Skóra naczyniowa jest to skóra cienka, delikatna, płytko unaczyniona, na której widać prześwitujące przez nią naczynia krwionośne przypominające pajączki. Skóra naczyniowa to także długo utrzymujący się rumień i skłonność do czerwienienia się. Objawy te mogą świadczyć o skórze naczyniowej i w głównej mierze dotyczą skóry twarzy.
Skóra naczyniowa – charakterystyka
W przypadku zdrowej skóry, naczynka krwionośne są mocne i elastyczne, kurczą się i rozkurczają we właściwy sposób. Natomiast skóra naczyniowa posiada rozszerzone naczynia krwionośne, które są płytko umiejscowione, kruche, słabe, delikatne i mało elastyczne, przez które prześwitują naczynia krwionośne. Wyniku ciśnienia krwi są bardziej podatne na rozszerzenia.
We wczesnych stadiach skóry naczyniowej powstaje zaczerwienienie, które na początku jest nietrwałe i przemija. Jednakże takie pojawiające się zaczerwienienia mogą przerodzić się w trwalsze zmiany rumieniowe i coraz bardziej widać rozszerzone naczynka krwionośne, które stają się coraz słabsze i prześwitują przez naskórek. Na skórze naczyniowej mogą pojawić się także wypryski i może rozwinąć się stan zapalny.
Przeczytaj także:
Kogo dotyczy
Skóra naczyniowa najczęściej dotyczy osób z jasną karnacją i częściej dotyka kobiet a pierwsze oznaki mogą pojawić się około 20 roku życia, a nawet w okresie dojrzewania. Jeśli chodzi o początki zmian naczyniowych tzw. teleangiektazje przeważnie występują między 30 a 40 rokiem życia.
Teleangiektazje – są to poszerzone drobne naczynka krwionośne ( tzw. pajączki ), które leżą zaraz pod skórą i przez nią prześwitują.
Skóra naczyniowa – przyczyny powstawania
Przyczyną powstawania skóry naczyniowej jest wadliwa praca naczyń włosowatych, które w nieprawidłowy sposób się kurczą i rozszerzają. Naczynia włosowate mają tendencję do nadmiernego rozszerzania się, co powoduje wypełnianie się naczynek krwią. W wyniku tego na skórze dochodzi do powstania rumienia, widać także prześwitujące przez skórę naczynia krwionośne, a objawy te z czasem utrwalają się.
Przyczyny skóry naczyniowej mogą być różnorakie, może to być zła dieta, geny a także czynniki atmosferyczne.
Czynniki te dzielimy na:
Czynniki wewnątrzpochodne
- predyspozycja genetyczna – płytkie umiejscowienie naczyń krwionośnych, nadmierna reaktywność naczyń krwionośnych,
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia hormonalne,
- zaburzenia żołądkowo – jelitowe – zaparcia, infekcje.
Na skórę także działają różnego rodzaju czynniki, które przyczyniają się do nieprawidłowej pracy naczyń krwionośnych i rozwojowi skóry naczyniowej, są to tzw.:
Czynniki zewnątrzpochodne
- niskie temperatury, mróz,
- wiatr,
- zbyt długie przebywanie na słońcu – promienie UV ( uszkodzenie kolagenu )
- stres,
- duży wysiłek fizyczny,
- papierosy, alkohol,
- nagłe zmiany temperatur,
- kosmetyki zawierające alkohol ( wysuszają ),
- gorące napoje i potrawy, ostre przyprawy,
- gorące kąpiele, sauna, solarium, peelingi,
- suche powietrze, pomieszczenia klimatyzowane,
- leki ( na nadciśnienie tętnicze, środki antykoncepcyjne ),
- niewłaściwa pielęgnacja.
Czynniki te powodują zaczerwienienie się skóry, które na początku pojawia się a następnie samoistnie znika, ale niestety z czasem się utrwala.
Trudno jest je całkiem wyeliminować ale przynajmniej ograniczając powyższe czynniki można ograniczyć objawy skóry naczyniowej.
Skóra naczyniowa – objawy
- rumień,
- wyraźne zaczerwienienia,
- plamki,
- prześwitujące przez skórę naczynka krwionośne,
- wrażliwość skóry na kosmetyki ( zwłaszcza te z alkoholem ),
- pieczenie, swędzenie,
- skłonność do podrażnień.
Gdzie występują
Objawy te dotykają przeważnie policzków i nosa, ale bywa i tak że zmiany mogą obejmować także uszy, szyję i dekolt. Miejsca te są bardziej narażone na kontakt z czynnikami atmosferycznymi, które w przypadku skóry naczyniowej mają zły wpływ na skórę.
Zapobieganie objawom skóry naczyniowej
Skóra naczyniowa wykazuje dużą wrażliwość, dlatego ważna jest pielęgnacja skóry. Pozwoli to w znacznej mierze ograniczyć objawy a także zapobiec rozwojowi np. trądziku różowatego.
Przeczytaj także:
Pielęgnacja skóry naczyniowej
Skóra naczyniowa jest delikatna, wrażliwa i problematyczna, dlatego ważnym elementem w pielęgnacji jest profilaktyka, która powinna opierać się na: łagodzeniu zmian, wzmocnieniu funkcji bariery naskórkowej, dobrym nawilżeniu skóry, wzmocnieniu naczynek.
Dlatego środki do pielęgnacji skóry naczyniowej powinny być delikatne, które zapewnią dobre nawilżenie, wzmacniające barierę ochronną skóry ( np. olej wiesiołka, ogórecznika ). Preparaty do cery naczyniowej powinny działać także wzmacniająco na naczynia krwionośne, na poprawę mikrokrążenia, powinny ograniczyć przekrwienie i posiadać właściwości przeciwzapalne.
Zalecane są także preparaty zawierające flawonoidy, które dobrze sprawdzają się przy skórze naczyniowej jak również w terapii trądziku różowatego.
Ponadto substancję jakie stosuje się w preparatach do pielęgnacji skóry naczyniowej to:
- witamina C, witamina B₅, witamina B₃, witamina E,
- alantoina,
Woda używana do mycia twarzy czy do kąpieli powinna być letnia, ponieważ gorąca prowadzi to do zaczerwienienia skóry twarzy, ponadto:
- zamiast mydeł używaj łagodnych syndetów,
- stosuj maseczki nawilżające,
- zamiast toników dobrze sprawdza się woda termalna,
- zalecane są pilingi enzymatyczne,
Stosowanie kosmetyków na dzień
Używane kosmetyki na dzień powinny chronić skórę przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi ( słońce, mróz, wiatr ) a także przed wnętrzami klimatyzowanymi. Dlatego powinno się stosować preparaty, które chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Zwłaszcza promieniowanie UV, niekorzystnie wpływa na skórę naczyniową dlatego kosmetyki powinny zawierać filtry ochronne ( tlenek cynku, tlenek tytanu ), które zabezpieczą przed promieniowaniem słonecznym.
Przeczytaj także: Uczulenie na słońce
W zależności od warunków atmosferycznych powinno się stosować także preparaty o działaniu okluzyjnym, które tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną i izolują przed wiatrem czy mrozem. Takie preparaty powinny zawierać substancję okluzyjne jak np. woski, olej parafinowy, wazelina, czy oleje silikonowe. Preparaty powinny również zawierać składniki, które wzmocnią barierę lipidową skóry jak np. ceramidy, czy oleje roślinne ( olej z wiesiołka, ogórecznika ).
Stosowanie kosmetyków na noc
Kosmetyki stosowane na noc powinny opierać się na regeneracji bariery ochronnej skóry a także na wzmocnieniu mikrokrążenia.
Skóra naczyniowa wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ łatwo można doprowadzić do pogorszenia jej kondycji. Dlatego najważniejsze jest wystrzegać się czynników nasilających objawy, a w przypadku pielęgnacji wzmocnienie i uszczelnienie naczynek krwionośnych.