Osobom uczulonym zaleca się unikać kontaktu z alergenem. I tak jak w przypadku wyeliminowania z diety danego składnika pokarmowego czy niekorzystanie z wybranych kosmetyków przy odpowiedniej dyscyplinie jest możliwe, tak brak kontaktu z alergenem w postaci kurzu praktycznie nieosiągalne. Zatem jak sobie radzić, gdy alergia na kurz daje o sobie znać uciążliwymi objawami? Czy leczenie tego rodzaju uczulenia jest skuteczne?
Alergia na kurz domowy
Alergia na kurz brzmi dosyć enigmatycznie i kojarzy się z przebywaniem w brudnych pomieszczeniach. Nie jest to prawdą. Alergik może zaobserwować u siebie objawy uczulenia na kurz, siedząc na eleganckiej tapicerowanej sofie wyłożonej kunsztownymi poduszkami i mając pod stopami gęsto tkany dywan. Jak to możliwe?
Alergia na roztocze kurzu domowego
Potocznie nazywana alergia na kurz to tak naprawdę alergia na roztocze kurzu domowego. Roztocze to niewidoczne gołym okiem pajęczaki żywiące się złuszczonym ludzkim naskórkiem, bakteriami i grzybami. Idealne środowisko dla ich rozwoju to wilgotne, ciepłe pomieszczenia. Ich mikroskopijne rozmiary sięgające zaledwie 0,1 milimetra pozwalają na niezauważalne gnieżdżenie się w, z pozoru, nawet najczystszych miejscach jak wspomniana kanapa, poduszki czy dywan.
Odmiany pajęczaków, które odpowiadają za uczulenie na kurz, to Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae.
Kurz domowy
Kurz domowy to mieszanina wielu przeróżnych składników, do których należą np. złuszczony naskórek ludzki czy naskórek zwierząt domowych. Wśród składników w kurzu domowym występują również alergeny roztoczy czyli żywe roztocze, fragmenty ich ciał a także odchody. To właśnie kontakt z alergenem wywołuje objawy u osób nadwrażliwych, które przypominają objawy alergii wziewnych.
Jak rozpoznać alergię na kurz?
Alergia na kurz domowy, pomimo dokuczliwych objawów, przez podobieństwo do kataru czy alergii na pyłki nie jest łatwa w rozpoznaniu. Dlatego ważny jest szczegółowy wywiad lekarski. Medyk powinien zapytać pacjenta między innymi o:
- rodzaj występujących dolegliwości – czy jest to zatkany nos, kaszel, a może zmiany skórne?
- częstotliwość ich występowania – w jakiej porze dnia i jak często?
- okoliczności – kiedy zauważalne są objawy uczulenia? Po przebudzeniu, przed snem, po sprzątaniu mieszkania?
Lekarz może zlecić wykonanie testów alergicznych polegających na nakłuciu skóry i wprowadzeniu niewielkiej ilości alergenu. Miejscowe zaczerwienienie i obrzęk lub przeciwnie – brak reakcji – są kluczową informacją do postawienia diagnozy.
Oprócz testów skórnych medyk może skierować pacjenta na badanie z krwi. Z pobranej surowicy określane są wartości specyficznych przeciwciał IgE. Ich wysoki poziom może ułatwić rozpoznanie alergii na kurz.
Alergia na kurz – przyczyny
Przyczyną alergii na kurz nie są ugryzienia roztoczy, a wdychanie wraz z tlenem ich odchodów.
Niestety, całkowite wyeliminowanie roztoczy ze środowiska jest niemożliwe. Przyjmuje się, że człowiek złuszcza dziennie około 1,5 mg naskórka, co wystarcza, aby wykarmić przez ponad 2 miesiące kilkutysięczną populację tych niewidocznych dla naszych oczu pajęczaków. Najbardziej sprzyjającym im środowiskiem są mieszkania o ponad 50% wilgotności i temperaturze oscylującej wokół 25 stopni oraz miejsca narażone na gromadzenie się kurzu jak materace, pościele, meble, dywany czy zasłony.
Alergia na kurz – objawy choroby
Uczulenie na kurz może przypominać przeziębienie, a także alergię na pyłki. Jednak przez dokładną obserwację okoliczności, w których występują objawy oraz wykonane testy, rozpoznanie alergii na kurz jest możliwe.
Objawy alergii na kurz ze strony układu oddechowego:
- zatkany nos
- kichanie
- kaszel
- katar
- problemy z oddychaniem
- świszczący oddech
Objawy skórne alergii na kurz:
- swędząca wysypka
- pokrzywka
Alergia na roztocze objawy
Wśród objawów alergii na roztocze, wystąpić mogą także łzawienie oczu, dokuczliwe swędzenie, zaczerwienienie spojówek, a nawet ból głowy.
Nieleczona alergia na roztocza
Bagatelizowanie powyższych dolegliwości nie jest wskazane, gdyż zaniedbanie leczenia alergii na roztocza może przyczynić się do rozwoju astmy oskrzelowej.
Leczenie alergii na kurz
Proces terapeutyczny osoby uczulonej odbywa się pod okiem lekarza alergologa. Specjalista, na podstawie wcześniej przeprowadzonych badań, może wdrożyć różne metody leczenia alergii na kurz:
- Farmakoterapia lekami antyhistaminowymi – ma na celu zmniejszenie wydzielanej histaminy odpowiedzialnej za objawy alergii.
- Farmakoterapia glikokortykosteroidami – leczenie alergii na kurz hormonami steroidowymi wykazującymi szerokie działanie przeciwzapalne i antyalergiczne.
- Odczulanie – inaczej immunoterapia alergenowa, polega na regularnym podawaniu pacjentowi niewielkich ilości alergenu w celu przyzwyczajenia, „odczulenia” organizmu.
- Objawowe leczenie alergii na kurz – kuracja symptomów uczulenia mająca na celu przyniesienie choremu uczucie ulgi – zmniejszenie obrzęku śluzówki, ułatwienie oddychania, złagodzenie wysypki alergicznej itp.
Alergia na kurz – leki bez recepty
Każdy uczulony wie, że reakcja alergiczna może pojawić się nagle, a natychmiastowa wizyta lekarska być niemożliwa. Na szczęście istnieją leki bez recepty łagodzące objawy alergii na kurz. Są to między innymi tabletki zawierające związki chemiczne jak Desloratadinum, Loratadinum, a także Levocetirizine w głównej mierze odpowiadające za blokowanie histaminy.
Gdy alergia na kurz da o sobie znać, ulgę mogą przynieść także leki bez recepty w postaci aerozolu do nosa, kropli do oczu, kropli doustnych, a także żelu czy maści o miejscowym działaniu przeciwalergicznym.
Uczulenie na kurz – jak sobie radzić? Domowe sposoby
Pomimo tego, że pozbycie się niewidocznych gołym okiem pajęczaków zasiedlających nasze mieszkania w liczbach przyprawiających o zawrót głowy, jest niemożliwe, możliwe jest ograniczenie ich liczby i wpływu na nasze zdrowie. Dlatego istotnych jest tutaj wiele czynników.
Alergia na kurz – domowe sposoby
Oto domowe sposoby na poradzenie sobie z uczuleniem na kurz:
- Utrzymywanie niskiej temperatury mieszkania – roztoczom sprzyja temperatura powyżej 20 stopni, zdrowym nawykiem jest utrzymywanie ciepłoty domu na tym poziomie, nie wyższym.
- Wietrzenie mieszkania – dobrym środowiskiem dla roztoczy jest wilgotność powietrza przekraczająca 50%, dlatego zaleca się regularne wietrzenie mieszkania i jednocześnie nie zaleca się używania nawilżaczy powietrza.
- Pozbycie się dywanów, zasłon, tapicerowanych mebli – choć to dosyć drastyczny krok, może przynieść alergikowi ogromną ulgę. To właśnie w takich miejscach jak dywany, wykładziny, kotary, tapicerowane meble i inne gromadzą się roztocza. Lepszym rozwiązaniem okaże się inwestycja w rolety oraz w łatwe do umycia skórzane meble.
- Zrezygnowanie z pluszowych zabawek lub regularne pranie/mrożenie ich – roztocza nie lubią ani zbyt wysokich temperatur, ani zbyt niskich. Dlatego skuteczne jest pranie pluszaków w 60 stopniach lub wkładanie ich na noc do zamrażalnika.
- Przechowywanie książek, figurek, zdjęć i innych za szybami – to właśnie na półkach z pamiątkami zbiera się najwięcej kurzu. Ulgę w alergii na roztocza przyniesie przechowywanie drobiazgów za szczelną szybą.
- Regularne sprzątanie – czyli nawet codzienne, a przynajmniej cotygodniowe, sprzątanie odkurzaczem wyposażonym w filtr HEPA. Dokładne wycieranie na mokro mebli, framug drzwi i innych zakamarków. Podczas sprzątania uczulony może założyć maseczkę, aby ograniczyć wdychanie alergenów.
- Zaopatrzenie się w pościele dedykowane alergikom i pokrowce antyroztoczowe – stanowią nieprzepuszczalną barierę dla mikropajęczaków.
Pomimo wdrożenia powyższych domowych sposobów oraz zażywania leków bez recepty na alergię na kurz zaleca się regularne wizyty u alergologa. Zaniedbane uczulenie na roztocza może przyczynić się do zachorowania na astmę oskrzelową.