barwniki, konserwanty, emulgatory, wszystkie te substancje powinny być naturalne, pozyskane z roślin.

Substancje zapachowe czy barwniki powinny wynikać ze składników naturalnych, olejków eterycznych, użytych do produkcji kosmetyku.

Jeśli chodzi o konserwanty jak najbardziej powinny znajdować się w kosmetykach naturalnych, ponieważ bez nich kosmetyk skolonizują grzyby i bakterie. Konserwanty użyte w kosmetyku powinny być pochodzenia naturalnego, w ilości wystarczającej aby produkt można było zakonserwować. Dlatego terminy ważności są krótsze niż w przypadku kosmetyków tradycyjnych, które mają bardzo długą ważność.

Do naturalnych konserwantów można zaliczyć sól, oleje, olejki eteryczne, niektóre ekstrakty występujące w roślinach, witamina E, małe ilości alkoholu roślinnego. Substancje te mają właściwości konserwujące i zabezpieczające kosmetyk przed drobnoustrojami.

Kwas dehydrooctowy jest konserwantem, którego dopuszcza się do stosowania w kosmetykach, używa się go przeciwko grzybom i bakteriom.

Substancji, których należy się wystrzegać i których nie powinno być w kosmetykach naturalnych to:
  • SLS,
  • PEG,
  • GLIKOLE,
  • parafina,
  • syntetyczne substancje zapachowe,
  • składniki modyfikowane genetycznie,
  • barwniki syntetyczne,
  • silikony,
  • substancje pozyskane z martwych zwierząt (tłuszcze, kolagen, elastyna),
  • syntetyczne konserwanty (parabeny, formaldehyd),
  • syntetyczna wazelina, parafina,
  • substancje odzwierzęce,
  • ftalany.

W kosmetykach naturalnych, ekologicznych czy organicznych, które posiadają certyfikaty nie znajdziemy tych składników. Dlatego stosując te kosmetyki ustrzeżesz się od szkodliwych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na skórę a nawet zdrowie.

Regulacje prawne i certyfikaty

Nie ma regulacji prawnych jeśli chodzi o kosmetyki naturalne, dlatego przyjęło się, że są to produkty, które zrobione są ze składników roślinnych, mineralnych i zwierzęcych, oczywiście pozyskane bez krzywdy dla zwierząt. I najlepiej żeby były dokładnie przebadane pod kątem czystości i potencjalnych alergenów.

Istnieje dużo organizacji, które przyznają certyfikaty, one same mogą spełniać te same lub podobne kryteria albo różnić się od siebie. Jedne kontrolują jakość,  począwszy od gleby przez surowiec, kosmetyk aż po opakowanie, inne zaś nie uznają składników pochodzenia odzwierzęcego. Dlatego dobrze jest poczytać o certyfikatach i dowiedzieć się jakie kryteria danego certyfikatu nam odpowiadają. Żeby można było wybierać te produkty, które mają właśnie ten wybrany przez nas certyfikat.

Certyfikaty potwierdzają czystość produktu i składników użytych do jego produkcji, dzięki nim mamy pewność że kosmetyk jest w pełni naturalny i został przebadany przez specjalistów.

Najpopularniejsze organizacje certyfikujące

ECOCERT – organizacja Francuska

NATRUE – stowarzyszenie z siedzibą w Brukseli

ICEA – organizacja Włoska

Aby kosmetyk spełniał wymogi kosmetyku naturalnego powinien:

Składniki powinny pochodzić z kontrolowanych upraw.

Powinien być przebadany pod kątem czystości i substancji alergizujących.

Nie może być testowany na zwierzętach, a bezpieczeństwo stosowania jest sprawdzane w laboratorium.

Kolejną ważną rzeczą jest informacja, która powinna znaleźć się na opakowaniu – skąd pozyskiwane są składniki do produkcji kosmetyków naturalnych. Jest to ważna informacja ponieważ składniki użyte do produkcji kosmetyków powinny być pozyskane z ekologicznych upraw.

Powinien posiadać certyfikat, a na opakowaniu powinna być informacja jaki to kosmetyk naturalny czy organiczny oraz skład i zawartość procentowa składników.

Przeczytaj również:

Skóra wrażliwa, alergiczna – przyczyny objawy i pielęgnacja

Skóra tłusta (łojotokowa) – pielęgnacja, charakterystyka, wady i …

Kosmetyki naturalne – czy podrażniają i powodują reakcje alergiczne

Z powodu coraz częściej występującymi podrażnieniami i alergiami na tradycyjne kosmetyki na bazie substancji chemicznych, alergicy coraz częściej powracają do kosmetyków naturalnych.

Pomimo tego że kosmetyki naturalne zawierają mniej substancji szkodliwych, czyli substancji zapachowych, modyfikowanych genetycznie, czy substancji syntetycznych, które negatywnie wpływają na skórę, to nie można ich utożsamiać z kosmetykami hipoalergicznymi. Kosmetyki naturalne to nie to samo co kosmetyki hipoalergiczne. Dlatego że często zawierają w składzie dużo przeróżnych olejków eterycznych, wyciągów czy ekstraktów roślinnych, które mogą działać alergizująco. Oczywiście, kosmetyki naturalne są alternatywą dla osób borykających się z podrażnieniami czy alergiami na tradycyjne kosmetyki. Należy jednak wiedzieć, że niektóre substancje pochodzenia naturalnego są substancjami silnie alergizującymi, dlatego dobrze jest wiedzieć jaka substancja szkodzi i po prostu jej unikać przy wyborze kosmetyku.

Dlatego czytanie składu  w kosmetykach naturalnych jest ważne ponieważ po pierwsze pozwoli uniknąć nieprzyjemnych zmian skórnych czy alergii, a po drugie jest pomocne w uzyskaniu informacji ile naturalności jest w kosmetyku.

Kosmetyki pseudo naturalne

W dzisiejszych czasach gdzie dużo się mówi o „EKO” ludzie coraz częściej sięgają po kosmetyki naturalne.

Firmy kosmetyczne stosują różne chwyty marketingowe używając różnych nazw kosmetyków, bio, eko, natural, kosmetyk naturalny, by przyciągnąć klienta. Na opakowaniach dodają zdjęcia czy rysunki odpowiednie do substancji użytych w kosmetyku, potęgując naturalność produktu. Ale czy taki produkt jest faktycznie naturalny, czy tylko stał na półce obok kosmetyku naturalnego. Większość produktów faktycznie zawiera składniki roślinne, ale często zdarza się tak, że sam produkt jest ze surowców gorszej jakości lub ilość substancji jest niewystarczająca, żeby można było mówić o kosmetyku naturalnym. Pozyskanie olejków czy ekstraktów z roślin jest drogie, dlatego niektóre składniki produkowane są w laboratorium, a w samym kosmetyku składników naturalnych jest znikoma ilość. Na rynku kosmetycznym jest wiele produktów, które kuszą ładną naturalną nazwą z pięknymi opakowaniami i które niestety zawierają śladowe ilości składników pochodzenia naturalnego. Oprócz tej „natury” w kosmetyku można znaleźć syntetyczne konserwanty, oleje rafinowane, czy chemiczne emulgatory.

Jakie kosmetyki są najlepsze

Mała ilość zbędnych substancji poprawiających kosmetyk a duża ilość składników naturalnych.

Brak substancji syntetycznych, peg, silikon, parafina i innych syntetycznych czy modyfikowanych substancji.

Efektywność substancji aktywnych, wchłanianie i konsystencja.

Oczywiście żeby posiadał certyfikat.

Najważniejsze jest to aby był odpowiedni dla danej skóry, nie podrażniał i nie powodował reakcji alergicznych. Aby nawilżał i odżywiał skórę.

Jak wybrać kosmetyki naturalne – na co zwrócić uwagę

Czytaj listę i skład substancji użytych do produkcji, bo ona jest ważniejsza niż zapewnienia firmy produkującej kosmetyki. I pozwoli stwierdzić czy kosmetyk jest naturalny.

Skład powinien być krótki, który w zupełności wystarczy aby kosmetyk spełniał swoją funkcje, zamiast długiej listy zbędnych składników.

Czy pochodzą z ekologicznych upraw i jaki procent INCI stanowią składniki naturalne.

Kolejną wskazówką, oprócz samego kosmetyku jest jego opakowanie, które daje do zrozumienia że produkt jest zrobiony w zgodzie z naturą. I powinno być zrobione z surowców wtórnych nadających się do recyklingu.

Dobrym wyborem będzie też firma, która specjalizuje się tylko w produkcji kosmetyków naturalnych.

Jeśli chcemy kupić kosmetyk, który ma nawilżać czy odżywiać skórę to dobrze by było aby składniki  te znalazły się na początku składu. Będziemy mieli pewność że składników, które nas interesują będzie najwięcej. Dlatego lista składników powinna się zaczynać od składników, których jest najwięcej w produkcie do składników, których jest najmniej i występują w śladowych ilościach.

Jeśli nie wiesz czy produkt będzie odpowiedni dla Ciebie spytaj o próbkę danego kosmetyku, sprawdź i przetestuj, przeczytaj recenzje.

Zwróć uwagę czy kosmetyk posiada certyfikat –  daje pewność że kosmetyk jest naturalny. Można powiedzieć, że taki certyfikat nas wyręcza ponieważ same organizacje certyfikujące kontrolują każdy etap produkcji aż po gotowy produkt.

Przeczytaj także:

Emolienty czym są i co należy o nich wiedzieć.

Dermokosmetyki – czym są? Jaki jest ich skład i zalety.

Produkcja kosmetyków naturalnych certyfikowanych

Aby powstał kosmetyk naturalny musi zostać spełnionych wiele rygorystycznych warunków spełniających określone normy. Wszystkie składniki muszą pochodzić z kontrolowanych upraw i muszą być poddawane badaniom. Nie tylko same składniki są poddawane badaniom, analizy dokonuje się już na etapie przygotowania ziemi pod uprawę roślin, czyli np. składu chemicznego gleby. Pod kątem zanieczyszczeń bada się także wodę do nawadniania upraw. Nie wolno stosować nawozów czy środków ochrony roślin z wyjątkiem tych dozwolonych, które posiadają certyfikaty.

Składniki pochodzenia naturalnego powinny być uzyskane przy użyciu metod fizycznych jakie stosuje się przy produkcji kosmetyku,  a są to tłoczenie, destylacja, filtracja, suszenie. A każdy etap produkcji jest ściśle kontrolowany i wytwarzany w zgodzie z naturą.

Dlaczego kosmetyki naturalne są droższe od drogeryjnych

Kosmetyki naturalne są droższe od kosmetyków konwencjonalnych, tzw. drogeryjnych, ponieważ wpływa na to kilka czynników, które muszą być spełnione aby kosmetyk można było nazwać naturalnym czy ekologicznym.

Surowiec  – jest jednym z najważniejszych rzeczy, a właściwie jego cena, która jest wysoka i ma wpływ na cenę produktu. Ponieważ jest to surowiec certyfikowany, najwyższej jakości, który jest pochodzenia roślinnego i pochodzi z kontrolowanych upraw.

Koszty produkcji – firmy produkujące kosmetyki muszą mieć odpowiednie pomieszczenia do produkcji kosmetyków, magazynowania czy pakowania gotowego produktu. A wszystko to musi być zatwierdzone, a później kontrolowane przez sanepid. Do tego nie rzadko dochodzą koszty wynajmu, utrzymania, urządzeń, naczyń no i oczywiście czas jaki trzeba poświęcić aby powstał kosmetyk.

Badania – kosmetyki zanim trafią na półki sklepowe muszą zostać poddane wielu rygorystycznym badaniom i testom. Dlatego sprawdzane są pod względem czystości produktu, poddawane są testom dermatologicznym czy nie spowodują żadnych uczuleń i alergii. Testy konserwacji produktu i wiele innych obowiązkowych badań, które są kosztowne.

Certyfikaty – są kosztowne ale dają pewność że produkt jest najwyższej jakości i dlatego nie wszystkie firmy na to stać, zwłaszcza że takie certyfikaty wygasają po roku i producent musi się starać od nowa o taki certyfikat.

Opakowanie – powinno być zrobione z surowców wtórnych nadających się do recyklingu.

Czy warto kupić kosmetyk naturalny

Mimo że kosmetyki naturalne nie posiadają pięknych intensywnych zapachów, produkty myjące słabo się pienią, a na efekt będzie trzeba trochę poczekać niż w przypadku kosmetyków tradycyjnych, gdzie efekt jest prawie natychmiastowy. Biorąc pod uwagę wartości odżywcze, skład produktu, działanie kosmetyku to warto w nie zainwestować. Dzięki nim skóra dostaje to co dla niej najlepsze, a efekt utrzymuje się znacznie dłużej niż w przypadku kosmetyków drogeryjnych.

 

Leave a Reply