SLS, SLES, są to substancje o właściwościach pianotwórczych, posiadają również działanie oczyszczające. Znajdują się w składzie niemalże wszelkiego rodzaju preparatów myjących od mydła, pasty do zębów, płynu do kąpieli, po szampon, czy pianki do golenia. Ich zadaniem jest skuteczne i szybkie usuwanie zanieczyszczeń.
Czym jest SLS?
SLS (Sodium Lauryl Sulfate) innymi słowy laurylosiarczan sodu, to związek syntetyczny, substancja myjąca, która posiada zdolność do tworzenia piany. Jako środek powierzchniowo czynny, znajduje się w prawie każdym preparacje myjącym.
W preparatach kosmetycznych stosowana jest jeszcze substancja SLES (Sodium Laureth Sulfate), która posiada podobne właściwości do SLS z tym że ma słabsze działanie.
Jakie posiada działanie?
Działanie polega na skutecznym i szybkim usuwaniu zanieczyszczeń czy wszelkich nieczystości znajdujących się na skórze ciała czy włosach dzięki czemu zanieczyszczenia są z łatwością usuwane. A wytworzona piana umożliwia łatwe rozprowadzenie myjących składników na powierzchni ciała, zębów czy włosów.
Wpływ na skórę
Preparaty zawierające w swoim składzie substancje pieniące, mogą mieć wpływ na skórę co może prowadzić do jej wysuszenia, a także do podrażnienia. Dlatego że, substancje powierzchniowo czynne są w stanie doprowadzić do zachwiania bariery ochronnej skóry tzw. naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry.
Przeczytaj również:
Gdzie występuje?
Jako anionowy środek powierzchniowo czynny, znalazł zastosowanie w bardzo dużej ilości produktów, zarówno higienicznych jak i w produktach czyszczących. Dlatego dzięki swoim właściwościom skutecznie radzi sobie z tłustymi plamami. Natomiast w wyższych stężeniach znalazł zastosowanie w różnych detergentach czyszczących a nawet w produktach przemysłowych.
W niższym stężeniu, stosowany jest od dawna w preparatach myjących, a są to np.:
- mydła,
- różne płyny do kąpieli,
- szampony,
- pasty do zębów,
- preparaty do golenia,
- farby do włosów,
- żele pod prysznic.
SLS wykorzystywany jest również (w większym stężeniu) w produktach czyszczących, takich jak np.:
- płyny (do mycia naczyń, prania),
- środki czyszczące (dywany, podłogi),
- środki do mycia samochodu.
Dzięki SLS, produkty się pienią a tłuste plamy i zanieczyszczenia dobrze się spłukują i zostają usunięte.
Czy SLS podrażnia?
Pomimo że SLS są bezpieczne w stosowaniu, mogą powodować podrażnienia, jeżeli występują w wysokich stężeniach i przy długim kontakcie ze skórą. Natomiast SLS-y stosowane w preparatach, nie dość że występują w niższych stężeniach, to w dodatku po umyciu ciała, rąk czy włosów są spłukiwane od razu. Dlatego są nikłe szanse aby doszło do podrażnienia skóry, aczkolwiek podrażnienie może wystąpić jeśli skóra ma wysoki stopień wrażliwości.
Osoby z nadmiernie wrażliwą skórą, powinny uważać przy doborze preparatu. Ponieważ SLS może przyczynić się do powstania np. łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy, łupieżu, czy atopowego zapalenia skóry głowy.
SLS są bezpieczne dla środowiska, ulegają biodegradacji.
Stężenie w kosmetykach
Bezpieczna zawartość SLS s kosmetykach, które pozostają na skórze wynosi do 1%.
W przypadku SLES, zawartość w preparatach pozostających na skórze może wynieść nawet do 50%. Natomiast w preparatach myjących (które spłukujemy) może być różna bo nie ma to wpływu na bezpieczeństwo stosowania.
Rodzaje SLS – pod jakimi nazwami występuje
W składzie kosmetyków SLS można znaleźć pod różnymi nazwami takimi jak:
- SDS,
- Sodium dodecyl sulfate,
- Sulfuric acid,
- Lauryl sodium sulfate,
- Sodium salt,
- Monododecyl ester,
- Sodium N-dodecyl sulfate,
- Lauryl sulfate sodium salt
Substancje powierzchniowo czynne, łagodniejsze o mniej drażniącym działaniu na skórę to:
- Lauryl Glucoside,
- Coco Glucoside,
- Decyl Glucoside,
- Disodium Cocoyl Glutamate.
W przypadku skóry wrażliwej i alergicznej powinno wybierać się preparaty z tymi substancjami w składzie.
Osoby niemające wrażliwej skóry, skłonnej do alergii ani schorzeń skóry głowy czy łojotoku, i w przypadku gdy preparaty są dobrze spłukane, SLS nie powinien szkodzić.