Witamina E w kosmetyce – właściwości, zastosowanie i niedobór

Witamina E jest substancją, która dzięki swoim właściwościom znalazła zastosowanie w medycynie gdzie określa się ją jako witamina płodności, ponieważ jest ważnym związkiem, który poprawia płodność. Witamina E w kosmetyce zaś, gdzie jest składnikiem w wielu preparatach kosmetycznych mówi się o niej jako witamina młodości, ponieważ posiada szereg właściwości pozytywnie wpływających na:   

  • skórę – stanowi jeden z najważniejszych związków,
  • organizm – korzystnie wpływa na gojenie się ran czy blizn, nawilża, ujędrnia, opóźnia procesy starzenia.  

Ponadto dobrze wpływa na skórę trądzikową czy atopowe zapalenie skóry (AZS), gdzie uspokaja oznaki.

Czym jest witamina E 

Witamina E, jest to substancja chemiczna, która występuje w ośmiu różnych postaciach substancji chemicznych w organizmie, do których należą tokoferole i tokotrienole odpowiedzialne za odżywianie, właściwą pracę narządów i prawidłowy rozwój organizmu. Witamina E czyli tzw. alfa-tokoferol, spośród jej związków wykazuje największą przyswajalność i aktywność biologiczną. Występuje we wierzchniej warstwie skóry. Bez niej organizm nie funkcjonowałby prawidłowo.

Witamina E, rozpuszcza się w tłuszczach, podobnie jak witaminy A, D, i K, występuje w organizmie, przede wszystkim w tkance tłuszczowej i nie jest wydalana z moczem i potem, jak w przypadku witamin które rozpuszczają się w wodzie. Posiada oleistą konsystencję o żółtawej barwie.

Witamina płodności

Witamina E, nazywana jest również witaminą płodności, ponieważ pozytywnie działa na układ rozrodczy zwłaszcza u mężczyzn i wpływa na produkcję nasienia. Braki tej witaminy powoduje zmniejszenie produkcji hormonu gonadotropowego co w efekcie powoduje obniżenie jakości plemników u mężczyzn.

Natomiast u kobiet pozytywnie wpływa na właściwy  rozwój płodu w okresie ciąży.

Ciąża a witamina E

Witamina E, w trakcie ciąży jest bardzo ważna, ponieważ ma duży wpływ na prawidłowy rozwój płodu i jego wzroku. W połączeniu z kwasem foliowym zabezpiecza przed nieprawidłowym rozwojem układu nerwowego płodu oraz innych wad wrodzonych.

Dlatego tak ważna jest witamina E w trakcie ciąży, ponieważ przez jej niedobór mogą pojawić się różne problemy. A może to być nieprawidłowy rozwój płodu, poronienie, przedwczesny poród.

Witamina młodości czyli witamina E w kosmetyce

Przez wzgląd na swoje właściwości i szereg pozytywnych działań witamina E w kosmetyce uchodzi za witaminę młodości.

  • zabezpiecza skórę przed promieniowaniem UV,
  • regeneruje skórę, paznokcie i włosy,
  • uelastycznia skórę i spłaszcza zmarszczki,
  • odpowiada za odżywienie skóry i zmniejsza stany zapalne,
  • dzięki działaniu przeciwutleniającemu zabezpiecza komórki przed wolnymi rodnikami,
  • silnie nawilża,
  • zmniejsza rozstępy,
  • działa ochronnie na płaszcz lipidowy skóry (odbudowuje, regeneruje).

Jest przeciwutleniaczem dlatego unieszkodliwia wolne rodniki, które to wpływają na powstawanie zmarszczek i tym samym opóźnia procesy starzenia się skóry.

Prócz tego, witamina E w kosmetyce regeneruje, odżywia, natłuszcza i nawilża. Dlatego preparaty z witaminą E mogą być stosowane na każdy rodzaj skóry, aczkolwiek w głównej mierze dla skóry starzejącej się, a także do skóry wrażliwej i odwodnionej.

Witamina E, jest ważnym składnikiem w preparatach kosmetycznych np. serum czy kremy do skóry dojrzałej, ponieważ podnosi elastyczność skóry i zmniejsza zmarszczki.

Jako naturalny konserwant w kosmetyku, odpowiada za jego stabilność, zabezpiecza go przed zepsuciem, zwiększając przydatność do użycia,  w kremie chroni również inne substancje czynne przed zmianą ich właściwości, a także minimalizuje procesy utleniania.

Warto aby witamina E była składnikiem kosmetyków przeciwsłonecznych co dodatkowo w połączeniu z, witaminą A stanowi bardzo dobrą ochronę dla skóry przed poparzeniem słonecznym wywołanym promieniowaniem UV. Dodatkowo łagodzi efekty długiego przebywania na słońcu czyli  poparzenia wywołane promieniowaniem UVB , dzięki temu  podrażnienia, obrzęk czy rumień są mniej dokuczliwe w objawach. 

Jaka postać witaminy E jest stosowana w kosmetyce

Kosmetyki, które zawierają alfa-tokoferolu albo octan alfa-tokoferolu, stosowane na skórę zmniejszają objawy poparzenia słonecznego i  są w stanie zmniejszyć liczebność komórek uszkodzonych słońcem.

Ważna jest ilość tokoferoli w składzie kremu czy serum z witaminą E. W przypadku gdy, witamina E jest substancją czynną w preparacie, jej ilość powinna oscylować między 1,5 a 5%. Taka zawartość w kremie będzie miała korzystny wpływ na odżywienie skóry oraz na ograniczenie procesów starzenia.

Jakie są objawy niedobory witaminy E

Ciężko jest, doprowadzić do niedoboru witaminy E w organizmie, dlatego występuje on dość rzadko. Aczkolwiek istnieją pewne schorzenia, w których występuje niedobór witaminy E. Należą do nich np.  zespół Bossena-Kornzweiga, a także celiakia czy mukowiscydoza.

Ponadto niedobór witaminy E może się objawiać w postaci:

  • starzenia się skóry,
  • ogólne zmęczenie,
  • anemia,
  • zaburzenia koncentracji,
  • pogorszenie się stanu zębów, kości i włosów,
  • problemy neurologiczne,
  • podatność na infekcje
  • bolesność mięśni,
  • problemy z płodnością.

Nadmiar witaminy E – czy można ją przedawkować

W przypadku suplementowania witaminy E należy być ostrożnym, ponieważ przyjmowana w dużych dawkach przez dłuższy czas może skutkować ogólnym zmęczeniem, rozdrażnieniem, bólami głowy, osłabieniem mięśni, zaburzeniami jelit, zaburzeniami wzroku, oraz przedwczesnym starzeniem skóry. Natomiast, witaminę E przyjmowaną z jedzeniem ciężko jest doprowadzić do jej nadmiaru.

Gdzie naturalnie występuje witamina E

Witamina E, jest składnikiem odżywczym i występuje naturalnie w owocach i warzywach zwłaszcza w tych zielonych pochodzenia roślinnego, przez które jest syntezowana.

Dużo witaminy E występuje w:

  • oleje roślinne (olej słonecznikowy, rzepakowy, sojowy, oliwa z oliwek), istotne jest to że oliwa i oleje posiadają dużą ilość witaminy E jeśli są tłoczone na zimno, natomiast te wytwarzane w procesie produkcji na dużą skalę tracą znaczną ilość tej witaminy,
  • zarodniki nasion zbóż,
  • kiełki pszenicy,
  • nasiona słonecznika czy pestki dyni,
  • orzechy laskowe, włoskie, migdały, brazylijskie,
  • zielone warzywa i owoce (brokuł, awokado, jarmuż, pomidor, szpinak, papryka, marchew, szparagi, natka pietruszki, brukselka, kapusta, czarna porzeczka),
  • otręby,
  • ryby.

Przyswajanie witaminy E, wspomagają witamina C, A, a także selen fosfor i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Należy pamiętać że wszelkie przetwarzanie produktów spożywczych sprawi spadek tej witaminy, dlatego warto spożywać świeże owoce i warzywa niepoddane obróbce termicznej.

Witamina E w kosmetyce – wpływ na skórę

Witamina E potrzebna jest właściwie każdej skórze przez wzgląd na to, że działa ochronnie na płaszcz lipidowy, wpływa na jego odbudowę, regenerację, pozytywnie wpływając na jego kondycję. Zwiększa zdolność do wiązania wody, zapobiega przed jej nadmierną utratą i utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia. Dlatego świetnie nadaje się dla skóry suchej. Ponadto stosowana w preparatach kosmetycznych regeneruje naskórek przez co nadaje się do skóry skłonnej do rogowacenia. Również w peelingach wykazuje zbliżone działanie dzięki czemu nawilża i zmiękcza naskórek.

Dzięki właściwemu nawilżeniu przeciwdziała wysuszeniu a skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Co z kolei pomaga w utrzymaniu jej zdrowego i młodego wyglądu. Co więcej, witamina E zabezpiecza przed powstawaniem i zmniejsza przebarwienia skóry zwłaszcza u osób starszych.

Preparaty z witaminą E mogą być stosowane również jako wspomaganie w terapii różnych schorzeń skórnych takich jak np. skóra trądzikowa, skóra łojotokowa, łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry czy podrażnienia. Pomocna jest również w gojeniu się ran, szybszej regeneracji blizn a nawet w terapii grzybicy.

Jakie witamina E w kosmetyce posiada działanie

Witamina E podobnie jak witamina A, C to przeciwutleniacz, który zabezpiecza przed stresem oksydacyjnym. Ochrania komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które powstały na skutek promieniowania UV. Tokoferol wpływając na komórki skóry opóźnia zachodzące procesy starzenia się skóry, które zależne są  od działania wolnych rodników. Ponadto pomaga w produkcji kolagenu w komórkach skóry.

Preparat kosmetyczny aby posiadał działanie niszczące wolne rodniki powinien zawierać minimum 5% zawartości witaminy E. I w połączeniu z witaminą C stanowi skuteczne działanie antyutleniające.

Wpływa również, na działanie enzymów, które chronią komórki skóry. A ponieważ pod wpływem promieniowania UV skuteczność tych enzymów spada, witamina E wspomaga ich działanie.

Witamina E, zapewnia odpowiednią sprawność i prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych, dzięki czemu substancje odżywcze łatwiej przez nią przenikają.

Witamina E pozytywnie wpływa także na wzrok.

Ponadto wzmacnia naczynia krwionośne i wspiera produkcję czerwonych krwinek, a także wpływa na zmniejszanie zlepiania się płytek krwi i właściwą jej krzepliwość. Dzięki temu utrudnia tworzenie się skrzepów, co może przeciwdziałać udarom oraz zmniejsza poziom złego cholesterolu.

Pozytywnie wpływa na układ nerwowy i przewodzenie połączeń nerwowych w ciele. A także na sprawność i właściwą prace mięśni, wspiera odporność i pozytywnie wpływa na kości.

Leave a Reply