Ceramidy w kosmetykach – czym są ceramidy? Właściwości i …

Składy kosmetyków potrafią zajmować kilka długich linijek na niewielkich opakowaniach kremów, szamponów czy odżywek. Jednym ze związków chemicznych wchodzących w skład produktów do pielęgnacji ciała są ceramidy. Czy alergicy powinni ich unikać, jakie są ich właściwości oraz jakie mają zastosowanie ceramidy w kosmetykach? 

Czym są ceramidy?

Substancją, której należy unikać czy przeciwnie – tą pożądaną? Czym są ceramidy? Zdecydowanie tą, której warto poszukiwać wśród składów kosmetyków. To sfingolipody, czyli występujące w naszej skórze organiczne związki chemiczne należące do grupy lipidów. Zlokalizowane w warstwie rogowej naskórka pełnią funkcję bariery wodno-lipidowej. Innymi słowy, odpowiadają za prawidłowe nawodnienie skóry, jednocześnie zwiększając wchłanianie H2O i zabezpieczając przed jej utratą. Dzięki ceramidom skóra jest nawilżona, sprężysta i wygląda młodo. Jednak z wiekiem, a także na skutek stresu czy niekorzystnych warunków atmosferycznych, natężenie ceramidów w naskórku zmniejsza się. Skóra może stać się nie tylko wiotka, a zmarszczki coraz bardziej widoczne – mogą także pojawić się na niej stany zapalne. Wtedy na ratunek przychodzą kosmetyki z ceramidami. Jak znaleźć je na drogeryjnych półkach?     

Ceramidy w kosmetykach – INCI

Choć są stosunkowo niedawno odkrytymi związkami chemicznymi, w drogeriach nie brakuje dermokosmetyków z ceramidami. Jak znaleźć tę pożądaną substancję wśród bogatych ofert sklepów i perfumerii? Osoby pragnące zakupić kosmetyki z ceramidami, powinny na odwrocie produktów poszukać:

  • ceramidy 1 EOP – według INCI: Ceramide EOP
  • ceramidy 3 NP – według INCI: Ceramide NP
  • ceramidy 6-II AP – według INCI: Ceramide AP

To 3 substancje, które najbardziej zbliżone są do ceramidów występujących w warstwie rogowej naskórka. Jeśli chcemy, aby kosmetyk z ceramidami był jeszcze skuteczniejszy, warto w składzie poszukać związków chemicznych wzmagających syntezę omawianych lipidów:

  • niacyna – według INCI: Niacinamide
  • kwas mlekowy – według INCI: Lactic acid
  • witamina C – według INCI: Ascorbic acid

Rodzaje ceramidów – z czego pozyskuje się ceramidy i gdzie występują?

Ceramidy naturalnie występują w warstwie rogowej naskórka. Jednak ich zmniejszająca się z wiekiem ilość wymaga uzupełnienia z zewnątrz. Dostarczyć je można za pomocą kosmetyków. 

Wśród ceramidów w kosmetyce wyróżnić można: 

  • ceramidy pochodzenia zwierzęcego – otrzymywane z mózgów i rdzeni kręgowych zwierząt. 
  • ceramidy pochodzenia roślinnego – fitoceramidy pozyskiwane z takich roślin jak soja, ryż czy kukurydza. 
  • ceramidy syntetyczne – pseudoceramidy otrzymywane syntetycznie. 

Kosmetyki z ceramidami roślinnymi są najbardziej pożądanymi. Jednak ich cena w porównaniu z kremami na bazie ceramidów syntetycznych jest znacznie wyższa. 

Ceramidy w kosmetykach – właściwości

Właściwości – ceramidy w kosmetykach – kremach, odżywkach do włosów, a nawet paznokci – docenią nawet alergicy. Ceramidy nie dość, że nie wykazują działania uczulającego, przynoszą ulgę w wysypkach spowodowanych alergią, trądzikiem czy przy atopowym zapaleniem skóry

Właściwości ceramidów w kosmetyce są nieocenione:

  • tworzą barierę ochronną zapobiegającą utracie wody,
  • chronią skórę przed niekorzystnymi czynnikami jak wiatr czy mróz,
  • zwiększają wchłanianie wody,
  • ułatwiają transport składników odżywczych w głąb skóry,
  • uzupełniają braki naturalnych ceramidów. 

Dzięki temu kosmetyki z ceramidami przyniosą ulgę osobom o ściągniętej, suchej skórze spowodowanej zarówno kontaktem z detergentami czy niekorzystnymi warunkami pogodowymi, jak i alergią czy upływem czasu. 

Ceramidy w kosmetyce

Skuteczność ceramidów w kosmetyce odkryli producenci kremów do twarzy, odżywek do włosów, balsamów pielęgnacyjnych, a także serum do paznokci. Spójrzmy na zastosowanie ceramidów w kosmetyce.

Ceramidy na skórę 

Ceramidy w balsamach koją ciało po ekspozycji na mróz, wiatr czy słońce. Pomagają w gojeniu się skóry alergicznej, trądzikowej oraz dotkniętej atopowym zapaleniem skóry. Ułatwiają transportowanie substancji odżywczych znajdujących się w emulsjach do ciała. Nawilżają i wzmacniają suchą i ściągniętą skórę. Właściwości balsamów innych kosmetyków z ceramidami do ciała są naprawdę liczne. 

Ceramidy do twarzy

Skóra, aby wyglądała młodo, potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Zapewnić go mogą ceramidy w kosmetykach do twarzy – kremach, serum, ampułkach i innych produktach pielęgnacyjnych. Utrzymują właściwe nawilżenie warstwy rogowej naskórka oraz zapobiegają przed utratą wody. W efekcie skóra jest sprężysta, a zmarszczki mniej zauważalne. Ceramidy do twarzy są także nieocenionym wsparciem podczas kuracji trądziku.

Ceramidy do paznokci

Znajdują się również w odżywkach do paznokci – zapobiegają łamaniu się płytki oraz poprawiają jej elastyczność. Zalecane są do stosowania jako wzmacniająca baza pod lakier. 

Ceramidy na włosy

Ceramidy są nie tylko budulcem naskórka, ale i włosów. Odpowiadają za ich kondycję, chronią przed rozdwajaniem, utrzymują prawidłowe nawilżenie oraz zapewniają miękkość i blask.

Niedobór organicznych lipidów spowodowany farbowaniem, rozjaśnianiem, promieniowaniem UV, a nawet stresem przyczynia się do przesuszenia oraz łamliwości kosmyków. Podobnie jak w przypadku kremów do twarzy – ilość ceramidów we włosach można zwiększyć, stosując odpowiednie kosmetyki – odżywki, maski i szampony. 

Ceramidy w kosmetykach, kremy – czy ceramidy zapychają skórę?

Fakt, że ceramidy to lipidy, czyli tłuszcze, może niepokoić osoby z cerą skłonną do powstawania zaskórników i niedoskonałości. Na szczęście niepotrzebnie – ceramidy nie zapychają skóry, ponieważ nie wykazują działania komodogennego. Wręcz przeciwnie – zalecane są osobom o cerze trądzikowej w celu poprawienia jej kondycji.

Leave a Reply