Mleczan sodu – czym jest? Jakie ma właściwości i za…

Mleczan sodu jest składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego NMF. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym i bakteriobójczym świetnie sprawdza się do skóry suchej i cery trądzikowej. Ponadto stosowany jest również do produkcji mydła aby zwiększyć jego twardość i zmniejszyć pękanie.

Czym jest mleczan sodu?

Mleczan sodu (sól sodowa kwasu L-mlekowego) jest to naturalny humektant, który występuje w składzie NMF (Natural Moisturizing  Factor) – naturalny czynnik nawilżający. Jako składnik NMF występuje naturalnie w niedużych ilościach w naskórku i odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu wilgoci w skórze. Dzięki temu zabezpiecza przed odwodnieniem. Jest substancją bezpieczną, którą wykorzystuje się również w produktach spożywczych.  

Zadaniem substancji należących do NMF jest wiązanie i zatrzymanie wody w skórze co zapewnia jej odpowiednie nawilżenie, jednocześnie zabezpieczając przed odwodnieniem.

Mleczan sodu jest substancją bezpieczną, która wykorzystywana jest zarówno w kosmetyce (działa łagodnie i nie podrażnia skóry), jak również w produktach spożywczych.

INCI – Sodium Lactate

Synonimy: 2-hydroxypropanoic acid sodium salt, Sól sodowa kwasu L-mlekowego, Sodium L-lactate, Lactic acid sodium, salt

Postać mleczanu sodu

To organiczny związek chemiczny, który otrzymywany jest z naturalnego procesu fermentacji cukrów z udziałem bakterii mlekowych.

Postać mleczanu sodu – jest od bezbarwnego do lekko jasnożółtego płynu. Bezzapachowy albo o słabym zapachu.

Mleczan sodu rozpuszcza się w wodzie.

Właściwości i działanie mleczanu sodu

  • posiada silne działanie nawilżające,
  • łagodzi stany zapalne,
  • jako składnik w kosmetyku zmniejsza uczucie tłustości w preparatach zawierających masła czy oleje,
  • działa antybakteryjne,
  • stosowany jest jako naturalny konserwant,
  • redukuje liczbę zaskórników,
  • zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, poprzez wytworzenie na skórze warstwy okluzyjnej (ochronnej),
  • zapobiega przebarwieniom skórnym, takim jak piegi czy plamy starcze,
  • w przypadku wysuszającego i ściągającego działania kosmetyków, łagodzi ich działanie,
  • dzięki właściwościom bakteriostatycznym mleczan sodu w formulacji kosmetycznej działa konserwująco,
  • zwiększa skuteczność działania kwasów AHA i BHA,
  • w przypadku przebarwień skórnych lekko rozjaśnia.

Mleczan sodu w kosmetyce

Mleczan sodu w kosmetyce wykorzystywany jest głównie jako substancja silnie nawilżająca oraz jako regulator pH i naturalny konserwant.

Dzięki silnym właściwościom nawilżającym znalazł zastosowanie jako składnik w wielu kosmetykach do pielęgnacji ciała.

Dlatego można go znaleźć w kremach, tonikach, mleczkach, balsamach, podkładach, pomadkach, a także w preparatach do mycia takich jak mydła, szampony żele czy mydła w płynie.

Stosowany jest również w kosmetykach do zmiękczania zrogowaciałej skóry (np. stóp), a także w różnych peelingach czy maściach.

Razem z kwasem mlekowym jest stosowany w preparatach do regeneracji skóry i w kosmetykach przeciwstarzeniowych.

Stosowany razem z detergentami zabezpiecza przed wysuszeniem skóry oraz osłabia podrażnienia wywołane przez środki czyszczące.

W kosmetyku

Mleczan sodu występuje również w mydle, aby podnieść jego działanie nawilżające, a także zwiększyć twardość mydła i zmniejszyć pękanie w przypadku dłuższego przechowywania.

Stosowany zamiast gliceryny sprawia że kosmetyk jest lżejszy i mniej lepki. Reguluje również pH kosmetyku.

Jako dodatek do kosmetyku potrafi zwiększyć jego trwałość jak również zredukować przesuszający wpływ środków czyszczących. Dzięki mleczanowi sodu efekt będzie wyczuwalny a skóra będzie mniej podrażniona i wysuszona.

Jest świetnym dodatkiem do preparatów myjących nawet tych gotowych, ponieważ łagodzi ich wysuszające działanie i uczucie ściągania.

Mleczan sodu – do jakiej cery?

Mleczan sodu może być stosowany w preparatach do każdego rodzaju skóry, aczkolwiek świetnie sprawdza się w składzie kosmetyków do skóry suchej i trądzikowej, a także do skóry wrażliwej skłonnej do podrażnień, dojrzałej oraz naczyniowej.

Ponadto posiada właściwości przeciwbakteryjne, dlatego dobrze wpływa na skórę dotkniętą trądzikiem, gdzie redukuje a nawet usuwa objawy trądziku.

Mleczan sodu w żywności

Mleczan sodu oprócz zastosowania w kosmetyce znalazł również zastosowanie w przemyśle spożywczym, gdzie uważa się go za substancję bezpieczną.

Stosuje się go jako dodatek do żywności,  gdzie występuje pod numerem E325. Działa konserwująco i antybakteryjnie, stabilizuje pH w produkcie, a ponadto zwiększa działanie antyoksydantów, należy do grupy przeciwutleniaczy.

Wykorzystuje się go do konserwacji mięsa, ponadto zabezpiecza przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów. Występuje również w konserwach, pasztetach oraz w galaretkach lub dżemach. Ponadto stosuje się go również w wyrobach cukierniczych i pieczywie.

Mleczan sodu w żywności nadaje produktom spożywczym lekko słony smak.

Zastosowanie  

– stosuje się go jako dodatek do kosmetyków myjących,

– w preparatach do włosów oraz przesuszonej i łuszczącej się skóry głowy,

– jako dodatek do mydeł własnej produkcji,

– w preparatach do cery trądzikowej i w kosmetykach nawilżających,

– zalecany jest do regeneracji skóry oraz jako składnik do preparatów przeciwstarzeniowych.

Leave a Reply