Mocznik – czym jest?
Mocznik jest popularnym składnikiem w wielu preparatach kosmetycznych i występuje w składzie kosmetyków jako Urea. Jest humektantem, wiąże wodę i zatrzymuje ją w organizmie. Jako humektant jest jednym z najlepiej nawilżających skórę. Dzięki niemu skóra jest właściwie nawilżona, odżywiona i zdrowa.
Występuje w naszej skórze i jest jednym ze składników NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego ( z ang. Natural Moisturizing Factor ), który jest odpowiedzialny za właściwe nawilżenie naskórka. Gdzie jego ilość to około 7% u młodych osób, ale wraz z wiekiem spada. Wydalany jest z moczem i wydzielany przez skórę z potem.
Obniżenie się stężenia mocznika w naskórku może prowadzić do tego, że skóra staje się wysuszona i skłonna do podrażnień. Co w efekcie może prowadzić do zmniejszonej odporności na czynniki zewnętrzne jak również szybszego starzenia się skóry.
Za produkcję mocznika w znacznej mierze odpowiada wątroba. Powstaje w końcowej fazie rozkładu białek. Natomiast jego złe stężenie w organizmie może świadczyć o problemach z wątrobą, układem moczowym a nawet o złej diecie.
Mocznik – wskazania
Preparaty kosmetyczne z mocznikiem, zalecane są osobom z:
- pękającymi piętami,
- łupieżem,
- suchymi kolanami, łokciami,
a także,
- po zbyt długim opalaniu,
- kobietom w okresie menopauzy,
- i nawet wtedy, gdy pojawiają się pierwsze oznaki suchości i odwodnienia skóry.
Mocznik – zastosowanie
Mocznik jest jednym z najczęściej wykorzystywanym na dużą skalę składnikiem w kosmetykach do pielęgnacji. Zwłaszcza ze względów nawilżających.
Można go znaleźć w wielu produktach do pielęgnacji skóry całego ciała.
Można go znaleźć w:
- szamponach i odżywkach,
- balsamach do ciała,
- tonikach do twarzy,
- kremach nawilżających,
- maściach,
- pastach do zębów,
- olejkach do kąpieli,
- i preparatach po goleniu.
Przez wzgląd na swoje właściwości nawilżające świetnie nadaje się do pielęgnacji różnych typów cer. Dlatego produkty zawierające w swoim składzie mocznik pozytywnie wpływają na pielęgnację skóry suchej, atopowej, łuszczącej się, czy wrażliwej.
Preparaty z mocznikiem oprócz odpowiedniego nawilżenia skóry:
- wygładzają,
- złuszczają,
- odbudowują i wzmacniają barierę ochronną skóry,
- regenerują i poprawiają jej kondycję.
Znalazł zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do leczenia trądziku, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry ( AZS ).
Właściwości i działanie
Mocznik występuje w postaci granulek lub proszku. Jest biały, krystaliczny i bezwonny. Rozpuszcza się w wodzie i w alkoholu.
Posiada, szereg właściwości pozytywnie wpływających na kondycje skóry. Natomiast jednym z najważniejszych jest działanie nawilżające. Ponadto:
- regeneruje i wzmacnia barierę ochronną skóry,
- redukuje przebarwienia,
- łagodzi,
- wygładza szorstką skórę,
- zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej naskórka,
- umożliwia przedostawanie się składników aktywnych z produktu w głąb skóry – odżywia.
Dzięki właściwością złuszczającym, pozytywnie wpływa na pękające pięty, suche łokcie i kolana. Regeneruje, wzmacnia włosy i słabe, łamliwe paznokcie. Odbudowuje zniszczoną płytkę.
Posiada działanie antyseptyczne. I jest wykorzystywany w szczególności w preparatach do skóry trądzikowej lub tłustej. Ponieważ przeciwdziałają stanom zapalnym a także rozwojowi bakterii. Ponadto dobrze sprawdza się w miejscowym leczeniu, ponieważ złuszcza martwe komórki naskórka i sprzyja gojeniu się ran.
Stosuje się go także w leczeniu różnych schorzeń takich jak np., łuszczyca, rybia łuska czy atopowe zapalenie skóry ( AZS ).
Mocznik w kosmetyce
Mocznik w kosmetyce występuje w syntetycznej formie i jest to odpowiednik naturalnego mocznika. Nazywany inaczej diamid kwasu węglowego, bezpieczny w stosowaniu, ponieważ nie posiada potencjału alergennego i nie jest toksyczny. A Pozyskuje się go z reakcji dwutlenku węgla i amoniaku.
Mocznik syntetyczny (diamid kwasu węglowego), pierwszy raz został otrzymany w 1828r. przez Friedricha Wӧhlera niemieckiego chemika, natomiast wykorzystanie go jako składnik w kremie miało miejsce po raz pierwszy w 1943r. , i od tamtej pory jest stosowany z powodzeniem.
Przeczytaj także:
Stężenie mocznika
W zależności od kosmetyku i jego przeznaczenia, stężenie mocznika może być różne. Jest to ważne, ponieważ w zależności od stężenia mocznika w kosmetyku, posiada on różne działanie od nawilżenia po silne złuszczanie. Niskie stężenie nawilża, natomiast wysokie silnie złuszcza.
Niskie stężenie
W niskich stężeniach od 3 do 10% mocznik posiada bardzo dobre właściwości nawilżające jak również zabezpiecza skórę przed utratą wody. Dlatego preparaty z takim stężeniem wykorzystuje się go do pielęgnacji zwłaszcza suchej skóry, która staje się bardziej miękka i elastyczna co w efekcie przyczynia się do poprawy jej wyglądu.
Wyższe stężenie
Wyższe stężenie mocznika w preparacie od 10 do 30%, zmiękcza skórę, powoduje zwiększenie przepuszczalności skóry. Co z kolei ułatwia wnikanie substancji aktywnych kosmetyków czy leków w głębiej położone warstwy.
Wysokie stężenie
Preparaty zawierające mocznik w dużych stężeniach od 30 do 50%, przyczyniają się do szybszego złuszczania się naskórka. Co w efekcie ma wpływ na gojenie się ran. Jak również zmniejszają stany zapalne skóry. A także pomocne są przy nadmiernie zrogowaciałym naskórku. Dlatego stosowane są w leczeniu różnych schorzeń takich jak np.: rybia łuska, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry AZS, mocznik w dużych stężeniach w kremie wykorzystywany jest także do leczenia trądziku.
Produkty z wysokim stężeniem mocznika, są przeważnie przepisywane przez lekarzy na receptę.
Aby można było otrzymać jak najlepsze efekty. Ważny jest dobór preparatu i stężenia w nim mocznika, do odpowiedniego stanu skóry.
Przeciwwskazania
W kosmetyce jest wykorzystywany mocznik syntetyczny, który nie posiada właściwości alergizujących i toksycznych. Dlatego stosowanie preparatów kosmetycznych z mocznikiem jest bezpieczne. I mogą go stosować osoby ze skłonnościami do reakcji alergicznych.
Wybór preparatu z mocznikiem powinien być przemyślany, ponieważ aby efekt pielęgnacji skóry był pożądany, należy dobrać do problemu skóry odpowiedni preparat o odpowiednim jego stężeniu.