Panthenol jest jednym z popularnych środków, który dzięki swoim właściwościom łagodzi i przynosi ulgę. Jest również składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji. Dobrze sprawdza się w przypadku oparzeń słonecznych po długiej ekspozycji skóry na słońce. Wykazuje również właściwości regenerujące oraz przyśpiesza gojenie się ran, a także poprawia wygląd włosów i paznokci.
Panthenol innymi słowy prowitamina B5 należy do grupy alkoholi, jest substancją organiczną, łatwo rozpuszcza się w wodzie i w alkoholu etylowym. Jest odporny na ogrzewanie i chroni przed promieniowaniem UV. Występuje naturalnie w skórze, we włosach, a także w paznokciach, gdzie odpowiada za ich właściwy wzrost. W przemyśle kosmetycznym D-panthenol występuje jako bezbarwna, lepka, gęsta ciecz.
Inne określenia panthenolu to: dekspantenol, D-panthenol, a jeszcze inaczej prowitamina B5.
Prowitamina B5
Jest pochodną witaminy B5 (kwas pantotenowy), która występuje w skórze, włosach i paznokciach.
Prowitamina B5 (panthenol) przekształca się w witaminę B5 (kwas pantotenowy) w procesie utleniania. Posiada małą masę cząsteczkową co pozwala na łatwe i głębsze wnikanie w skórę. Dzięki swojej budowie posiada powinowactwo do keratyny, która jest podstawowym białkiem budulcowym skóry, włosy i paznokci. Odbudowuje komórki skóry i regeneruje podrażnioną skórę. Jest bardzo ważna w organizmie ponieważ jej brak przyczynia się do łuszczenia się skóry, szorstkości, może dochodzić nawet do podrażnienia. Niedobory może nadrobić panthenol, który po wniknięciu w skórę przekształca się w witaminę B5 (kwas pantotenowy).
Witamina B5
Witamina B5 (kwas pantotenowy), jest substancją hydrofilową, co znaczy, że łatwo wiąże wodę, a stosowana w preparatach jako składnik odpowiada za właściwe nawilżenie skóry czyli pełni rolę humektanta.
Panthenol – jakie posiada działanie?
- regeneruje,
- nawilża,
- odbudowuje uszkodzoną skórę,
- zmniejsza zaczerwienia i świąd,
- wspomaga gojenie naskórka (skaleczenia, otarcia),
- zmniejsza stany zapalne,
- koi i przeciwdziała podrażnieniom,
- działa przeciwzapalnie,
- łagodzi swędzenie wywołane oparzeniem,
- stymuluje odnowę komórek i ich wzrost,
- zmniejsza ryzyko pozostawiania blizn w przypadku oparzeń.
Panthenol a oparzenia słoneczne
Głównym zastosowaniem pantenolu jest, łagodzenie poparzeń słonecznych po zbyt długiej ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Dlatego pantenol świetnie się sprawdza w oparzeniach, kiedy skóra staje się przesuszona i zaczerwieniona. Podczas intensywnego opalania naskórek może ulec uszkodzeniu, w wyniku tego skóra może się łuszczyć. Toteż stosowanie preparatu z pantenolem dobrze nawilży, złagodzi i przyśpieszy proces regeneracji skóry. Jest ważnym składnikiem w preparatach po opalaniu, a także w środkach na podrażnioną czynnikami zewnętrznymi skórę. W kosmetykach występuje jako humektant (utrzymuje właściwy poziom nawilżenia).
Panthenol w kosmetyce
Panthenol dzięki swoim właściwościom jest z powodzeniem wykorzystywany w kosmetologii. Dlatego dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry podatnej na podrażnienia oraz ma pozytywny wpływ na włosy i paznokcie. Łatwo wnika w głębokie warstwy skóry gdzie zostaje przekształcony i swoim działaniem regeneruje i wzmacnia oraz odbudowuje. Ponadto posiada szereg innych działań pozytywnie wpływających na organizm.
Panthenol – właściwości kosmetyczne
- jest dobrze tolerowany,
- świetnie sprawdza się w pielęgnacji niemowląt,
- posiada działanie lecznicze – regeneruje, przeciwdziała zapaleniom, leczy oparzenia, podrażnienia,
- nawilża, uelastycznia,
- redukuje zaczerwienienia,
- ma działanie przeciwzmarszczkowe,
- wzmacnia włosy,
- sprawdza się w pielęgnacji skóry po opalaniu,
- nadaje się do cery tłustej,
- wzmacnia barierę lipidową,
- wiąże wodę i zatrzymuje ją,
- redukuje szorstkość skóry.
Przeczytaj również:
- Skóra naczyniowa – jak rozpoznać, charakterystyka i pielęg…
- Kolagen – czym jest? I co warto o nim wiedzieć
Skóra
Ponieważ pantenol jest bezpieczny i delikatny, a dzięki małym cząsteczkom z łatwością potrafi wnikać w głąb skóry, dlatego znalazł szerokie zastosowanie w preparatach do skóry wrażliwej i alergicznej. Ponadto posiada pozytywny wpływ na skórę, ponieważ zapobiega utracie wody, sprawiając że skóra jest odpowiednio nawilżona, miękka i elastyczna.
Poza tym pantenol posiada działanie lecznicze, ponieważ łagodzi różne podrażnienia czy zaczerwienienia skóry. Dlatego często jest wykorzystywany w preparatach po opalaniu aby złagodzić i przynieść ulgę spieczonej słońcem skórze.
Występuje również jako składnik w kremach do skóry naczyniowej, ponieważ wzmacnia osłabione naczynka krwionośne.
Ponadto, posiada działanie regenerujące co jest bardzo ważne przy poparzeniach, niewielkich uszkodzeniach skóry przez czynniki zewnętrzne, po zabiegach dermatologicznych czy nawet w przypadku leczenia blizn.
Włosy
Pantenol, odgrywa również ważną rolę w strukturze włosa. Wiąże wodę co pozwala odpowiednio nawilżyć włosy. Dzięki niemu wspomaga wzrost włosów, pogrubia, dodaje objętości i ułatwia rozczesywanie powodując że włosy są zdrowsze i lepiej odżywione. Tworząc film ochronny wokół włosa chroni go przed czynnikami zewnętrznymi czy nawet uszkodzeniami mechanicznymi. Preparaty z pantenolem dobrze sprawdzają się w słoneczne dni ponieważ słońce wysusza włosy a pantenol pozwala nawilżyć. Po nim włosy są błyszczące i nabierają zdrowego wyglądu.
Paznokcie
Pantenol posiada duży wpływ także na płytkę paznokcia, poprawia nawilżenie. Ponadto wzmacnia, regeneruje i przyśpiesza wzrost przesuszonych i zniszczonych paznokci. Występujący w składzie kremów chroni płytkę paznokcia przed czynnikami zewnętrznymi, np. detergenty, środki do paznokci.
Panthenol a alergia
Jest substancją organiczną, nietoksyczną, która nie wywołuje podrażnień i nie uczula.
Ponadto pantenol jest bezpieczny w stosowaniu na skórę ponieważ większość osób pozytywnie reaguje na preparat, a reakcje alergiczne czy podrażnienia praktycznie nie występują, należą do rzadkości, co jest istotne dla tych, którzy mają skłonności do alergii.
Stężenie
Różne stężenie pantenolu w preparatach sprawia że, jest on wykorzystywany do różnych celów. W stężeniu od 5 do 10% wykorzystuje się w preparatach do skóry poparzonej, natomiast w stężeniu około 5% znajduje się w preparatach nawilżających. Dlatego powinno stosować się do ulotki i zgodnie z zaleceniem.
Przeczytaj również:
- Skóra sucha – przyczyny, pielęgnacja i składniki nawilżające
- Kwas hialuronowy jego działanie, właściwości i zastosowanie
Wskazania
Pantenol dobrze sprawdza się w przypadku poparzeń słonecznych na skutek długiego przebywania na słońcu. Podczas długiej ekspozycji skóry na słońce, mogą pojawić się zaczerwienienia (jako pierwsza oznaka poparzenia), a także pieczenie skóry, pęcherze, obrzęk, a nawet gorączka. Dlatego pantenol świetnie nadaje się do przesuszonej oraz podrażnionej skóry.
Oprócz oparzeń słonecznych pantenol świetnie nadaje się również w przypadku poparzenia na solarium czy nawet w przypadku oparzenia się wrzątkiem albo na skutek kontaktu z gorącym przedmiotem (poparzenia mechaniczne).
Do stosowania pantenolu wskazane są również odparzenia pupy u niemowląt, które pojawiły się podczas noszenia pieluchy. Pantenol poprawia wygląd skóry dziecka i przynosi ulgę.
Jest także wykorzystywany w preparatach leczniczych i do regeneracji, ponieważ łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Regeneruje i przynosi ulgę podrażnionemu naskórkowi. A w przypadku ran, np. otarcia, skaleczenia naskórka, zadrapania, mikrourazy czy po depilacji lub ukąszeniu przez owady przyśpiesza gojenie.
Zastosowanie panthenolu
Panthenol posiada różnorakie zastosowanie, dlatego występuje w różnych preparatach do skóry, ale najpopularniejszym jest zastosowanie panthenolu na oparzenia.
Panthenol, występuje np. w postaci pianki gdzie świetnie nadaje się na poparzenia, przynosi ukojenie i regeneruje. Ponadto osłabia reakcje skóry (zaczerwienienie, łuszczenie się) wywołane słońcem. Preparat w formie pianki należy nakładać na skórę i rozprowadzić na uszkodzony naskórek. Natomiast jeśli uszkodzenia skóry są zbyt duże należy delikatnie rozprowadzić piankę i zostawić do wchłonięcia.
Występuje również w postaci kremów do rąk gdzie zmiękcza i regeneruję wysuszone dłonie. Można go spotkać również w składzie emulsji, żelów, odżywek czy szamponów.
Jako że pantenol jest substancją nietoksyczną i niewywołującą uczulenia, dlatego jest wykorzystywany także w np. sprayach do nosa, kroplach do oczu.
Przez wzgląd na swój skład można go stosować u małych dzieci. A także na skórze twarzy i na ciele, co nawilża i regeneruje.
Pantenol, jest pomocny jako pierwsza linia obrony zanim otrzymamy fachową pomoc medyczną, pantenol należy stosować zewnętrznie.