Skóra tłusta (łojotokowa)-pielęgnacja, charakterystyka, wady i …

Skóra tłusta

Nazywana inaczej łojotokową, skóra tłusta pomimo że dotyczy najczęściej nastolatków w wieku dojrzewania, to coraz częściej skórę tłustą mają także osoby dorosłe. Ważnym elementem, który pozwala stwierdzić posiadanie skóry tłustej jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, występująca praktycznie na całej skórze twarzy oraz środkowej części klatki piersiowej i pleców. Objawy charakterystyczne występują właśnie tam.

Nadprodukcja sebum

Sebum tworzy na powierzchni skóry barierę ochronną, która chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego stosowanie produktów wysuszających skórę osłabia barierę ochronną, a efekt stosowania takich preparatów jest nietrwały.

Pierwsze oznaki skóry tłustej mogą pojawić się już w około 12 roku życia. A ponieważ wydzielanie łoju jest zmienne, dlatego w różnych okresach życia jego ilość się zmienia. Bo np. u noworodków produkcja sebum jest wysoka, następnie spada aby w okresie dojrzewania znowu osiągnąć wyższy poziom. Jest to związane z poziomem hormonów, które to wpływają na pracę gruczołów łojowych pobudzając je do zwiększonej aktywności.

Do czego prowadzi – nadprodukcja

Skóra tłusta jest bardziej podatna na infekcje grzybicze i bakteryjne, ponadto nadmierna ilość produkowanego łoju prowadzi do zatkania porów co w rezultacie ma wpływ na powstanie zmian trądzikowych, niezapalnych np. zaskórniki i zapalnych np. wypryski, czopy ropne.

Cechy skóry tłustej

Cechy charakterystyczne skóry tłustej to:

  • pogrubiony naskórek,
  • ziemisty, szarawy koloryt,
  • zmiany ropne,
  • rozszerzone pory,
  • zaskórniki,
  • lepkość w dotyku (przez nadmiar sebum),
  • nadmiar sebum na powierzchni skóry odpowiada również za efekt świecenia się skóry czy błyszczenia.

Skóra tłusta może być także nadwrażliwa, płytko unaczyniona i  odwodniona.

Zalety

Pomimo że skóra tłusta jest skórą problematyczną, może wywoływać uczucie dyskomfortu i problem w pielęgnacji osobom posiadającym ten typ cery. To pomimo tych wad, skóra tłusta posiada parę zalet w porównaniu ze skórą suchą np.:

  • jest odporna na czynniki zewnętrzne (mróz, wiatr),
  • jest jędrniejsza,
  • dłużej pozostaje gładsza,
  • zmarszczki pojawiają się później,
  • długo zachowuje młody wygląd,
  • nie przesusza się w okresie starzenia,
  • później się starzeje.

Skóra tłusta – przyczyny

Jedną z przyczyn nadmiernej pracy gruczołów łojowych jest działanie hormonów, które pobudzają je do pracy.

Zwiększona ilość produkowanego sebum może mieć różnorakie przyczyny, a czynniki, które powodują tłustą skórę dzielimy na:

Czynniki wewnętrzne

  • predyspozycje genetyczne,
  • ciągły stres – powoduje zmiany hormonalne co przekłada się na nadprodukcję łoju,
  • zaburzenia przemiany materii i układu trawiennego.

Czynniki zewnętrzne

  • leki na cholesterol – (obniżające jego poziom),
  • niewłaściwa dieta,
  • palenie papierosów,
  • promieniowanie UV,
  • a także niewłaściwa pielęgnacja.

Skóra tłusta – kosmetyki

Skóra tłusta jest skórą wymagającą, która potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, dlatego ważne jest dobranie odpowiednich kosmetyków na każdym etapie pielęgnacji. Ważne jest również to aby stosowane preparaty ze sobą współdziałały.

Jakie powinny być – kosmetyki

Preparaty, do skóry tłustej powinny być beztłuszczowe (oil-free), lekkie czyli niezawierające tłustych składników, a także preparaty niezawierające alkoholu (niszczy barierę lipidową naskórka), bo działa on negatywnie z uwagi na działanie wysuszające skórę.

Dlatego kosmetyki do skóry tłustej takie jak np. toniki, żele, kremy płyny, czy inne preparaty powinny wykazywać pewne działania takie jak:

Działanie kosmetyków

Sebostatyczne – hamuje nadmierne wydzielanie serum.

Antybakteryjne – hamuje rozwój bakterii.

Keratolityczne – złuszczanie się naskórka.

Łagodzące.

Przeczytaj również:

Skóra tłusta – pielęgnacja

Pielęgnacja skóry tłustej a także innych typów, problematycznych cer wymaga szczególnej pielęgnacji. W przypadku pielęgnacji skóry tłustej powinno wystrzegać się preparatów o zbyt intensywnym działaniu. Dlatego dermokosmetyki dobrze sprawdzają się w pielęgnacji skóry tłustej. A dokładne mycie twarzy powinno odbywać się dwa razy dziennie rano i wieczorem.

Trzeba uważać aby nie przesuszać skóry tłustej, dlatego kosmetyki na bazie alkoholu, SLS są niewskazane, ponieważ mogły by nadmiernie wysuszyć skórę. Podczas nadmiernego wysuszania może zostać naruszony płaszcz lipidowy co z kolei może prowadzić do przekształcenia się skóry tłustej w odwodnioną albo trądzikową.

Nie powinno stosować się preparatów, które mogą nasilić przetłuszczanie się skóry czyli tłustych preparatów np. z olejem kokosowym, jest to równie ważne, gdyż preparaty te zatykają pory co może mieć negatywny wpływ na skórę.

Oczyszczanie

Oczyszczanie skóry tłustej, powinno odbywać się systematycznie, dwa razy dziennie rano i wieczorem a kosmetyki powinny mieć działanie sebostatyczne czyli hamujące nadmierne wydzielanie sebum, a także o lekkiej konsystencji i działaniu antybakteryjnym i łagodzącym.

Wieczorem oczyszczanie powinno być staranne i dokładne, ponieważ na skórze znajduje się łój, kurz, który po całym dniu zdążył się nagromadzić na skórze twarzy, a także makijaż. Podobnie rano oczyszczanie także powinno być dokładne z tego względu, że po nocy na skórze odkłada się złuszczony naskórek jak również nadmiar sebum.

Do oczyszczania dobrze sprawdza się płyn micelarny – delikatny,  beztłuszczowy i bezalkoholowy. Ważnym elementem jest również, stosowanie toniku antybakteryjnego bez zawartości alkoholu, stosowany po wymyciu twarzy spowoduje zmniejszenie widoczności porów.

W ciągu dnia można również usuwać nadmiar serum bibułkami matującymi.

Peeling

Złuszczanie, jest bardzo dobrym sposobem na skórę tłustą, dlatego pozytywne efekty może przynieść także peeling (drobnoziarnisty lub enzymatyczny)  stosowany raz w tygodniu. Peeling gruboziarnisty może podrażnić cerę. Usuwa zanieczyszczenia, martwy naskórek, który może przyczynić się do zablokowania porów, co z kolei doprowadzi do pojawienia się zaskórników czy wykwitów ropnych. Dobrym sposobem aby poprawił wygląd i stan zdrowia skóry jest także nałożenie maseczki antybakteryjnej po peelingu.

Tonizowanie

Tonizowanie przywraca skórze odpowiednie pH, a także umożliwia wchłanianie składników aktywnych przez skórę i wspomaga nawadnianie.

Preparaty z kwasami AHA i BHA nawadniają skórę, usuwają martwy naskórek, odblokowują pory, rozjaśniają przebarwienia. Dlatego najlepiej aby stosowany do pielęgnacji tonik zawierał w swoim składzie te substancje. Kwasy świetnie nadają się do złuszczania martwego naskórka, a także wpływają na zaskórniki. Kwasy AHA i BHA są również bazą do peelingów chemicznych.

Kremy na dzień i noc

Kremy powinny w swoim składzie zawierać humektanty, do których zaliczamy np.: kwas hialuronowy, aloes, mocznik, kwas mlekowy.

Krem, do stosowania na dzień powinien posiadać działanie nawilżające, matujące i zmniejszające widoczność porów, a także aby posiadał filtr UV. Natomiast krem do stosowania na noc powinien posiadać właściwości odżywcze, nawilżające, mikrozłuszczające, antyoksydacyjne i łagodzące, a także regulujące wydzielanie sebum.

Skóra tłusta – domowy sposób

Domowym sposobem w przypadku skóry tłustej jest np. okład z rumianku, nadaje się również do przemywania twarzy (zamiast toniku), który poprawia wygląd skóry. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, i łagodzące. Zmniejsza podrażnienia i zapobiega stanom zapalnym.

Uwaga

Rumianek wykazuje właściwości alergenne, dlatego osoby uczulone nie powinny go stosować, ponieważ może u nich wystąpić reakcja alergiczna.

Przeczytaj również: Skóra wrażliwa, alergiczna – przyczyny, objawy i pielęgnacja

Skóra tłusta – czego nie robić w pielęgnacji

Jednym z najważniejszych błędów jakich można dopuścić się w przypadku pielęgnacji skóry tłustej jest stosowanie mocnych preparatów myjących. Środki te pozbywają nie tylko łoju ale także warstwy ochronnej, która zawiera substancje lipidowe.

Ponadto preparaty myjące

Odwadniają, zmieniają odczyn kwaśny na zasadowy, dlatego mycie mydłem zasadowym może doprowadzić do zniszczenia bariery lipidowej skóry, ponieważ ma niekorzystne pH. Mocne preparaty myjące mogą nawet powodować, że gruczoły łojowe zaczynają pracować jeszcze bardziej intensywnie. Jest to związane z tym że gruczoły łojowe na skutek wysuszenia skóry nie chcą doprowadzić do jej wysuszenia i dlatego zwiększają produkcję łoju.

Alkohol w preparatach

Skóry tłustej nie wolno przesuszać, ponieważ można doprowadzić do zniszczenia bariery lipidowej. Dlatego stosowanie preparatów z alkoholem może wysuszać i np. toniki, mimo że pozornie dają dobry efekt to mogą działać drażniąco. A stosowane dłużej mogą prowadzić do zwiększenia łojotoku i nasilenia zmian trądzikowych.

Wyciskanie mechaniczne

Niewskazane jest również wyciskanie mechaniczne zaskórników i krost, ponieważ może to skutkować powstawaniem blizn, a nawet prowadzić do uszkodzenia naczynek krwionośnych.

Opalanie i gorące kąpiele

Nie zaleca się również gorących kąpieli, a także nadmiernego opalania,  gdyż wysoka temperatura może prowadzić do wysuszenia skóry. W przypadku opalania, początkowo skóra może wyglądać lepiej jednak w dłuższej perspektywie promieniowanie UV pobudza pracę gruczołów, prowadzi także do rozszerzenia naczynek krwionośnych, może również uszkadzać komórki,  co w efekcie ma zły wpływ na skórę i jej wygląd.

Makijaż

W przypadku makijażu nie wolno nakładać następnej jego warstwy na sebum, ponieważ zbyt duża ilość nałożonych preparatów na skórę, obciąża ją, zatyka pory i może prowadzić do powstania stanów zapalnych czy wyprysków. Dlatego dobrze jest makijaż nałożyć od nowa, a jeśli z różnych względów nie ma takiej możliwości, można użyć bibułek kosmetycznych lub chusteczek higienicznych i usunąć nadmiar sebum.  

Na chwilę obecną rynek kosmetyczny oferuje serie preparatów kosmetycznych dla różnych typów cer, w tym do skóry tłustej i przetłuszczającej się. A skład jest odpowiednio dobrany i opracowany, posiada również działanie pielęgnacyjne, a także przy systematycznym stosowaniu potrafi ograniczyć nadmierne wydzielanie sebum. Dlatego odpowiednia pielęgnacja jest dobrym sposobem na tłustą skórę. Aczkolwiek jeśli wystąpią jakieś uciążliwe problemy wizyta u dermatologa może okazać się niezbędna. 

Leave a Reply