Alergia na kota – objawy, badanie, leczenie

Entuzjazm i niecierpliwe oczekiwanie na wymarzonego pupila przez alergię na kota mogą niestety skończyć się rozczarowaniem. Czy pomimo silnych objawów alergii, życie z czworonogiem pod jednym dachem jest możliwe? Jakie są przyczyny uczulenia, jak wygląda leczenie oraz, czy istnieją rasy kotów dla alergików?  

Alergia na kota – przyczyny uczulenia

W powszechnym przekonaniu sierść kota jest główną przyczyną uczulenia. Tymczasem alergia na kota tkwi nie w jego sierści, a w… ślinie, a także w naskórku czy moczu.

Za uczulenie na kota w głównej mierze odpowiedzialna jest sekretoglobina (Fel d 1). To białko produkowane przez gruczoły ślinowe, łojowe oraz okołoodbytowe zwierzęcia, odpowiedzialne za aż 90% kocich alergii. Sekretoglobina nie jest jednak jedynym alergenem produkowanym przez mruczka. Do tak zwanego ekstraktu alergenowego kota należy aż 8 białek.  

Przeświadczenie o tym, że alergia na kota spowodowana jest kontaktem z sierścią pupila nie wzięło się znikąd. Choć sama sierść nie jest przyczyną uczulenia, jest doskonałym nośnikiem wspomnianej sekretoglobiny. Kot, wylizując swoje futerko, rozprowadza alergen po całym ciele, a następnie właściciel pupila wchodzi w kontakt z uczulającym białkiem poprzez głaskanie czworonoga. Alergeny znajdują się także w naskórku kota oraz w jego gruczołach odbytowych. Dlatego też reakcja alergiczna może powstać na skutek wdychania powietrza wraz z cząsteczkami złuszczonego naskórka, podczas wyczesywania mruczka czy nawet wymiany jego kuwety. 

Przeczytaj również:

Alergeny inhalacyjne (wziewne) – przykłady i rodzaje

Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek objawy i rozpoznanie

Objawy uczulenia na kota

Przyczyny alergii są już znane. Jak natomiast wyglądają objawy uczulenia na kota? Wyszczególnia się symptomy:

  • skórne – na ciele alergika może pojawić się pokrzywka, rumień czy wyprysk, a skóra uporczywie swędzieć 
  • ze strony układu oddechowego – osoby uczulone mogą mieć problemy z oddychaniem, skarżyć się na duszności, świszczący oddech, suchy kaszel, napadowe kichanie, a także drapanie w gardle czy katar sienny 

Objawy uczulenia na kota obejmują także zaczerwienienie, świąd oraz łzawienie oczu podrażnionych kontaktem z alergenem. W zaawansowanych przypadkach alergia na kota może przyczynić się do rozwoju alergicznego nieżytu nosa czy astmy.

Po jakim czasie zauważyć można niepokojące objawy alergii na kota? To kwestia osobnicza i zależna od stopnia nasilenia uczulenia – jedni już podczas głaskania pupila zaobserwują wyżej wymienione symptomy, drudzy zauważą objawy uczulenia dopiero po kilku godzinach od kontaktu z czworonogiem. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, wskazane jest odwiedzenie gabinetu alergologa.  

Alergia na kota – badanie

Nawet jeżeli wszystkie powyższe objawy wskazują na alergię na kota, zalecane jest umówienie wizyty u specjalisty alergologa, który na podstawie przeprowadzonych wywiadu oraz badań, postawi odpowiednią diagnozę. 

Poniższe pytania pomogą Ci przygotować się na wizytę:

  • Czy przyjmujesz na stałe leki? Jeśli tak, to jakie?
  • Czy cierpisz na choroby przewlekłe?
  • Jak wyglądają niepokojące Cię objawy? 
  • Czy zaobserwowałeś u siebie objawy ze strony układu oddechowego?
  • Czy na Twojej skórze pojawiła się wysypka?
  • W jakich okolicznościach zauważyłeś symptomy?
  • Jak długo utrzymywały się?

Ponadto, jeżeli dysponujesz aktualnymi wynikami badań krwi, nie zapomnij zabrać ich ze sobą! 

Po wstępnym wywiadzie lekarz alergolog może:

  • zalecić wykonanie testu alergicznego – badanie polega na pobraniu krwi i wyznaczenia z jej surowicy przeciwciał IgE. Ich podwyższony poziom może świadczyć o alergii.
  • przeprowadzić testy skórne – testy polegają na wprowadzeniu pod skórę pacjenta czynników alergicznych. Po około dwudziestu minutach powiększone miejsca nakłucia mogą świadczyć o chorobie alergicznej.

Na podstawie wywiadu oraz przeprowadzonych badań alergolog powinien dopasować odpowiednie leczenie alergii na kota. 

Przeczytaj również:

Oznaczenie stężeń IgE w alergii – całkowite i swoiste

Punktowe testy skórne – jaki jest ich przebieg i zalety

Alergia na kota – leczenie

Dobrą wiadomością dla alergików jest to, że istnieją metody leczenia uczulenia na kota – należy do nich immunoterapia swoista, potocznie zwana odczulaniem. Terapia ta polega na przyjmowaniu przez pacjenta zastrzyków z białkami alergizującymi. Leczenie uczulenia oparte na odczulaniu ma na celu zwiększenie odporności chorego na alergeny. Niestety, jest ono czasochłonne i może trwać nawet przez kilka lat.

Wśród terapii alergii na kota wymienia się także leczenie objawowe. Ma ono na celu zmniejszenie nasilenia symptomów uczulenia, a tym samym zwiększenie komfortu życia pacjenta. Polega na przyjmowaniu leków antyhistaminowych przepisanych przez alergologa. 

Jak sobie radzić z uczuleniem na kota?

Choć unikanie kontaktu z alergenami nie należy do medycznych rozwiązań mogących wyleczyć uczulenie na kota, właśnie takie działanie stosuje wielu miłośników czworonogów niemogących rozstać się ze swoim pupilem. Aby zatrzymać ukochanego kota, a jednocześnie zminimalizować ryzyko wystąpienia silnych objawów alergii, zaleca się:

  • częste odkurzanie mieszkania
  • regularne przecieranie kurzu
  • sumienne wietrzenie całego domu
  • zrezygnowanie z dywanów, wykładzin, poduszek 
  • ograniczenie dostępu zwierzęcia do sypialni
  • systematyczne mycie rąk
  • niepozwalanie kotu wchodzić na blaty
  • wyczesywać mruczka poza obrębem mieszkania

Istnieje przekonanie, że remedium na alergię na kota jest cotygodniowe kąpanie pupila i szczególne dbanie o jego higienę. Przeświadczenie to nie tylko jest błędne – podrażnienie skóry kota powoduje nadmierne wydzielanie alergenów, co jest prostą drogą do nasilenia się uczulenia.  

Koty dla alergików – czy istnieją koty, które nie uczulają?

Niektóre z kocich ras propagowane są jako te przeznaczone dla alergików. Argumentem przemawiającym za tą tezą jest fakt, że istnieją mruczki całkowicie pozbawione sierści, która rzekomo odpowiedzialna jest za alergie. Jak już wyżej wyjaśniliśmy – to nie kocie futerko jest sprawcą kataru siennego, wysypki czy łzawienia oczu, a ślina zwierzęcia. 

Dotychczas nie zarejestrowano rasy kotów przeznaczonych dla alergików. Choć odnotowuje się takie rasy jak kot syberyjski, syjamski, balijski, jawajski, abisyński czy sfinks, które wykazują mniejsze działanie alergizujące, niż pozostałe. Nie jest to jednoznacznie potwierdzone, a adopcja jednego z wyżej wymienionych mruczków nie gwarantuje wyciszenia objawów alergii. 

Leave a Reply