Skóra sucha potrzebuje właściwej pielęgnacji, ponieważ jest to skóra delikatna, u której nietrudno o podrażnienia. Powoduje różne nieprzyjemne uczucie dyskomfortu od napięcia aż po pęknięcia i świąd. Skóra sucha to także wiele jej rodzajów. Osoby posiadające suchą skórę powinny zdiagnozować przyczyny występowania suchości, ponieważ suchej skórze mogą także towarzyszyć różne choroby skórne jak np. atopowe zapalenie skóry (AZS) czy wyprysk kontaktowy.
Skóra sucha – przyczyny
Skóra sucha jest chroniona przez tzw. płaszcz hydrolipidowy, który chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi a także zapobiega utracie wody. Jeśli zostanie zaburzona równowaga hydrolipidowa wtedy może to doprowadzić do utraty wody z warstwy naskórkowej i w efekcie suchość skóry. Czynniki powodujące suchość skóry dzielimy na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne i mogą być to:
- warunki genetyczne,
- niektóre leki ( np. regulujące ciśnienie krwi )
- niewłaściwa diet
- zbyt długie przebywanie na słońcu,
- wiatr, suche powietrze, mróz,
- niewłaściwa pielęgnacja,
- wiek,
- niedostateczne nawodnienie organizmu,
- klimatyzowane lub ogrzewane pomieszczenia,
- zanieczyszczone powietrze.
- kosmetyki z zawartością alkoholu.
Inne przyczyny to np.
- stres,
- choroby (np. cukrzyca, atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca),
- zaburzenia hormonalne ( menopauza, ciąża ),
- szorstkie ubrania,
- słaba aktywność gruczołów łojowych.
Jedną z przyczyn powodujących suchą skórę może być wrodzona skłonność do suchej skóry, która może mieć podłoże genetyczne. Jak również może polegać na zmniejszonej produkcji składników NMF.
Skóra sucha – cechy charakterystyczne
- jest szorstka w dotyku,
- matowa,
- naskórek przeważnie jest cienki przez który prześwitują naczynia krwionośne,
- mogą pojawić się pęknięcia i nadżerki,
- skóra staje się ściągnięta i napięta zwłaszcza po kąpieli,
- może wystąpić uczucie mrowienia a czasem nawet świąd,
- łatwo ulega podrażnieniom,
- łuszczy się,
- szybciej się starzeje.
Skóra sucha – rodzaje
sucha – cechami charakterystycznymi skóry suchej jest szorstkość, uczucie napięcia i ściągania, jest także cienka i matowa.
bardzo sucha – ten typ skóry charakteryzuje się oprócz cechami skóry suchej dodatkowo swędzeniem, łuszczeniem się.
sucha wrażliwa – posiada wyżej wymienione cechy, dodatkowo jest nadwrażliwa i może łatwo ulegać podrażnieniom.
Pielęgnacja skóry suchej
Osoby ze suchą skórą powinny zwracać uwagę na jakość wody używanej do mycia, która nie powinna zawierać różnych związków chloru czy wapnia ponieważ mogą działać drażniąco na delikatną skórę. Dlatego powinno się używać wody mineralnej lub z wodociągu ale po uprzednim przefiltrowaniu. Istotne jest także aby nie zażywać gorących kąpieli , a gąbki używane nie powinny być ostre, które mogłyby powodować podrażnienia. Również mocne pocieranie ręcznikiem nie jest wskazane, ponieważ usuwa lipidy ze skóry. Nagłe zmiany temperatur także wpływają niekorzystnie na skórę.
Podczas mycia nie należy używać mydeł, ani toników z alkoholem, ponieważ mogą wysuszać skórę. Natomiast podczas zmywania i demakijażu dobrze sprawdzają się mleczka lub płyny micelarne.
Pozytywne działanie mają środki myjące z dodatkiem parafiny lub składników nawilżających.
Odżywianie, także ma znaczenie i może powodować nasilenie objawów suchej skóry. Dlatego jedzenie dużej ilości mięsa, słodyczy, picie alkoholu czy nawet kawy może zwiększać suchość skóry. Natomiast warzywa, owoce i picie wody mineralnej pomogą nawodnić i dostarczyć potrzebne witaminy i minerały.
Przy tym typie skóry należy używać kosmetyków natłuszczających i nawilżających ponieważ uzupełnią naturalne czynniki nawilżające i uzupełnią poziom lipidów, zabezpieczając przed utratą wilgoci ze skóry. Dlatego kremy na dzień i na noc powinny zawierać składniki nawilżające, ochronne i regenerujące barierę ochronną naskórka.
Na dzień dobrze sprawdzają się kremy nawilżające z filtrem a na noc najlepiej kremy natłuszczające , które odżywiają, regenerują i zatrzymują wodę w skórze.
Do natłuszczenia i wygładzenia suchej skóry dobrze nadaje się olej lniany.
Zobacz także: Emolienty
Czynniki, które zaostrzają suchość skóry
Skóra sucha może pojawiać się także pod wpływem niekorzystnych czynników klimatycznych. Czynniki zewnętrzne, które zwiększają wrażliwość suchej skóry to np. słońce mróz, wiatr, zanieczyszczone powietrze.
Słońce – promieniowanie UV w znacznym stopniu wysusza skórę. Uszkadza lipidy naskórkowej bariery ochronnej, przyspiesza procesy starzenia, uszkadzając naturalne substancje nawilżające potęguje suchość naskórka. Dlatego należy uważać na czas jaki spędzamy na słońcu, czy w solarium, ponieważ niezależnie od wieku i zbyt częste przebywanie na słońcu może prowadzić do suchości skóry. Dlatego dobrze jest na dzień stosować kremy z filtrem.
Suche powietrze – zwiększa ilość parującej wody z naskórka, powodując przesuszenie nie tylko skóry twarzy ale i całego ciała.
Detergenty – środki czystości, mdła i inne substancje, które zawierają silnie działające substancje, powodują wypłukanie lipidów ochronnych i uszkodzenia naskórka.
Zimne i mroźne powietrze – wraz z niską temperaturą występuje niska wilgotność co powoduje łatwiejszą utratę wody z naskórka. Z kolei niska zawartość wody może powodować suchość jak również pękanie naskórka.
Nawilżające składniki w kosmetykach
Składniki nawilżające, stosowane w kosmetykach mają za zadanie ochronę przed parowaniem wody z naskórka, nawilżeniem a także wzmocnienie bariery ochronnej skóry. Składniki nawilżające dzielimy na:
- 1. Składniki nawilżające – hydrofilowe
- 2. Składniki okluzyjne – hydrofobowe
- 3. Składniki regenerujące i wzmacniającą barierę ochronną naskórka
1. Składniki nawilżające – hydrofilowe
Ich zadaniem jest zatrzymanie wody w skórze. Składniki te przyciągają i wiążą wodę powodując lepsze nawodnienie i uelastycznienie naskórka. Hydrofilne składniki nawilżające przez wzgląd na głębokość działania można podzielić na:
- a. działające powierzchownie
- b. wnikające do wierzchnich warstw naskórka
a. Składniki nawilżające – hydrofilowe działające powierzchownie
Kwas hialuronowy – jest składnikiem skóry właściwej i tkanki łącznej gdzie występuje naturalnie. Nawilża skórę i chłonie wodę jak gąbka dzięki czemu pełni funkcję magazynu. Jest odpowiedzialny za elastyczność i gładkość naskórka. Stosowany w kosmetykach często jako składnik aktywny nie wchłania się a tworzy ochronny film. W kosmetyce kwas hialuronowy wykorzystuje się do wypełniania zmarszczek.
Kwas piroglutaminowy (PCA) – jest składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego NMF. Może występować w kosmetykach nawilżających z innymi składnikami lub sam.
Kolagen – odpowiada za elastyczność skóry, nawilża i wygładza. Chłonie i zatrzymuje wodę na powierzchni naskórka, ma podobne działanie jak kwas hialuronowy. Ponadto jest to białko tkanki łącznej.
Sorbitol – jest to alkohol niemający działania drażniącego, utrzymuje wodę na powierzchni naskórka.
b. Składniki nawilżające – wnikające do wierzchnich warstw naskórka
Pantenol – jest to alkohol, który ma właściwości nawilżające, ochronne i regenerujące skórę, ponadto przyśpiesza gojenie się skóry uszkodzonej mechanicznie a także termicznie (poparzenie np. wrzątkiem, odparzenia, poparzenia po opalaniu). Ponadto zmniejsza dolegliwości bólowe, pieczenie czy swędzenie. Przez wzgląd na swoje właściwości często występuje w kosmetykach nawilżających do skóry czy włosów.
Mocznik – występuje naturalnie w organizmie i utrzymuje wilgoć w skórze. Posiada działanie nawilżające oraz przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zapobiega przed ucieczką wilgoci i odbudowuje barierę ochronna. Jest jednym ze składników naturalnego czynnika nawilżającego NMF.
Kwas glikolowy – należy do grupy kwasów nazywanych także alfa-hydroksykwasami (AHA) i wytwarzany jest z soku trzciny cukrowej. Ponieważ posiada małe cząsteczki może wnikać do głębokich warstw naskórka. Posiada również silne właściwości złuszczające i nawilżające. Swoim działaniem wspomaga usuwanie zrogowaciałych pozbawionych wody komórek naskórka.
Kwas mlekowy – alfa-hydroksykwas, posiada właściwości nawilżające, złuszczające a także antybakteryjne. Często stosuje się go w dermokosmetykach do skóry suchej. Jest składnikiem, który wchodzi w skład NMF. Zapobiega parowaniu wilgoci ze skóry.
Gliceryna (glicerol)– pozyskiwana jest z tłuszczów roślinnych i tłuszczów zwierzęcych. Posiada właściwości higroskopijne (pochłania wodę), nawilżające, a także wygładza, poprawia elastyczność, ochrania i regeneruje uszkodzony naskórek. Jest również jednym z najbardziej popularnych składników w kosmetykach nawilżających.
Glikol – posiada właściwości higroskopijne, wnika do głębszych warstw skóry nawilżając ją. Jest składnikiem kosmetyków nawilżających.
Przeczytaj także:
2. Składniki hydrofobowe i okluzyjne
Okluzja czyli tworzenie się na skórze ciężkiej warstwy ochronnej, której celem jest ochrona skóry przed nadmierną utratą wody. Natomiast składniki hydrofobowe zapobiegają parowaniu wody ze skóry. Do tej grupy składników zalicza się:
Woski stałe ( np. wosk pszczeli ) – chętnie wykorzystywane w kosmetyce, ponieważ posiadają właściwości nawilżające, wygładzające, regenerujące a także bakteriobójcze. Natłuszczają i chronią przed wysuszeniem, a skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna.
Oleje mineralne (np. olej parafinowy) – są wykorzystywane w kosmetykach o działaniu natłuszczającym. Posiadają właściwości nawilżające, wygładzające, regenerujące, a skóra staje się bardziej miękka. Parafina tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zabezpiecza skórę przed utratą wody, jest to tzw. warstwa okluzyjna.
Silikon roślinny – chroni przed szkodliwymi czynnikami pochodzącymi z zewnątrz i zatrzymuje wilgoć w skórze.
3. Składniki regenerujące barierę ochronną naskórka
Do tej grupy składników nawilżających w kosmetykach należą lipidy, które są produkowane naturalnie przez naskórek. Do lipidów, które mają działanie regeneracyjne i wzmacniające zalicza się:
Ceramidy – jest to naturalny składnik lipidów skóry, który występuje w warstwie rogowej naskórka i wypełnia jego przestrzenie międzykomórkowe. Tworząc barierę ochronną skóry zabezpiecza skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi ponadto regenerują, poprawiają elastyczność, odżywiają i utrzymują prawidłowy poziom nawilżenia skóry.
Cholesterol – tworzy na skórze warstwę ochronną (okluzyjną), przez co zapobiega utracie wody. Posiada właściwości zmiękczające skórę, natłuszczające i nawilżające.
Czego należy unikać mając suchą skórę
- nagłych zmian temperatur,
- palenia tytoniu, picia kawy i alkoholu,
- długiego przebywania na słońcu,
- gorących kąpieli,
- mycia w chlorowanej wodzie,
- pocierania ręcznikiem,
- peelingów,
- kosmetyków do innych rodzajów skóry,
- mycia mydłem.
Zobacz także: Wyprysk kontaktowy alergiczny
Skóra sucha – choroby
Skóra sucha może być objawem chorób takich jak np.:
- atopowe zapalenie skóry (AZS),
- łuszczyca,
- problemy z tarczycą,
- odwodnienie,
- cukrzyca.