Choć zima przyniosła alergikom wytchnienie, wielkimi krokami zbliża się wiosna, a co się z tym wiąże – alergia na pyłki. Co pyli w marcu, jakie są symptomy uczulenia na pyłki roślin i jak sobie z nim radzić?
Co pyli w marcu?
Osoby, które co roku na wiosnę dostrzegają u siebie niepokojące objawy, powinny sprawdzić, co pyli w marcu, jak rozpoznać alergię, i jak sobie z nią radzić. Nawet podstawowa wiedza na temat uczulenia na pyłki pomoże poprawić komfort życia i pozbyć się uporczywego nieżytu nosa. Zatem co pyli w marcu? Wśród roślin wywołujących objawy uczulenia są między innymi olcha, leszczyna, cis, topola i wierzba.
Jednak rośliny te nie zawsze pylą w marcu. Cykl drzew, a więc ich kwitnienie, uzależnione jest od czynników atmosferycznych takich jak obecna temperatura, a nawet temperatura sprzed kilku miesięcy. Dlatego też okres, w którym zauważalne są objawy uczulenia, może z roku na rok ulegać zmianie i różnić się w zależności od rejonu kraju, w którym przebywa chory.
Olcha
Co pyli w marcu? Zdecydowanie olcha. To jedna z najsilniej alergizujących roślin. Ponieważ jej wysokie stężenie pyłków w powietrzu powoduje u alergików charakterystyczne łzawienie i pieczenie oczu oraz dokuczliwy nieżyt nosa. Objawia się on wyciekiem ropnej lub śluzowej wydzieliny, zatkanym nosem, obrzękiem śluzówki mogącym powodować zaburzenia w odczuwaniu zapachów i swędzenie. Z kolei spływająca po gardle wydzielina może być przyczyną kaszlu. Natomiast w poważniejszych przypadkach pyłki olchy powodują duszności, problemy z nabraniem powietrza do płuc oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej. Symptomów tych nie należy bagatelizować, ponieważ mogą świadczyć o astmie atopowej zwanej także astmą alergiczną.
Uczulenie na pyłki olchy nierzadko współwystępuje z alergią na pyłki leszczyny, a nawet alergiami pokarmowymi na jabłka, brzoskwinie czy orzechy laskowe. Zjawisko to nazywane jest alergią krzyżową.
Leszczyna
Leszczyna to jedna z roślin, której pylenie odnotowuje się nawet w styczniu, szczególnie w cieplejszych rejonach Polski. Ze względu na pylenie w zimowych miesiącach objawy alergii na leszczynę bywają mylone z przeziębieniem. Wśród nich wymienia się pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu oraz katar sienny zwany nieżytem nosa, czyli wyżej wspomniane wydzielina, swędzenie, kichanie oraz zapchany nos.
Alergicy uczuleni na pyłki leszczyny mogą zauważyć u siebie także alergię na olchę, brzozę czy orzechy laskowe, z którymi alergeny leszczyny wchodzą w reakcje krzyżowe.
Cis
’W marcu pylą nie tylko drzewa liściaste, ale i iglaste jak cis. Roślina o charakterystycznych, czerwonych nasionach przypominających owoce, zawiera w sobie alkaloid w postaci taksyny. To silnie trująca substancja, której spożycie może spowodować zaburzenie pracy serca czy nawet płuc. W pyłkach cisu znajdują się nieznaczne ilości tej niebezpiecznej substancji. Wdychanie podrażnia błony śluzowe gardła i nosa, nie powodując jednak poważniejszych dolegliwości. Mimo wszystko alergicy uczuleni na cis w okresach jego pylenia powinni unikać kontaktu ze źródłem alergenów.
Topola
Rośliną, która pyli w marcu, jest również topola. Pyli znacznie krócej i wywołuje znacznie mniej nasilone objawy alergii niż olcha.
Alergicy uczuleni na pyłki topoli mogą zauważyć u siebie także objawy alergii na wierzbę, z którą topola wchodzi w reakcje krzyżowe.
Wierzba
Zbierane w marcu na wielkanocne stoły bazie kotki to powodujące alergię kwiatostany wierzby. I choć alergia na pyłki wierzby jest stosunkowo rzadka, osoby uczulone mogą odczuwać silne dolegliwości w postaci nieżytu nosa czy łzawienia i pieczenia oczu.
Pyłki wierzby mogą wchodzić w alergiczne reakcje krzyżowe z pyłkami topoli.
Co pyli w marcu – objawy alergii na pyłki roślin
Objawy alergii na pyłki mają tę charakterystyczną cechę, że występują jedynie w okresach kwitnienia roślin. Dla alergików oznacza to tyle, że objawy uczulenia mogą występować u nich jedynie w marcu, a w kolejnych miesiącach już nie. Dlatego sezonowość alergii na pyłki roślin pomaga w rozpoznaniu choroby. W zdiagnozowaniu choroby kluczowe będą także objawy alergii.
Objawy alergii na pyłki roślin:
- wodnista lub ropna wydzielina z nosa
- swędzenie nosa i oczu
- napady kichania
- kaszel spowodowany spływaniem wydzieliny po ścianie gardła
- łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie oczu
Zespół wyżej wymienionych objawów alergii na pyłki roślin zwany jest katarem siennym lub nieżytem nosa. Jednak uczulenie na pyłki może dawać również takie symptomy jak:
- ucisk w klatce piersiowej
- problemy z oddychaniem
- duszności
- wysypka skórna
- gorączka
Żadnego z powyższych objawów alergii na pyłki nie należy bagatelizować. Dlatego warto umówić wizytę u lekarza alergologa, który potwierdzi lub wykluczy uczulenie na pyłki.
Jak rozpoznać alergię na pyłki?
Aby rozpoznać alergię na pyłki, warto zastanowić się, kiedy dane objawy występują. Jeśli objawy pojawiają się co roku wyłącznie w marcu, jest to ważna informacja dla lekarza alergologa, do którego zalecane jest zapisanie się.
Alergolog może wykonać lub zlecić:
test skórny – badanie polegające na punktowym wprowadzeniu pod skórę substancji uczulającej
badanie przeciwciał IgE – polega na pobraniu krwi i analizie zawartych w niej przeciwciał mogących świadczyć o alergii
Przeczytaj również:
Punktowe testy skórne – jaki jest ich przebieg i zalety
Oznaczenie stężeń IgE w alergii – całkowite i swoiste
Roztocze kurzu domowego, czym są i jak się ich pozbyć
Rozpoznanie alergii na dane pyłki umożliwi lekarzowi dopasowanie leczenia.
Co pyli w marcu i jak sobie radzić z uczuleniem na pyłki?
Jeśli borykacie się z uciążliwymi objawami alergii, a na wizytę u alergologa musicie jeszcze poczekać, sprawdźcie, jak sobie radzić z uczuleniem na pyłki:
- Jeśli tylko to możliwe, unikajcie miejsc, w których natężenie pyłków roślin jest największe – ogrodów, parków czy lasów.
- Jeżeli wybieracie się na spacer, zróbcie to najlepiej tuż po deszczu.
- Udając się na dwór, załóżcie okulary. Pomogą ograniczyć kontakt alergenów z oczami.
- Jadąc autem, nie otwierajcie okien, ani nie włączajcie klimatyzacji.
- Po przyjściu do mieszkania czy domu umyjcie twarz i ręce lub weźcie prysznic.
- Nie suszcie prania na świeżym powietrzu, w którym znajdują się pyłki roślin.
- Ograniczcie wietrzenie mieszkania.
W poradzeniu sobie z uczuleniem na pyłki cenne okazać się mogą leki antyhistaminowe dostępne w aptekach bez recepty. Pamiętajcie jednak, że przyjmowanie leków na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, może wiązać się z pojawieniem skutków ubocznych.