Niewielki, swędzący odczyn na skórze – te symptomy ugryzienia chyba zna każdy. Jednak zdarza się, że uczulenie na komary przybiera znacznie silniejszą postać i daje dużo poważniejsze objawy. Jak rozpoznać alergię na jad tych wyjątkowo uciążliwych owadów oraz jak wygląda leczenie?
Ugryzienie komara – dlaczego uczula? Przyczyny
Odpowiedź, dlaczego ugryzienie komara uczula, zawarta jest w mechanizmach, które zachodzą podczas wkłucia się tego niepozornego insekta.
Komar żywi się krwią ssaków. Wkłuwa się w ich skórę, pobierając krew i wypuszczając do ich organizmów ślinę. To właśnie ślina komarów, nazywana również jadem, jest przyczyną uczulenia. Zawiera składniki zapobiegające krzepnięciu krwi, które ułatwiają owadom spożycie pokarmu, ale i wiele innych alergizujących białek.
Ugryzienie komara u alergików wiąże się z nadprodukcją mediatora procesów zapalnych – histaminy. W efekcie u uczulonych, zamiast niewielkiego bąbla, pojawiają się dużo poważniejsze objawy w postaci rumienia, pęcherza z płynem surowiczym, a nawet ciężkiej uogólnionej reakcji organizmu.
Co ciekawe, kąszą jedynie samice. Dzięki temu przygotowują się do złożenia jaj – zazwyczaj w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych. Ich rozpoznanie jest bardzo proste – są dużo mniejsze od samców i spotkać je można znacznie częściej.
Kto jest najbardziej narażony na uczulenie na komary
Nie u każdego ugryzienie komara wiąże się z uciążliwymi objawami. U osób zdrowych może wystąpić jedynie niewielki odczyn alergiczny, który zniknie w ciągu kilku dni.
U niektórych jednak wystąpi silna reakcja. Kto jest w grupie najwyższego ryzyka, jeśli chodzi o uczulenie na komary?
Najbardziej narażone na alergię na komary są dzieci. Ich układ immunologiczny „nie poznał” jeszcze danych alergenów, dlatego też może reagować na nie niewłaściwie. Ponadto wzmożone symptomy po ukąszeniu komarów mogą zaobserwować dorośli wcześniej borykający się z alergiami skórnymi i chorobami autoimmunologicznymi.
Jak rozpoznać uczulenie na komary?
Każde ukąszenie komarów powoduje delikatną reakcję uczuleniową w postaci swędzącego bąbla. Jednak jak rozpoznać uczulenie na ugryzienie komara, które wybiega poza normy?
Zaniepokoić powinny takie symptomy jak rumień, opuchlizna, płyn surowiczy zbierający się w miejscu ukąszenia, a nawet podwyższona temperatura ciała czy zawroty głowy. Po zaobserwowaniu powyższych objawów warto zasięgnąć porady lekarza w celu rozpoznania uczulenia na komary. Specjalista może zlecić oznaczenie poziomu swoistych przeciwciał IgE, choć wywiad, obserwacja zmiany skórnej lub analiza dokumentacji fotograficznej zazwyczaj wystarczają do postawienia diagnozy.
Uczulenie na jad komara – objawy
Objawy po ukąszeniu komara zazwyczaj ograniczają się do miejsca iniekcji, dookoła którego powstaje rozlany rumień. Jednak mogą być znacznie poważniejsze i prowadzić do anafilaksji, czyli uogólnionej, zagrażającej życiu reakcji organizmu. Wstrząs anafilaktyczny to jednak dosyć rzadki symptom w przypadku ugryzienia komarów.
Objawy uczulenia na jad komara:
- rumień – powstaje wokół miejsca wkłucia się owada, może być wyczuwalnie cieplejszy od reszty ciała oraz uporczywie swędzieć
- bąbel – pojawia się w miejscu iniekcji, może być wypełniony płynem surowiczym
- złe samopoczucie – gorszemu samopoczuciu towarzyszyć mogą podwyższona temperatura ciała oraz zawroty głowy
- anafilaksja – ogólnoustrojowa reakcja nadwrażliwości, objawia się między innymi kołataniem serca, obrzękiem gardła, dusznościami czy wymiotami
Uczulenie na jad komara daje objawy (rumień, bąbel) mogące utrzymywać się nawet do 2 tygodni od iniekcji. W łagodzeniu symptomów ukąszenia pomocne okażą się preparaty przeciwświądowe i przeciwhistaminowe.
Uczulenie na komary – opuchlizna
To, co charakterystyczne dla uczulenia na komary, to opuchlizna na skórze. Pojawia się na skutek wprowadzenia śliny owada, która zawiera alergizujące i drażniące białka. W efekcie organizm uczulonego rozpoczyna wzmożoną produkcję histaminy, a w miejscu użądlenia pojawia się opuchlizna i swędzący odczyn.
Pierwszą, niemal bezwarunkową reakcją na ukąszenie komara, jest drapanie swędzącego bąbla. Może to jednak wydłużyć czas gojenia, a naruszenie ciągłości skóry prowadzić do powstania nieestetycznych blizn i nadkażeń. Są jednak skuteczne sposoby na łagodzenie ugryzień owadów – między innymi żele, maści czy spraye dostępne bez recepty lub domowe metody.
5 stadiów uczulenia na ugryzienie komara
Alergia na komary może przebiegać według poniższej kolejności:
I stadium – ukąszenie komara nie wiąże się z żadnymi objawami – układ immunologiczny „nie zarejestrował” jeszcze alergennych białek
II stadium – po ugryzieniu komara następuje opóźniona reakcja alergiczna – po około dobie pojawia się niewielka grudka
III stadium – opóźniona reakcja alergiczna utrzymuje się, jednak po następnym ukłuciu występuje piekący i swędzący odczyn natychmiastowy
IV stadium – objawy opóźnionej alergii ustępują, lecz wciąż obecny jest odczyn
V stadium – cofanie się nadwrażliwości charakterystyczne dla osób wystawionych na częste iniekcje komarów
Uczulenie na komary u dzieci
To właśnie najmłodsi są najbardziej narażeni na uczulenie na jad komarów. Ich niedojrzały jeszcze układ immunologiczny rozpoznaje dane substancje jako wrogie i nadgorliwie produkuje histaminę odpowiedzialną za reakcje alergiczne. Bolące, swędzące i powodujące opuchliznę ukąszenie komara może być powodem wyjątkowego dyskomfortu u dzieci i niemowląt. Podobnie jak u dorosłych – niezalecane jest drapanie miejsca iniekcji czy przekłuwanie pęcherza z płynem surowiczym, ponieważ naruszona tkanka w połączeniu z bakteriami może prowadzić do nadkażeń i powstawania blizn.
Dobrą wiadomością jest to, że z wiekiem uczulenie na komary u dzieci zazwyczaj ustępuje lub przybiera dużo łagodniejszą formę.
Alergia na komary – leczenie i odczulanie
Jeśli uczulenie na komary jest wyjątkowo uciążliwe – przez co znacząco obniża jakość życia alergika – warto podjąć leczenie. Polega ono na łagodzeniu objawów poprzez przyjmowanie leków antyhistaminowych lub glikokortykosteroidów. Leki te mogą być podawane miejscowo lub doustnie.
Istnieje również możliwość rozpoczęcia immunoterapii, czyli odczulania. Jednak ten rodzaj leczenia nie jest popularny ze względu na niepotwierdzoną skuteczność i długi czas trwania.
W przypadku silnej alergii na jad komarów bardzo ważne jest unikanie alergenu. W tym celu zaleca się stosowanie preparatów odstraszających, których bogata oferta na rynku pozwala wybrać spośród produktów chemicznych i naturalnych.
Co na ugryzienie komara – czym smarować
Czym smarować ugryzienie komara, aby nie swędziało? W aptece dostępna jest bogata oferta preparatów łagodzących ukąszenia komara. Żele, maści, kremy i inne o działaniu przeciwświądowym i przeciwuczuleniowym mają za zadanie łagodzić podrażnienia, a także zmniejszyć obrzęk, a nawet ból.
Uczulony, aby zapobiec ugryzieniom, może zaopatrzyć się w rozmaite produkty odstraszające komary – od tradycyjnych atomizerów, przez plastry, aż po specjalnie bransoletki. Preparatów ochrony przed jadem komara jest naprawdę wiele. Warto też zapoznać się z domowymi sposobami, na wypadek, gdy w domowej apteczce zabraknie dedykowanych produktów.
Co na komary – domowe sposoby
Oprócz komercyjnych preparatów istnieją także domowe sposoby na komary. Insekty odstraszyć można za pomocą wybranych roślin – komarzycy, lawendy, kocimiętki czy geranium. Obsadzenie nimi przydomowego ogródka lub ozdobienie balkonu czy tarasu pozwoli spędzić spokojny wieczór bez nieproszonych owadów.
Jak jeszcze odstraszyć komary domowymi sposobami? Można wykorzystać do tego zapachy nielubiane przez owady. Z olejków eterycznych – lawendowego, cytrynowego, cytronelowego czy z mięty pieprzowej – stworzyć świece lub naturalny spray, a następnie spryskać nim zasłony. Jeśli jest to możliwe, warto rozważyć założenie moskitier na oknach, które zapobiegną przedostawaniu się insektów do wnętrza mieszkania. Co na ukąszenia komarów? Pomocna okaże się zawartość domowej spiżarni – okłady z cytryny lub natki pietruszki, a nawet z cebuli czy białej kapusty złagodzą objawy ugryzienia. Warto wypróbować również okład z soli – rozpuścić łyżeczkę soli w szklance wody, następnie namoczyć wacik i kilkukrotnie w ciągu dnia przykładać do miejsca iniekcji.