Czym są emolienty
Są to produkty do stosowania zewnętrznego i które w swoim składzie zawierają substancje pomagające utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry i elastyczność ponadto redukują podrażnienia, odbudowują warstwę ochronną skóry i natłuszczają. Emolienty spełniają również funkcję ochronną przed czynnikami pochodzącymi z zewnątrz, posiadają również właściwości kojące, działają przeciwzapalnie a także minimalizują odczucie świądu, który często występuje w przypadku różnych dermatoz.
Nazwa emolienty wywodzi się z j. łacińskiego i oznacza zmiękczać ( emolliere ).
Emolienty możemy spotkać pod postacią emulsji, balsamu, kremu, szamponu, żelu, oliwki, i lotionów. Emolienty jest to specjalna linia produktów przeznaczona do pielęgnacji skóry. Przez wzgląd na właściwości znalazły szerokie zastosowanie w kosmetyce a także w dermatologii. Ich szczególne właściwości kojące, natłuszczające i regeneracyjne pomagają dbać o skórę atopową a także poprawiają jej wygląd.
Do emolientów zalicza się:
- lanolina,
- parafina,
- wazelina,
- silikony,
- woski.
Poprzez uszkodzoną barierę naskórkową skóra traci składniki przede wszystkim wodę natomiast preparaty, które zawierają emolienty pomagają odbudować warstwę ochronną skóry co w rezultacie zapobiega odparowaniu wody ze skóry i pozwoli ją zatrzymać.
Ważna jest pielęgnacja i dbanie o skórę, zwłaszcza w przypadku różnych dermatoz, ponieważ nawet najmniejsze uszkodzenie bariery skóry może przyczynić się do pojawienia świądu a także stanu zapalnego.
Jakie jest ich działanie
- zapobiegają utracie wody – działanie okluzyjne,
- uzupełniają składniki ( kwasy tłuszczowe, ceramidy ),
- mają działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe,
- zatrzymują wodę ( kwas hialuronowy ).
- sprzyjają regeneracji
Jednymi z najczęściej występujących kosmetyków, które zawierają emolienty są:
Maści – zawierają substancje lecznicze i lipidy, nadają skórze gładkość i przeważnie są tłuste.
Kremy – zatrzymują wodę, nawilżają, mają gęstą konsystencję.
Lotion – kosmetyk o półpłynnej konsystencji, który zatrzymuje wodę w skórze.
Emolienty dostarczają warstwie naskórka lipidy, dlatego ich regularne stosowanie jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli to na odbudowanie warstwy ochronnej a także pozwoli ograniczyć występowanie stanu zapalnego.
Są bardzo skuteczne w pielęgnacji skóry a także znalazły zastosowanie we wspomaganiu leczenia różnych chorób jak np. atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczycy, wyprysk kontaktowy.
Skład emolientów
Emolienty w swoim składzie zawierają substancje, które uzupełniają lipidy. Do związków, które mają za zadanie odbudowe lipidów naskórka zaliczamy oleje roślinne, cholesterol, ceramidy, kwasy linolowy i linolenowy. Biorąc pod uwagę działanie składników wyróżniamy substancję o działaniu okluzyjnym jak również humektanty.
Humektanty – mają działanie nawilżające, zatrzymują wodę w skórze, w przeciwieństwie do substancji które mają działanie okluzyjne nie tworzą warstwy ochronnej. I zaliczamy do nich: glicerol, mocznik, kwas hialuronowy.
Substancje o działaniu okluzyjnym – tworzą warstwę ochronną zapobiegając utracie wody. Do substancji okluzyjnych zaliczamy: kwasy tłuszczowe, wazelina, parafina.
Głównym składnikiem emolientów są naturalne tłuszcze roślinne na które składają się:
- olej makadamia,
- konopny,
- kukurydziany,
- oliwa z oliwek,
- olej canola,
- masło shea.
Nierafinowane oleje i masła zwane są naturalnymi emolientami i posiadają naturalne składniki aktywne i witaminy, możemy zaliczyć do nich: olej z czarnuszki, lniany, jojoba.
Emolienty pozbawione są:
- konserwantów – parabeny,
- substancji zapachowych,
- sztucznych barwników,
- substancji pieniących się.
Emolienty są pozbawione substancji potencjalnie drażniących i alergizujących dzięki czemu możliwość wystąpienia niechcianych reakcji została ograniczona do minimum.
Oleje, które są składnikiem emolientów posiadają kwasy omega 3 6 9 a ich zadaniem jest:
- zatrzymać wodę w skórze,
- redukować świąd,
- uzupełniać niedobory lipidów.
D-panthenol, alantoina mają działanie kojące i łagodzące, a urea, hialuronian sodu wspomagają nawilżenie.
Przeczytaj także: kosmetyki hipoalergiczne
Czy są bezpieczne?
Przez wzgląd na ich właściwości są polecane dla różnych typów skóry a także stosowane są jako uzupełnienie terapii różnych chorób. Należy jednak wiedzieć że to wciąż kosmetyk i może zawierać substancje alergizujące. Dlatego przed zakupem należy przeczytać skład takiego kosmetyku pod kątem substancji, które mogą być potencjalnie niebezpieczne czyli konserwanty, barwniki, substancje zapachowe.
Zadanie emolientów
- natłuszczenie,
- nawilżenie,
- zatrzymanie wody w skórze,
- tworzenie na skórze warstwy ochronnej,
- redukuję uczucie świądu,
- redukuje uczucie napięcia,
- wspomagają leczenie chorób,
- łagodzą stany zapalne,
- łagodzą podrażnienia,
- pomagają w gojeniu się ran.
Przeznaczenie
Jeśli chodzi o emolienty nie ma ograniczeń wiekowych. Stosować je mogą osoby w każdym wieku od niemowląt po osoby w podeszłym wieku. Jednak stosowanie emolientów zaleca się dla osób z uszkodzoną barierą naskórkową. Są także pomocne i przeznaczone dla osób które borykają się z różnymi chorobami skóry jak np. skóra sucha skłonna do podrażnień, atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca, wyprysk kontaktowy alergiczny.
Emolienty mają także zastosowanie w przypadku miejscowego leczenia kortykosteroidami, należy jednak wiedzieć że takie leczenie powinno być z udziałem lekarza, ponieważ mogą wystąpić niepożądane reakcje.
Emolienty przez wzgląd na swoje właściwości i to że są łagodne i delikatne w swoim działaniu w większości mogą być z powodzeniem stosowane u niemowląt. Preparaty które zawierają emolienty tworzą warstwę ochronną na skórze przez co chronią skórę dziecka przed różnymi bakteriami, wirusami czy grzybami jak również przed alergenami.
Emolienty świetnie się sprawdzają jako uzupełnienie kuracji przy atopowym zapaleniu skóry (AZS), a także leczeniu zmian skórnych, które powstały podczas reakcji alergicznych, podrażnień i stanów zapalnych.
Niwelują szorstkość poprawiają wygląd stosowane jako profilaktyka w chorobach a zregenerowana skóra jest dobrą barierą dla alergenów
Stosowanie
Emolienty należy stosować dwa, trzy razy dziennie najlepiej zaraz po kąpieli, w postaci kremu czy balsamu, ponieważ po kąpieli skóra jest wilgotna i miękka, powoduje to lepsze wchłanianie preparatu. Emolienty występują także w postaci płynów do kąpieli, należy jednak wiedzieć że kąpiel powinna trwać około 10 – 15 minut a woda nie może być gorąca i najlepiej żeby była zbliżona do temperatury ciała.
Bardzo ważnym elementem profilaktyki skóry jest regularne stosowanie preparatów, ponieważ jest skutecznym sposobem we wspomaganiu leczenia różnych chorób skóry. Emolienty stanowią także ważny element w pielęgnacji skóry i poprawie jej kondycji.