Alergeny kontaktowe – co uczula? Przykłady alergenów kontaktowych – tabela.

Czym są alergeny kontaktowe?

Każdego dnia nasz organizm napotyka na różnego rodzaju alergeny kontaktowe, jednak nie wszystkie wywołują objawy uczulenia. I nawet jeśli u jednej osoby jakaś cząsteczka może wywołać objawy uczulenia to dla innej osoby ta sama cząsteczka może być całkiem obojętna.

Alergeny kontaktowe, są to związki chemiczne, z których większość to hapteny o niskiej  masie cząsteczkowej nie większej niż 500 daltonów. Natomiast związki te, stają się pełnowartościowymi alergenami dopiero po związaniu się z białkami naskórka i w bezpośrednim kontakcie ze skórą powodują różnego rodzaju podrażnienia skóry.

Do dziś znanych jest ponad trzy tysiące alergenów kontaktowych i wciąż poznawane są nowe, ponieważ chemizacja środowiska i uprzemysłowienie sprzyja powstawaniu nowych substancji uczulających. Pomimo ogromnej ilości substancji, które wykazują działanie alergizujące, to najczęściej uczulają środki konserwujące, substancje zapachowe i metale.

Reakcje alergiczne a alergeny kontaktowe

Najczęściej po kontakcie z alergenem występują reakcje niegroźne czyli znikają po usunięciu czynnika wywołującego uczulenie. Może jednak się zdarzyć że, reakcja alergiczna nabierze dużo silniejszą postać i obejmie np. układ oddechowy czy układ pokarmowy. Natomiast w najgorszym przypadku może nawet prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który może być zagrożeniem życia. Ponieważ reakcja alergiczna może przybrać różne postacie nie należy bagatelizować objawów takich jak np. duszności, zawroty głowy, osłabienie, obniżenie ciśnienia czy wymiotów, itp.

Najczęstsze alergeny kontaktowe

Nikiel, jest jednym z najczęstszych alergenów kontaktowych w Europie podobnie jak i w Stanach Zjednoczonych i jest bardzo rozpowszechniony. Dlatego znajdziemy go w wielu stopach metalowych, które są wykorzystywane do produkcji różnych akcesoriów odzieżowych, klamer do pasków, biżuterii, zegarków, monet, narzędzi, sztućców, garnków, a nawet występuje w aparatach ortodontycznych. Jest to kilka przykładów, ale skala występowania jest znacznie większa. Natomiast bardziej podatne na uczulenia są kobiety, czego wynikiem może być rozwój kontaktowego zapalenia skóry. Dlatego uważa się że noszenie kolczyków, biżuterii lub innych metalowych przedmiotów, które są w długotrwałym kontakcie ze skórą za główny czynnik powodujący uczulenie.

Przeczytaj także: Alergeny inhalacyjne

Inne równie ważne

Alergenami kontaktowymi są także różnego rodzaju substancje, materiały i tworzywa, które mogą być przyczyną alergii kontaktowej. Bardzo często działanie uczulające mają również środki chemiczne, kosmetyki, a zwłaszcza o intensywnym zapachu,  środki czyszczące, detergenty, proszki do prania, konserwanty, barwniki. Również uczulające mogą się okazać np. guziki, tworzywa sztuczne, oprawki okularów czy lateks.

Jak widać, alergeny kontaktowe są zawarte w wielu środkach i przedmiotach codziennego użytku.

Alergeny kontaktowe przykłady i źródło ich pochodzenia –  tabela

Lp.Substancja  
(alergen)
Źródło pochodzenia (gdzie występuje)
1nikiel biżuteria, metalowe zapięcia, klamry od pasków, zegarków, metalowe elementy wykończenia ubrań, narzędzia
2chromskóra, zapałki, cement, farby wodne, oleje
3kobaltcement, żywice poliestrowe, glina, emalie, farby do malowania ceramiki
4kalafoniamydła, plastry, tworzywa sztuczne, kleje, farby, pasty, woski, kosmetyki
5lanolina       maści, kosmetyki
6barwnikiubrania, farby do włosów
7antybiotykizasypki, maści, kremy, materiały opatrunkowe  
8 histaminolityki       

kremy przeciwświądowe
9 alergeny roślinnesumak jadowity, chryzantema, prymula  
10balsam peruwiańskikosmetyki, leki stosowane miejscowo, skórki owoców cytrusowych, przyprawy, perfumowana, herbata i tytoń, olejki eteryczne, gumy do żucia, lody
11środki konserwującemaści, kremy
12miejscowe środki znieczulająceczopki, aerozole, kremy przeciwbólowe i przeciwświądowe                                                       
13guma w domu i w pracyrękawice, obuwie, opony
14substancje zapachowedezodoranty, kosmetyki, środki czystości
15parabenykonserwanty kosmetyków, produktów spożywczych
16żywica epoksydoważywice lane, kleje, emalie, farby, lakiery antykorozyjne
17formaldehydkosmetyki, środki odkażające, kleje, tworzywa sztuczne, chłodziwa, leki dentystyczne
18akrylanysztuczne paznokcie, materiały dentystyczne, cement ortopedyczny, lakiery, farby
19glutaraldehydśrodek odkażający do narzędzi medycznych i fryzjerskich
20terpentynaprzylepce, chłodziwa, środki do polerowania, farby, kosmetyki, środki do czyszczenia metali
21timerosalkonserwant szczepionek, kropli do oczu, płynów do soczewek kontaktowych

Co powodują alergeny kontaktowe?

Głównymi czynnikami, które wywołują alergiczne kontaktowe zapalenie skóry są alergeny kontaktowe, do których należy nikiel, chrom, kobalt, formaldehyd, kosmetyki a także guma.

Jedną z najczęstszych dermatoz występujących po kontakcie z alergenami kontaktowymi jest wyprysk kontaktowy, nazywany również kontaktowym zapaleniem skóry. Jest to postać wyprysku, która występuje po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Wyróżniamy postać choroby ostrą i przewlekłą.

Przeczytaj także: Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Objawy

Alergeny kontaktowe mogą powodować szereg reakcji alergicznych, a może się to objawiać różnego rodzaju zmianami skórnymi, w okolicy jamy ustnej, spojówek czy nawet powodować reakcję ogólnoustrojową.

Do najczęstszych objawów zaliczamy:

  • zaczerwienienie skóry,
  • wysypka,
  • pokrzywka,
  • bąble i pęcherzyki,
  • świąd.

Zmiany powstają w miejscu gdzie doszło do kontaktu alergenu ze skórą i ustępują nie pozostawiając żadnych blizn czy śladów.  Może się też zdarzyć że zmiany przybierają charakter rozsiany.

Każdy, następny kontakt z alergenem może być bardziej nasilony ale i zdarza się że alergia może mieć charakter przejściowy.

Niektóre alergeny mogą mieć inny charakter działania, ponieważ zależy to od drogi jaką dostaną się do organizmu. Na przykład osoby uczulone na niektóre białka w żywności, wówczas do uczulenia może dojść nie tylko po spożyciu – alergia pokarmowa, ale również na drodze bezpośredniego kontaktu ze skórą – alergia kontaktowa. Natomiast osoba uczulona na lateks gumy naturalnej może mieć objawy ze strony układu oddechowego – alergia wziewna, a w bezpośrednim kontakcie ze skórą, objawy skórne – alergia kontaktowa.

Rozpoznanie

Wyprysk kontaktowy alergiczny opiera się na dobrze przeprowadzonym wywiadzie jak również szczegółowym badaniu przedmiotowym. Ważną informacją jest również lokalizacja i umiejscowienie zmian skórnych po kontakcie z alergenem. A także czas jaki upłynął między ekspozycją na alergen a pojawieniem się wykwitów chorobowych. Natomiast zmiany pojawiają się zwykle w ciągu 24 – 48 godzin po kontakcie z alergenem.  Zależy to również od substancji uczulającej i od sposobu ekspozycji na alergen. Są to nieodzowne elementy postępowania diagnostycznego. W alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry standardem diagnostycznym są testy płatkowe, ponieważ ta metoda charakteryzuje się dość dużą czułością i wynosi między 70 – 80%.

Umiejscowienie zmian skórnych a alergeny kontaktowe –  tabela

W tabeli poniżej zostały przedstawione najczęstsze przyczyny wyprysku kontaktowego w poszczególnych częściach ciała.  

Lp.Lokalizacja zmian skórnychAlergeny
1owłosiona skóra
głowy
szampony, farby do włosów, kosmetyki do pielęgnacji włosów
2twarzkosmetyki, kremy do golenia, leki stosowane miejscowo, substancje zapachowe, filtry do opalania
3powiekipyłki, kosmetyki, aerozole, leki stosowane miejscowo, środki czyszczące, perfumy
4nosperfumy, chusteczki higieniczne – zapachowe, krople do nosa
5uszyoprawki okularów, kolczyki, leki do stosowania miejscowego
6ustapasty do zębów, kosmetyki, płyn do higieny jamy ustnej, protezy, leki stosowane miejscowo, szminki
7szyjakosmetyki, perfumy, biżuteria, ubrania, szaliki, chustki
8pachymydła, kosmetyki, depilatory, dezodoranty, barwione ubrania
9ramionakosmetyki
10nadgarstkibiżuteria, zegarki, rękawiczki gumowe
11ręcerękawiczki gumowe, kosmetyki, skóra
12tułówmetalowe wykończenia ubrań
13okolica narządów płciowychpłyny do mycia, kosmetyki, środki nawilżające, prezerwatywy, leki stosowane miejscowo
14okolica odbytuleki do stosowania miejscowego, czopki, środki czystości, papier toaletowy-zapachowy
15podudzialeki miejscowe np. do stosowania w leczeniu owrzodzeń podudzi, sztuczne włókna
16stopyskarpety, obuwie (guma, klej, farba), leki przeciw poceniu się stóp, środki przeciwgrzybiczne

Leczenie

Leczenie alergicznego kontaktowego zapalenia skóry obejmuje leczenie miejscowe a także leczenie ogólne, a zależne jest to od stopnia nasilenia choroby. Ponadto w leczeniu najważniejsze jest unikanie substancji, które powodują wyprysk kontaktowy.

W leczeniu miejscowym w zależności od fazy w jakiej jest choroba stosujemy maści i kremy GKS (glikokortykosteroidy). Pomocne w leczeniu są także emolienty, które pomagają odbudować uszkodzoną barierę naskórkową zniszczoną w wyniku przebiegu procesu zapalnego. Swoim działaniem nawilżającym i natłuszczającym chronią skórę również przed nadmierną utratą wody i przed innymi szkodliwymi czynnikami.

W leczeniu ogólnym stosuje się leki przeciwhistaminowe, ponieważ mają działanie przeciwświądowe, natomiast w cięższych przypadkach stosuje się ogólne kortykosteroidy. W przypadku kiedy leczenie nie przynosi zadowalających efektów można zastosować fototerapię promieniami UVA lub UVB. Można zastosować też fotochemioterapię tzw. metoda PUVA, czyli naświetlanie promieniowaniem UVA, przed którą należy przyjąć lek tzw. psoralen.

Leave a Reply