Kolagen – czym jest? I co warto o nim wiedzieć

Kolagen

Kolagen (z ang. collagen) jest białkiem, które występuje w organizmie człowieka, nazywany białkiem młodości, jest obecny właściwie we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu.

Kolagen zbudowany jest z łańcuchów aminokwasów, a jego ilość w organizmie wynosi około 30% całego białka występującego w organizmie, np. w skórze kolagenu jest aż około 70%, a w samej gałce ocznej jest go aż 90%.

Jest głównym budulcem wszystkich tkanek w organizmie. I to właśnie dzięki niemu skóra jest napięta, jędrna i elastyczna, stawy są sprawniejsze, a rany czy uszkodzenia szybciej się goją.

Dlatego właściwy poziom kolagenu w organizmie jest ważny, ponieważ, kiedy produkcja kolagenu wraz z wiekiem spada pojawiają się: zmarszczki, cellulit, skóra wiotczeje, włosy stają się łamliwe i wypadają.

Budowa kolagenu

W skład budowy chemicznej kolagenu wchodzą połączone ze sobą związki zwane aminokwasami białkowymi, do których należą: glicyna, prolina oraz hydroksyprolina i hydroksylizyna. Włókna kolagenu  wykonane z aminokwasów charakteryzują się dużą wytrzymałością.

Pochodzenie kolagenu

Kolagen długo pozyskiwany był z produkcji zwierzęcej, ale nie miał on właściwości kolagenu ludzkiego. Dlatego najbardziej popularny jest kolagen morski jest to kolagen typu I. Kolagen w tej postaci jest bardzo podobny do ludzkiego. Dobrze się przyswaja dzięki małym cząsteczkom, posiada dobrą przenikalność. Jest to kolagen naturalny, wytwarza się ze skóry ryb zwanych tołpygami, nazywany jest również kolagenem rybim.

Gdzie występuje

Kolagen, jest głównym białkiem tkanki łącznej i znajduje się w całym organizmie, jest składnikiem narządów wewnętrznych, można go znaleźć również w:

  • chrząstce stawowej,
  • skórze,
  • kościach,
  • ścięgnach,
  • rogówce oka.

jest odpowiedzialny za budowę wszystkich części ciała. 

Włókna kolagenowe do około 25 roku życia ciągle się odnawiają, gdy jedne ulegają zerwaniu to na ich miejsce powstają nowe.

Wsparciem w produkcji kolagenu dużą rolę pełni udział witaminy C.

Za co odpowiada

Kolagen dzięki swoim właściwościom łączącym komórki i odpowiedniej jego ilości w organizmie odpowiada za:

  • prawidłowe funkcjonowanie stawów,
  • elastyczność i gładkość skóry,
  • elastyczność naczyń krwionośnych,
  • gojenie się ran,
  • zrastanie się kości w przypadku złamania.

Kolagen i jego funkcje

Jest substancją występującą naturalnie w organizmie. Jest jednym z ważnych składników tkanki łącznej, gdzie stanowi około 30% wszystkich białek występujących w ludzkim organizmie.

Kolagen jest jak spoiwo, które łączy ze sobą komórki, jest budulcem narządów i tkanek  takich jak ścięgna, chrząstki stawowe, naczynia krwionośne, zębów, skóry, kości czy rogówki oka.

Kolagen posiada umiejętność wiązania wody co jest korzystne dla skóry, ponieważ wpływa na jej jędrność, odpowiada również za elastyczność.

Ponadto jest odpowiedzialny za produkcję mazi stawowej, a także dzięki niemu chrząstki posiadają prawidłową twardość i elastyczność.

Przeczytaj również:

Cechy kolagenu

Głównymi cechami kolagenu jest duża wytrzymałość na rozciąganie, sprężystość oraz odporność  na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto kolagen pomaga w regeneracji, czyli w ciągłym odnawianiu się komórek, a skóra dzięki niemu jest właściwie nawilżona, sprężysta i miękka.

Chroni układ immunologiczny przed toksynami i drobnoustrojami.

Kolagen jako suplement diety, przez działanie od środka, pozytywnie wpływa na zwiększenie ruchomości stawów, poprawia elastyczność, wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia kondycje włosów, wspomaga regeneracje skóry, zmniejsza zmarszczki, redukuje oznaki starzenia co w efekcie poprawia jej wygląd.

Niedobór kolagenu

Wraz z upływem lat produkcja kolagenu spada czego konsekwencją jest spadek sprężystości i elastyczności skóry, pojawiają się bruzdy, zmarszczki, skóra wiotczeje i widać oznaki starzenia.

Kolagen, jest to białko, które jest składnikiem mięśni i chrząstek, dlatego gdy ilość kolagenu spada, mięśnie stają się słabsze i mogą wystąpić problemy ze stawami.

Zaburzenia w produkcji kolagenu mogą być spowodowane również:

  • chorobami autoimmunologicznymi,
  • w przypadku naturalnego starzenia się organizmu,
  • czy nawet w przypadku uprawiania wyczynowego sportu.

Jaki kolagen wybrać

Spadek ilości włókien kolagenowych, jest nieuchronny i nie można całkowicie temu zapobiec, aczkolwiek istnieje wiele preparatów, które pomagają w odnowie włókien kolagenowych. Istnieje również szereg suplementów diety, one z kolei odpowiadają za dostarczenie kolagenu od środka.

Saszetki

Kolagen w saszetkach jest bardziej efektywniejszy, ponieważ łatwo rozpuszcza się w wodzie lub innym napoju i dlatego kolagen do picia daje lepsze efekty.

Tabletki

Natomiast w tabletkach oprócz kolagenu są jeszcze inne substancje użyte do produkcji tabletki, dlatego jest wręcz niemożliwe żeby występował w czystej postaci w tabletkach. Aby powstała tabletka z kolagenem wymagane jest użycie w składzie różnych stabilizatorów i utwardzaczy. W efekcie czego w tabletce oprócz kolagenu znajdziemy też inne substancje chemiczne. 

Kosmetyki

Skórę wraz z upływem lat charakteryzuje wiotkość, obwisłość i zmarszczki. Dlatego stosowanie preparatów z kolagenem lub jego czystej postaci odbudowuje komórki skóry i jest pomocny w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry, jędrności, gładkości i elastyczności, opóźnia oznaki starzenia poprzez odpowiednie napięcie skóry i spłycenie zmarszczek.

Odżywki do włosów z kolagenem regenerują, przeciwdziałają łamaniu się włosów.

Paznokcie stają się mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia.

Kolagen dobrze się sprawdza w pielęgnacji skóry trądzikowej, ponieważ reguluje wydzielanie łoju i wygładza blizny.

Preparaty z kolagenem również pozytywnie wpływają w przypadku pielęgnacji skóry naczyniowej, a także skóry wrażliwej.

Preparaty, które zawierają w swoim składzie kolagen, dobrze sprawdzają się nie tylko w przypadku problematycznej skóry twarzy, ale również do skóry ciała, gdzie jest pomocny w przypadku rozstępów i po operacjach chirurgicznych. Stosowany jest również w medycynie estetycznej a także w preparatach dermatologicznych.

Przeczytaj również:

Kolagen występuje w wielu różnych preparatach, można go spotkać:

  • w kremach i maściach przeciwzmarszczkowych,
  • tonikach,
  • płynach do kąpieli,
  • odżywkach do włosów i paznokci,
  • balsamach do ciała.

Występuje również w czystej postaci, w której posiada mocniejsze działanie.

Kolagen a skóra

Istnieje wiele typów kolagenu, które posiadają różne funkcje w organizmie a zależne jest to od budowy i miejsca występowania. Najbardziej rozpowszechnione są dwa typy kolagenu a mianowicie kolagen typu I – występuje w skórze, kościach i ścięgnach, odpowiada on za właściwy stan skóry, za jej jędrność i elastyczność co w efekcie przekłada się na zdrowy wygląd.

Skóra posiada również kolagen typu III, który jest równie ważny, ponieważ odpowiedzialny jest za zabliźnianie ran, czy urazów skóry. Stopniowo w miejscu urazów jest on zastępowany przez kolagen typu I, w efekcie czego skóra bardziej się wygładza.

Pomimo że pielęgnacja skóry preparatami z kolagenem pozytywnie wpłynie na jej wygląd to nie dostarczy kolagenu do wnętrza organizmu i nie będzie działał od środka. Jest to ważne ponieważ zdrowie organizmu ma również wpływ na wygląd skóry. Dlatego jest to istotne aby kolagen oprócz pielęgnacji od zewnątrz uzupełniać  jego niedobory również od wewnątrz.

Jaki wpływ ma kolagen na starzenie się skóry

Kolagen jest produkowany przez organizm do około 25 roku życia w ilości, która jest wystarczająca do regeneracji tkanek i prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Z biegiem lat ilość wytwarzanego naturalnie kolagenu spada, czyli więcej białek kolagenu obumiera niż jest wytwarzana przez organizm. Jest to naturalny proces, który występuje u każdej osoby i może różnić się jedynie intensywnością i czasem wystąpienia. W efekcie przekłada się to na proces starzenia a jest to widoczne najbardziej na twarzy i szyi.

Czynniki sprzyjające

Dodatkowo istnieją również inne czynniki, które przyśpieszają ten proces a mogą to być:

Co w konsekwencji prowadzi do utraty: elastyczności skóry, jędrności, zmarszczek, wysuszenia skóry, osłabienia i łamliwość włosów.

Utrata kolagenu jest procesem nieuniknionym, prowadzącym do starzenia się organizmu, co można jednak opóźniać dzięki wprowadzaniu kolagenu z zewnątrz do organizmu. 

Kolagen a dieta

Kolagen można również uzupełniać spożywając różne produkty min. zawierające żelatynę, która pochodzi ze skóry zwierzęcej, chrząstek czy kości. Warto jest również wzbogacić dietę o produkty zawierające witaminy A (szpinak, czerwona papryka, fasolka, marchew), C (brokuł, natka pietruszki, kapusta kwaszona), E (awokado, orzechy, olej słonecznikowy, rzepakowy czy sojowy).

Kolagen w zastrzyku     

Kolagen w zastrzyku stosuje się u osób, u których występują głębokie zmarszczki i pomimo że jest to prosty zabieg wymaga to wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Należy również przeprowadzić testy, w celu wykluczenia pojawienia się uczulenia. Natomiast efekty takiego zabiegu utrzymują się przez parę miesięcy.

Kolagen wykorzystuje się również w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów, gdzie podaje się preparaty kolagenu w postaci zastrzyku do przestrzeni stawowej – dostawowo. Zastrzyk taki wykonuje się w przypadku, w którym doszło do lekkiego uszkodzenia chrząstki stawowej.

Suplementacja

Kolagen można stosować do użytku wewnętrznego i zewnętrznego, co jest pomocne w utrzymaniu gładkiej skóry i wygładzeniu zmarszczek. 

Produkty spożywcze

Kolagen występuje w produktach spożywczych np. w:

  • podroby,
  • zupy na kości,
  • salceson,
  • golonka,
  • chrząstki gotowane,
  • galaretki.

ale że jest go nieduża zawartość w pożywieniu toteż, dieta nie jest wstanie uzupełnić jego braki w organizmie. Dlatego suplementy w płynie lub w tabletkach są wstanie lepiej uzupełnić niedobory kolagenu.

Suplementacja kolagenem korzystnie wpływa na układ kostny, ruchomość stawów i na organy wewnętrzne.

Ponadto uzupełnianie braków kolagenu od wewnątrz również pozytywne wpływa na odżywianie cebulek i skóry głowy, dzięki czemu, włosy będą mocniejsze i mniej łamliwe.

Dlatego należy uzupełniać od wewnątrz braki kolagenu, ponieważ ma on duży wpływ na zdrowie i wygląd. 

Ważna jest również witamina C, którą powinno się spożywać w trakcie przyjmowania kolagenu, ponieważ pozytywnie wpływa na jego produkcję.

Kolagenoza

Jest to schorzenie w skład którego wchodzi wiele chorób, które charakteryzuje zapalenie tkanki łącznej. Natomiast objawami jest zmęczenie, utrata wagi czy podwyższona temperatura. Te choroby to np. reumatoidalne zapalenie stawów RZS, zapalenia skórno-mięśniowe. 

Leave a Reply