Jakie powinny być kosmetyki hipoalergiczne
Kosmetyki hipoalergiczne
Kosmetyki i preparaty do pielęgnacji skóry, upiększania i jej poprawiania były już znane w dziejach starożytnych. Na chwilę obecną wybór kosmetyków jest ogromny, a z roku na rok na rynku pojawia się coraz większy asortyment. Stojąc w aptece, czy drogerii przed ścianą różnego rodzaju kosmetyków nie można narzekać na ich brak.
W sklepach kosmetycznych znajdziemy produkty dla każdego rodzaju skóry i na każdą część ciała, czy to dla skóry tłustej, suchej czy wrażliwej wybór jest naprawdę duży. Problem pojawia się wtedy gdy nie wiemy jaki kosmetyk wybrać aby był odpowiedni dla naszego ciała. Na świecie coraz więcej przybywa osób uczulonych na różnego rodzaju kosmetyki, a raczej na ich skład, czyli na substancje użyte do ich produkcji. Producenci kosmetyków wprowadzają do sprzedaży całe linie produktów dla alergików i osób z wrażliwą skłonną do podrażnień skórą. Dlatego alergicy powinni wybierać kosmetyki hipoalergiczne do skóry wrażliwej, alergicznej i podatnej na różnego rodzaju uczulenia czy podrażnienia.
Co to są kosmetyki hipoalergiczne ?
Kosmetyki hipoalergiczne, są to kosmetyki posiadające składniki, które nie podrażniają skóry. Dlatego pozbawione są substancji drażniących, bądź zostały zredukowane do niezbędnego minimum. Ponadto kosmetyki nie powinny zawierać substancji syntetycznych i przetworzonych.
Kosmetyki hipoalergiczne, są to kosmetyki, które mają za zadanie zmniejszać ryzyko podrażnienia skóry, czy wystąpienia reakcji alergicznej. Posiadają właściwości lecznicze lub łagodzące oraz odbudowują warstwę ochronną skóry. Są to łagodne preparaty, które nawilżają i odbudowują naskórek. Przeznaczone są nie tylko do pielęgnacji skóry twarzy, ale też mogą to być hipoalergiczne kosmetyki kolorowe do makijażu, cienie, tusze do wrażliwych powiek, czy szminka do spękanych warg, pudry, podkłady, jak również lakiery do paznokci. Ponieważ najbardziej jest wrażliwa skóra sucha, płytko unaczyniona, można stosować hipoalergiczne balsamy, olejki, toniki, mydła, kremy, żele pod prysznic, czy do higieny intymnej.
Przeznaczenie
Skóra człowieka narażona jest codziennie na różne czynniki zewnętrzne (wiatr, słońce, zanieczyszczenie środowiska, klimatyzacja) i wewnętrzne (stres, zmiany hormonalne). Wszystkie te czynniki mogą powodować podrażnienia i alergie, dlatego skóra wymaga odpowiedniego nawilżenia i ochrony. Alergicy i osoby z wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą, powinny stosować kosmetyki hipoalergiczne, bo to właśnie one dedykowane są dla nich. Nie zmienia to faktu, że kosmetyków hipoalergicznych może używać każda osoba, która chce dbać o wygląd swojej skóry.
Należy jednak wiedzieć, że osoby ze zdrową skórą, które przez dłuższy czas używały kosmetyków hipoalergicznych i chcą wrócić do kosmetyków tradycyjnych mogą dostać uczulenia. Nie jest to regułą, ponieważ działania niepożądane mogą być indywidualne i każda osoba może inaczej zareagować, albo taka zmiana nie zrobi na niej żadnej różnicy. Jednak należy wziąć pod uwagę, że takie uczulenie może wystąpić.
Osoby, które borykają się z alergią na kosmetyki powinny starannie dobierać kosmetyki, ponieważ niewłaściwy dobór kosmetyku może być przyczyną i prowadzić do niektórych dermatoz takich jak np. atopowe zapalenie skóry (AZS).
Właściwości kosmetyków hipoalergicznych.
- minimalizują ryzyko wystąpienia podrażnienia, zaczerwienienia skóry lub reakcji alergicznej,
- nawilżają skórę ( kwas hialuronowy ),
- natłuszczają skórę,
- łatwo się wchłaniają,
- łagodzą podrażnienia i stany zapalne,
- odbudowują i wzmacniają barierę ochronną skóry,
- nie niszczą płaszcza wodno-lipidowego, wręcz przeciwnie zostaje on odbudowany, wzmacniany,
- zmniejszają podatność na uszkodzenia,
- zapobiegają utracie wody,
- mają lekko kwaśny odczyn.
Jakie powinny być kosmetyki hipoalergiczne – skład, zalety, na co zwrócić uwagę.
Kosmetyki hipoalergiczne powinny być pozbawione substancji, które są uważane za uczulające, czyli takie w składzie których nie ma substancji zapachowych, barwników, konserwantów.
Składniki jakie najczęściej pojawiają się w kosmetykach hipoalergicznych to naturalne ekstrakty. Mają one właściwości łagodzące, natłuszczające i zatrzymują wodę w skórze, a także są bezpieczne dla wrażliwej skóry skłonnej do alergii. Ponadto skład kosmetyków hipoalergicznych powinien być przyjazny skórze wrażliwej i alergicznej poprzez zredukowaną zawartość związków uczulających lub poprzez wyeliminowanie niektórych z nich.
Składniki jakie powinny znajdować się w kosmetykach hipoalergicznych to:
- witaminy,
- prowitamina B5 ( pantenol ),
- słodkie migdały,
- olej kokosowy,
- ogórecznik,
- wiesiołek,
- olej z nasion bawełny,
- olej awokado,
- morskie algi,
- aloes,
- nagietek,
- wyciąg z kwiatów arniki i lipy,
- wyciąg z siemienia lnianego,
- kiełki pszenicy,
- allantoina ( właściwości przeciwzapalne ),
- ekstrakt z nasion lnu.
Jakich substancji uczulających należy się wystrzegać i jakich związków uczulających nie powinno być w kosmetykach hipoalergicznych.
Oczywiście lista związków uczulających jest bardzo długa, ale do najczęściej uczulających zaliczamy:
Substancje zapachowe
- eugenol,
- geraniol,
- izoeugenol,
- hydroksycytronellal,
- alkohol cynamonowy,
- aldehyd cynamonowy,
- absolut mchu dębowego,
- aldehyd α-amylo-cynamonowy,
- farnesol,
- citral,
- hexyl cinnamal,
- linalool,
- evernia prunastri,
- syntetyczny aromat jaśminowy,
- olejek kananga,
- absolut lawendowy,
- olejek różany,
- olejek slangowy.
Barwniki
- para-tolueno-diaminy ( PTD ),
- 2-nitro-para-fenylenodiaminy ( ONPPD ),
- para-fenyleno-diaminy ( PPD ).
Konserwanty
- formaldehyd,
- quaternium-15,
- germal 115, inaczej imidazolidinyl urea,
- germal ll, inaczej diazolidinyl urea,
- DMDM hydantoina,
- etylenodiamina,
- estry kwasu p-hydroksybenzoesowego,
- triclosan,
- euxyl K 400,
- katon CG.
– methylisothiazolinone ( MI ), methylchloroisothiazolinone ( MCI ), kathon MI/MCI
Baza, podłoża i rozpuszczalniki
- wosk pszczeli,
- kalafonia,
- lanolina,
- euceryna,
- glikol propylenowy,
- alkohol izoprpoylenowy.
Ekstrakty roślinne
- rumianek ( Chamomilla recutita ),
- nagietek,
- arnika,
- orzech ziemny,
- krwawnik pospolity.
W składzie kosmetyków hipoalergicznych nie powinny znaleźć się także niektóre z substancji roślinnych, których używa się do produkcji kosmetyków naturalnych. Ponieważ wiele roślin zawiera składniki, które silnie uczulają.
Kosmetyki hipoalergiczne różnią się od kosmetyków tradycyjnych przede wszystkim składem, a raczej ich okrojoną ilością. Ponieważ mają być bezpieczne dla zdrowia zostały pozbawione wszelkich substancji uczulających i alergizujących. Ich skład nie zawiera szkodliwych związków (potencjalnych alergenów), dlatego ryzyko reakcji alergicznych czy podrażnień jest niższe niż w przypadku kosmetyków tradycyjnych.
Trzeba jednak pamiętać, że pomimo większego bezpieczeństwa użytkowania jakie dają nam kosmetyki hipoalergiczne to i tak należy sprawdzać ich skład i szukać takich, żeby były odpowiednie dla danej osoby.
Uczulenie na kosmetyki – co je może wywołać
- substancje zapachowe,
- związki barwiące,
- preparaty konserwujące,
- złe warunki produkcji,
- niewłaściwy dobór kosmetyku do rodzaju skóry,
- a także stan skóry może mieć wpływ na powstanie alergii.
W kosmetykach upiększających najczęściej uczulają:
- lakiery do paznokci,
- lakiery do włosów,
- farby do włosów,
- szampony,
- mydła,
- środki do depilacji.
Regulacje prawne a kosmetyki hipoalergiczne
Producenci starają się mieć w swojej ofercie oprócz kosmetyków tradycyjnych również kosmetyki hipoalergiczne. Nazwa hipoalergiczne, inaczej hypoalergiczne, pochodzi z języka greckiego, gdzie przedrostek hypo oznacza „nieznacznie, niedobór”.
Nie ma regulacji prawnych odnośnie kosmetyków hipoalergicznych. Nazwa „kosmetyk hipoalergiczny” nie istnieje w ustawie o kosmetykach, a nazwa stosowana jest w celach marketingowych. Według producentów kosmetyki hipoalergiczne zawierają substancje o małych właściwościach alergizujących. I jeśli nawet zrezygnowano z niektórych substancji to inne związki mogą pozostać w składzie bez zmian. Należy jednak wiedzieć, że nawet śladowa ilość związku, która jest alergenem dla danej osoby, to i tak spowoduje uczulenie na konkretny kosmetyk. Dlatego należy pamiętać, że choć są to kosmetyki hipoalergiczne przeznaczone dla osób o skórze wrażliwej i alergicznej, to i tak mogą uczulać.
Aby kosmetyk spełniał warunki hipoalergiczności, firmy produkujące kosmetyki powinny przestrzegać pewnych zasad. Producent powinien dołożyć wszelkich starań, które pozwolą na stworzenie receptury o bardzo niskim potencjale alergizującym. Skład produktu powinien być przyjazny skórze wrażliwej i alergicznej. A wszystko to powinno być potwierdzone naukowo rzetelnymi danymi oraz badaniami.
Gdzie można kupić kosmetyki hipoalergiczne i czy warto w nie zainwestować
Kosmetyki hipoalergiczne obecnie można kupić praktycznie wszędzie w aptekach, drogeriach, w internecie, a nawet w sklepach spożywczych. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest nabyć je w aptece, ponieważ kosmetyki hipoalergiczne są przebadane na osobach z alergią.
Produkcja kosmetyków hipoalergicznych odbywa się z zachowaniem najwyższych norm jakości. Ponieważ pracują nad nimi chemicy, dermatolodzy, kosmetolodzy, którzy wykonują szereg badań na osobach o skórze wrażliwej i alergicznej, zanim trafią do sprzedaży. Dlatego warto zainwestować w zakup tych kosmetyków.
Przeczytaj także: Alergeny kontaktowe.
Dlaczego kosmetyki podrażniają
Nie tyle kosmetyk, co substancje chemiczne zawarte w kosmetykach, określane mianem alergenów, które podrażniają i powodują alergie. A do najczęstszych zaliczamy:
- substancje zapachowe,
- związki barwiące,
- preparaty konserwujące,
- składniki roślinne,
- a nawet metale ciężkie w niewielkich ilościach.
Rodzaje reakcji niepożądanych po kosmetykach
Wśród reakcji niepożądanych wyróżniamy:
Odczyn alergiczny – występuje u osób wrażliwych na konkretny składnik znajdujący się w kosmetyku. Często zdarza się, że odczyn widoczny jest dopiero po jakimś czasie i utrzymuje się nawet po usunięciu produktu ze skóry. Może pojawić się w miejscu zastosowania kosmetyku, jak i w miejscu oddalonym od miejsca gdzie stosowano kosmetyk.
Odczyn drażniący (pierwotny) – może wystąpić u każdej osoby i objawia się stanem zapalnym skóry w miejscu gdzie kosmetyk był stosowany. Pojawia się dość szybko po zastosowaniu. Objawy podrażnienia mijają, kiedy kosmetyk zmyjemy lub odstawimy.
Jakie są objawy alergii na kosmetyki
Niektóre kosmetyki mogą wywoływać skutki uboczne, czego wynikiem są różnego rodzaju zmiany skórne.
Najczęstsze reakcje skórne powstałe po kontakcie z kosmetykiem posiadającym substancje drażniące to:
- wysypka,
- swędzenie,
- podrażnienie,
- zaczerwienienie,
- pieczenie,
- rumień,
- grudki, pęcherzyki, strupy,
- łzawienie oczu,
- suchość skóry,
- opuchlizna,
- złuszczanie się naskórka.
Przeczytaj także:
Emolienty czym są i co należy o nich wiedzieć.
Oznaczenie stężeń IgE w alergii – całkowite i swoiste
Jak przeciwdziałać reakcji skórnej na kosmetyki i jak sobie radzić przy ich wyborze
Najlepszym rozwiązaniem jest udać się do specjalisty dermatologa lub alergologa, który za pomocą testów płatkowych pozwoli ustalić substancję uczulającą.
Aby uniknąć niepożądanych reakcji skórnych lub alergicznych przy wyborze kosmetyków można zastosować poniższe wskazówki:
- dowiedz się jaka substancja Ci szkodzi, pomocne w tym będą np. testy płatkowe,
- czytaj skład kosmetyków,
- wybieraj kosmetyki z możliwie krótką listą składników,
- unikaj substancji zapachowych barwiących konserwujących,
- wybieraj te, które mają krótką datę ważności,
- nowy kosmetyk przetestuj na wewnętrznej stronie przedramienia.