Gliceryna (glicerol) w kosmetyce – właściwości i zastosowanie

Czym jest gliceryna, zamiennie zwana także glicerolem, wysoko wymieniana w składach rozmaitych kosmetyków? Jakie ma właściwości i czy jej zastosowanie obejmuje wyłącznie pielęgnację? Wreszcie – czy gliceryna jest bezpieczna dla alergików?

Co to jest gliceryna?

Gliceryna to związek chemiczny należący do grupy alkoholi cukrowych. To bezbarwna, bezwonna i tłusta ciecz o konsystencji syropu wykazująca dużą zdolność do pochłaniania wilgoci. Pozyskiwana jest ze składników roślinnych, zwierzęcych oraz syntetycznych. 

Gliceryna roślinna powstaje na skutek zmydlenia tłuszczu takiego jak olej palmowy czy popularny w kosmetyce – olej kokosowy. Natomiast gliceryna syntetyczna otrzymywana jest z gazowego węglowodoru – propylenu. Mniej pożądaną wśród osób preferujących kosmetyki wegańskie jest gliceryna pozyskiwana z tłuszczów zwierzęcych.

Co ciekawe, gliceryna występuje także wśród owadów – jest składnikiem, który zwiększa tolerancję ich płynów fizjologicznych na zamarzanie. Dzięki czemu mogą sprawnie funkcjonować w ujemnych temperaturach. Przykład ze świata zwierząt to doskonała przenośnia jak gliceryna może chronić naszą skórę przed mrozem.

Przeczytaj również: Skóra sucha – przyczyny, pielęgnacja i składniki nawilżające.

Gliceryna – właściwości kosmetyczne

Gliceryna to składnik kosmetyków ochronnych, którego działanie w szczególności docenią osoby o suchej, starzejącej się skórze potrzebującej ukojenia. W składach kosmetyków najczęściej widnieje pod nazwą Glycerin. Dostępna jest także w aptekach. Jej niewysoka cena oscyluje wokół 15 zł za 1000 ml i zachęca do sporządzenia własnych mazideł w domowym zaciszu.  

Działania ochronne, nawilżające i wzmacniające tkwią w szczególnych właściwościach gliceryny:

  • Jest silnie higroskopijna, co oznacza, że wykazuje dużą zdolność do pochłaniania wilgoci.
  • Stanowi rozpuszczalnik dla tłuszczów, jednocześnie nie rozpuszczając się w nich. 
  • Zmniejsza wysuszające działanie alkoholu etylowego.
  • Umożliwia łączenie się składników w kosmetykach, w szczególności tłuszczów i składników wodnych. 
  • Ułatwia wnikanie w głąb naskórka pozostałych składników odżywczych zawartych w balsamach, kremach i innych.
  • Redukuje aktywność wody w kosmetykach, dzięki czemu są trwalsze.
  • Nadaje kosmetykom łatwej do rozprowadzenia na ciele, jednorodnej konsystencji.

Wszystkie powyższe właściwości gliceryny sprawiają, że jest to składnik, który znaleźć można w niemalże każdym produkcie przeznaczonym zarówno do  pielęgnacji twarzy, skóry, jak i włosów. 

twarz

Gliceryna to składnik wielu kremów do twarzy, a także pomadek ochronnych. Dzięki zdolnościom do transportowania składników odżywczych w głąb naskórka oraz wiązaniu wody, wykazuje działanie odżywcze i silnie nawilżające. Ponadto zauważalnie wygładza skórę i poprawia jej jędrność. Wybierając się na zimowy spacer lub szaleństwo na stoku, warto posmarować twarz kremem z gliceryną – składnik ten natłuści i ochroni buzię przed szkodliwym działaniem wiatru i mrozu.  

włosy

Gliceryna z powodzeniem stosowana jest również w pielęgnacji włosów. To substancja odpowiedzialna za regenerację suchych, zniszczonych włosów o rozdwojonych końcówkach, którą spotkać można w składach gotowych kosmetyków drogeryjnych. Jeśli jednak dysponujecie gliceryną w czystej postaci zakupioną wcześniej w aptece, możecie dodać 3-4 krople oleistego płynu do odżywki czy maski lub nałożyć glicerynę bezpośrednio na zniszczone końcówki. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością. Szczególnie w okresie zimowym – przez wiązanie cząsteczek wody kuracja glicerynowa może dać efekt przesuszonych i spuszonych włosów.

skóra

Podobnie jak w przypadku kremów do twarzy gliceryna na skórze sprawdzi się jako ochrona przed wiatrem i mrozem, produkt silnie wygładzający, nawilżający i regenerujący. Będzie doskonałym składnikiem odżywczym wzbogacającym balsamy do ciała czy kremy do rąk i stóp. Szczególnie wersje dla skóry dojrzałej czy narażonej na trudne warunki atmosferyczne.   

Gliceryna – zastosowanie

Oleisty płyn należący do alkoholi cukrowych doceniany jest nie tylko w produkcji kosmetyków, ale i w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym czy w gospodarstwach domowych. 

W farmacji glicerol spotkać można pod postacią czopków ułatwiających wypróżnianie czy kropli do oczu stosowanych przy dolegliwości suchego oka. Znajduje się on także w syropach i innych preparatach medycznych, pełniąc funkcję substancji pomocniczej.

W przemyśle spożywczym gliceryna stosowana jest do utrzymania wilgotności produktów, a także jako konserwant przedłużający trwałość jedzenia. 

W gospodarstwach domowych glicerol okaże się przydatny do wypolerowania powierzchni plastikowych czy gumowych takich jak kalosze, a także do rozwiązania problemu parujących okien, a nawet okularów korekcyjnych. Wystarczy, że do wody dodamy kilka kropel gliceryny, a mieszankę tę szmatką rozprowadzimy na wybranym obszarze. 

Co ciekawe, gliceryna jest na tyle uniwersalnym składnikiem, że odnaleźć ją można w liquidach e-papierosów, fajce wodnej, płynach chłodniczych i hamulcowych, a nawet w materiałach wybuchowych.  

Przeczytaj również: Kwas hialuronowy jego działanie, właściwości i zastosowanie.

Gliceryna czy jest szkodliwa i czy uczula? Przeciwwskazania

Skutki uboczne w postaci alergii na glicerynę są rzadko odnotowywane i niemal znikome. Nie oznacza to jednak, że alergia na glicerol nie istnieje – jest to rzecz bardzo osobnicza.

Czy gliceryna jest szkodliwa? Skuteczność glicerynowych czopków ułatwiających wypróżnianie zawdzięcza się drażniącemu i przeczyszczającemu działaniu gliceryny. Z tego samego powodu nie zaleca się spożywać jej w nadmiernych ilościach, gdyż może doprowadzić to do rewolucji żołądkowych, a w efekcie do odwodnienia. Nie oznacza to jednak, że gliceryna jest trująca – jej niewielkie ilości znajdujące się w produktach spożywczych nie mają negatywnego wpływu na organizm. 

Choć glicerol to mile widziany składnik kosmetyków, należy uważać, aby nie przesadzić z jego ilością. Tak jak pisaliśmy wyżej – jego duże stężenie może powodować odwrotny do zamierzonego efekt – wysuszać. Nawet, poprzez stworzenie warstwy okluzyjnej na skórze, zapychać pory.

Leave a Reply