Alergia skórna – przyczyny alergii. Jak ją rozpoznać? Objawy…

Alergia skórna może objawiać się na wiele sposobów. Ale ropne wypryski na twarzy, sucha i pękająca skóra to jedne z najmniej przyjemnych i estetycznych symptomów. Jakie są przyczyny alergii skórnej, jak ją rozpoznać i jak sobie z nią poradzić?

Co to jest alergia skórna?

Alergia skórna to uczulenie spowodowane kontaktem z alergenem. Mechanizmy powstawania alergii szczegółowo opisaliśmy w ostatnim artykule, w którym tłumaczyliśmy, jak organizm nadgorliwie reaguje na substancje będące dla zdrowego bezpiecznymi. Dla uczulonego jednak niewłaściwy krem, różne pokarmy, szklanka mleka, zmiana koloru włosów i inne mogą być przyczyną nadprodukcji histaminy odpowiedzialnej za uciążliwe objawy alergii skórnej. Dlatego ważne jest aby poznać jakie alergeny powodują objawy alergii. Ułatwi to unikanie alergenów co z kolei pozwoli ograniczyć czy nawet wyeliminować nieprzyjemne objawy alergii skórnej.

Alergia skórna – przyczyny. Co może ją wywołać i skąd się biorą alergie skórne

Przyczyną alergii skórnej jest najczęściej bezpośredni kontakt z alergenem – może to być wiele kosmetyków nowy krem do twarzy, farba do włosów czy tusz do rzęs, ale i złoty łańcuszek na szyi czy nawet okulary przeciwsłoneczne zawierające nikiel. Produkty te mogą być powodem np. wyprysku kontaktowego i nieprzyjemnych zmian skórnych, co z kolei może świadczyć o alergii na nikiel.

Częstym powodem wystąpienia alergii skórnej jest również spożycie pokarmów alergizujących – orzechów, mleka czy produktów w swoim składzie posiadających gluten – oraz wdychanie alergenów (alergia wziewna) w postaci pyłków czy oparów formaldehydu. Tak naprawdę nie ma reguły, co może wywołać alergię skórną, jednak poznanie przyczyny uczulenia będzie pierwszym i najważniejszym krokiem do złagodzenia objawów, a następnie wdrożenia leczenia.  

Alergia skórna – objawy

Alergia skórna to nie tylko wysypka na twarzy, zaczerwienienie czy podrażnienie, to również takie objawy jak:

  • krostki
  • przebarwienia
  • świąd
  • wypryski ropne
  • rumień
  • pokrzywka
  • sucha, napięta i łuszcząca się skóra
  • obrzęk naczynioruchowy 

Objawy alergii skórnej w postaci wysypki czy ropnych wykwitów pojawiają się na skutek reakcji organizmu na działanie alergenów. Mogą uporczywie swędzieć i piec, a drapanie zmian uczuleniowych doprowadzić do infekcji czy późniejszego powstania blizn.

Ponadto uczulenie może występować jedynie miejscowo, ale również obejmować inne części ciała oraz duży obszar ciała, przemieszczać się lub zaostrzać podczas bezpośredniego kontaktu alergenu ze skórą. 

Czym są alergiczne choroby skóry?

Alergiczne choroby skóry to dolegliwości skórne objawiające się przewlekłymi stanami zapalnymi wywołanymi uczuleniem, ale nie tylko. Wyjątkiem jest atopowe zapalenie skóry, mające swą genezę w czynnikach genetycznych, środowiskowych oraz immunologicznych.  

Przez objawy w postaci swędzącej wysypki czy ropnych krostek alergiczne choroby skóry bywają mylone z trądzikiem, świerzbem czy grzybicą. Dlatego istotna jest samoobserwacja chorego oraz udanie się do lekarza alergologa.   

Zmiany skórne często pojawiają się na skutek kontaktu z alergenem. Mogą to być pyłki, kosmetyk, różnego rodzaju kremy czy nawet bransoletka. Bywa jednak że zmiany skórne pojawiają się z różnych innych powodów. Pomijając podłoże alergiczne mogą wystąpić symptomy skórne z przyczyny np. długiego przebywania na słońcu (podrażnienia skóry spowodowane promieniami UV), podrażnienia skóry spowodowane substancjami chemicznymi, występuje tu również czynnik fizyczny czy nawet mechaniczne uszkodzenie skóry. 

Rodzaje alergicznych chorób skóry

Wśród najczęściej występujących alergicznych chorób skóry wymienia się:

  • atopowe zapalenie skóry (AZS) – jest przewlekłą chorobą zapalną skóry predysponowaną genetycznie. Objawia się swędzącą i przesuszoną skórą zazwyczaj w obrębie zgięć kolan i łokci oraz na twarzy.  
  • pokrzywka alergiczna – choroba dająca takie symptomy jak swędzące zmiany na skórze, bąble otoczone zaczerwienioną skórą. Pokrzywce towarzyszyć może obrzęk naczynioruchowy w okolicy krtani powodujący chrypkę, a nawet problemy z oddychaniem. 
  • wyprysk kontaktowy (alergia kontaktowa) – choroba skóry spowodowana bezpośrednim kontaktem ciała z alergenem. Symptomy wyprysku to świąd oraz zmiany skórne – łuszczące się grudki i pęcherzyki po pęknięciu tworzące nadżerki.

Jak rozpoznać alergiczne choroby skóry

Rozpoznanie alergicznej choroby skóry możliwe jest przede wszystkim dzięki obserwacji. Umawiając wizytę u alergologa, warto wówczas zastanowić się, czy symptomy pojawiły się w jakichś szczególnych okolicznościach? Po wizycie u fryzjera, po zjedzeniu konkretnego posiłku, po spacerze w lesie. A może chory od dawna boryka się z suchą i swędzącą skórą? Okoliczności pojawienia się niepokojących symptomów takich jak np. wysypka alergiczna będą dla lekarza podstawą do dalszej diagnozy opartej na testach alergicznych. 

Leczenie alergii skórnych

Kuracja chorób skóry to przede wszystkim unikanie czynnika drażniącego, zażywanie leków antyhistaminowych, rzadko sterydów oraz miejscowe stosowanie maści czy kremów. Niestety, w przypadku przewlekłego atopowego zapalenia skóry całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Terapia polega na łagodzeniu objawów – łagodzeniu stanów zapalnych, nawilżaniu skóry oraz zmniejszaniu uczucia swędzenia. 

Alergia skórna – leki

Gdy po kontakcie z alergenem pojawi się uczulenie na twarzy czy na innej partii ciała, można pomóc sobie, stosując tabletki oraz maści. Leki antyhistaminowe bez recepty – na przykład Allertec, Claritine czy Allegrę. Złagodzić świąd i obrzęk, smarując wyprysk alergiczny kremem Maxicortan czy żelem Fenistil. Należy pamiętać jednak, że alergia to choroba wymagająca konsultacji ze specjalistą. Niezależnie czy jest to alergia skórna na twarzy czy różnego rodzaju reakcje alergiczne powodujące swędzenie skóry czy świąd. Jest to ważne, ponieważ nieleczona może dać poważne skutki zdrowotne. 

Alergia skórna – jaki lekarz?

W przypadku podejrzenia alergii skórnej chory powinien udać się do lekarza rodzinnego. Ten z kolei skierować pacjenta do specjalisty alergologa, który na podstawie przeprowadzonych badań wdroży odpowiednie leczenie.   

Alergia skórna – leczenie domowe

Plan terapii ustalony na wizycie lekarskiej warto wesprzeć leczeniem domowym alergii skórnej. I pomimo stosowania różnych medykamentów jak np. leki przeciwhistaminowe osoba uczulona powinna wdrożyć kilka zmian. Mogą one przynieść ulgę w codziennym życiu. Alergik powinien między innymi zadbać o unikanie czynnika powodującego uczulenie. Stosować kosmetyki stworzone z myślą o alergikach, które nawilżają, redukują stan zapalny oraz tworzą barierę ochronną. Ulgę uczulonemu przynieść może także noszenie ubrań z naturalnych, przewiewnych włókien oraz pranie ich w hipoalergicznych płynach i proszkach.

Leave a Reply