Promieniowanie UV – charakterystyka i jego wpływ na skórę

Charakterystyka promieniowania UV

W zależności od długości fali, promieniowanie UV wnika w głąb skóry na różną głębokość. Przenikalność przez szkło czy wodę także jest różne. Natomiast jeśli chodzi o działanie promieni ultrafioletowych naskórę to może powodować różnego rodzaju odczyny posłoneczne wczesne ( np. rumień, oparzenie ) i odczyny posłoneczne późne ( np. fotostarzenie, nowotwory skóry ).

Promieniowanie UV dzieli się na: UVA, UVB, UVC
Promienie UVA

Promienie UVA – wnikają w głąb, do skóry właściwej, a nawet tkanki podskórnej, powodując uszkodzenia włókien kolagenowych, a co za tym idzie to obniżenie elastyczności skóry, a także pojawienie się zmarszczek. Natomiast wieloletnia ekspozycja na promienie UVA i zbyt duże ich dawki mogą nawet powodować zaćmę.

Duża ilość promieniowania UVA dochodzi do ziemi, bo aż 95% przenika przez chmury, przez szyby w oknach, a także naskórek, jest aktywne cały rok i  jego natężenie jest takie same niezależnie od pory roku czy dnia.

Promienie UVA są także wykorzystywane w np. solariach jak również w leczeniu dermatologicznym – fotochemioterapia.

Promienie UVB

Promienie UVB – wnikają w naskórek i uszkadzają, mogą prowadzić do zmian przednowotworowych. Pomimo że tylko 5% promieniowania UVB dociera do ziemi, może to doprowadzić do powstania oparzeń słonecznych, a także rumieniotwórczych.

Oprócz tego, że zwiększa ryzyko powstania nowotworów, może także przyczynić się do zwiększenia podatności na różne infekcje bakteryjne i wirusowe. 

Promieniowanie UVB – bierze udział w produkcji  witaminy D3 w skórze, jest odpowiedzialne za opaleniznę.

Jest filtrowane przez chmury a także szyby, jego największe stężenie oscyluje między godziną 10 a 15-stą, szczególnie latem. Przenika przez wodę, dlatego nawet mokre ubranie w żaden sposób nie chroni przed tym promieniowaniem.

Promienie UVC

Promienie UVC – nie przechodzi przez szkło w oknie jest również zatrzymywane przez warstwę ozonową. Posiada działanie bakteriobójcze, ponadto może uszkodzić rogówkę i jest rumieniotwórcze.

Inne rodzaje promieniowania

Ponadto wyróżniamy promieniowanie podczerwone IR, które daje odczuwalne ciepło, i które w nadmiarze jest odpowiedzialne za udar słoneczny. A także promieniowanie widzialne, dzięki któremu widzimy barwy i na które reaguje siatkówka ludzkiego oka.

Przeczytaj także: Uczulenie na słońce ( alergia )

Promieniowanie UV – wady i zalety

Zalety

Niewątpliwie jedną z zalet promieniowania UV jest to że przyczynia się do produkcji witaminy D3, która z kolei jest odpowiedzialna za utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu, m.in. zdrowych kości, zębów, prawidłowej pracy mięśni.

Promieniowanie UV może także pozytywnie wpływać na nastrój, samopoczucie, a nawet leczenie niektórych chorób skóry:

Przeczytaj także: Dermokosmetyki

Kosmetyki hipoalergiczne

Wady

Wpływ promieniowania UV na skórę powoduje że, skóra starzeje się, zmniejsza się produkcja kolagenu, czego efektem jest spadek elastyczności skóry oraz jej jędrności, sprawia to że skóra wiotczeje co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się zmarszczek.

Wpływ promieniowania UV w dużych dawkach i w przesadnej ekspozycji może powodować różne zmiany skórne, które z kolei mogą prowadzić do nowotworów skóry.

Podczas zbyt długiego przebywania na słońcu mogą pojawić się oparzenia słoneczne, tak zwany rumień posłoneczny, który może wystąpić parę godzin po ekspozycji na promienie UV. Czego efektem może być ból, pieczenie, a nawet gorączka.

Pomocne są preparaty po opalaniu z aloesem czy panthenolem, które nawilżą i złagodzą oparzenia, a z domowych sposobów dobrze sprawdza się jogurt czy zsiadłe mleko.

Leave a Reply