Kwas hialuronowy jego działanie, właściwości i zastosowanie

Co to jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej pożądanych substancji w kosmetyce i medycynie, występuje w postaci kremu, tabletek jak również wstrzyknięć podskórnych.

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie człowieka, a także w tkankach zwierzęcych. Z racji tego że posiada właściwości po których skóra staje się jędrna, sprężysta i elastyczna, zapewniając jej młody wygląd, kwas hialuronowy nazywany jest eliksirem młodości. Jest podstawową substancją dzięki której skóra utrzymuje prawidłowe nawilżenie.  Posiada szereg zastosowań w kosmetyce i w medycynie, pełniąc rolę wypełniacza, wykorzystuje się go w medycynie estetycznej a także w leczeniu różnych chorób. Wytwarzany jest metodami biotechnologicznymi i posiada taką samą budowę chemiczną u człowieka i u bakterii.

Kwas hialuronowy jest jednym z najlepszych środków nawilżających, który zapobiega przed wysuszeniem. Tworząc na skórze warstwę okluzyjną zapobiega utracie wody, a także zabezpiecza skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Preparaty z kwasem hialuronowym można podzielić na dwa rodzaje, zawierające kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany. I jest to zależne od stopnia gęstości a także wiązania wody.

Usieciowany – czyli taki, który został zmodyfikowany chemicznie. Znalazł zastosowanie w medycynie estetycznej, ponieważ dobrze nadaje się jako wypełniacz, poprawia objętość twarzy, wypełnia zmarszczki i bruzdy.

Nieusieciowany – czyli niezmieniony chemicznie o właściwościach takich jak występuje naturalnie w organizmie w czystej postaci. Posiada dobre właściwości nawilżające, dlatego dobrze sprawdza się w skórze suchej.

Jest wiele preparatów kosmetycznych dostępnych na rynku, które różnią się między sobą np. stężeniem kwasu, stopniem usieciowania, składnikami z którymi kwas hialuronowy występuje w składzie.

Charakterystyka i właściwości

Kwas hialuronowy pochłania wilgoć z powietrza, zapewniając prawidłowe nawilżenie i jędrność skóry. A ponieważ wraz z upływem lat zmniejsza się jego ilość w organizmie ważne jest uzupełnianie jego braków. Przez wzgląd na swoje właściwości jest chętnie wykorzystywany w chirurgii plastycznej i medycynie.

Posiada właściwości higroskopijne, innymi słowy posiada zdolność do wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu zapobiega odparowaniu wody ze skóry skutecznie ją nawilżając. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać około 250 cząsteczek wody.

Dzięki niskiej masie cząsteczkowej łatwo wnika do wnętrza skóry. Pod względem chemicznym posiada taką samą budowę u ssaków i u bakterii.

W młodym wieku ilość kwasu hialuronowego jest wystarczająca, co zapewnia skórze elastyczność, nawilżenie, brak zmarszczek i młody wygląd.

Niestety, ale wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w naszym organizmie samoczynnie zmniejsza się już po 25 roku życia a po 40 roku życia ten proces nasila się jeszcze bardziej. W wieku 50 lat stężenie kwasu hialuronowego jest niższa o około 50%. Innymi słowy, im mniejsza ilość kwasu hialuronowego tym skóra szybciej się starzeje i powstają zmarszczki.

Wraz z upływem lat ilość kwasu hialuronowego spada powodując że:

  • skóra się przesusza,
  • wolniej się regeneruje,
  • pojawiają się zmarszczki,
  • skóra staje się wrażliwa i bardziej podatna na uszkodzenia,
  • zmniejsza się objętość,
  • skóra staje się mniej elastyczna.

Dlatego, aby utrzymać skórę nawilżoną i w dobrej kondycji ważne jest uzupełnianie kwasu hialuronowego, którego można dostarczyć razem z preparatami kosmetycznymi, jak również w postaci tabletek.

Przeczytaj także: Dermokosmetyki

Kosmetyki naturalne

Przeznaczenie

Kwas hialuronowy przeznaczony jest głównie dla osób ze skórą suchą i odwodnioną, jednak  mogą go używać także osoby w młodym wieku, które posiadają skórę przesuszoną. Może być również przeznaczony do stosowania zanim pojawią się pierwsze zmarszczki.

Kwas hialuronowy i występowanie w organizmie

Kwas hialuronowy (HA),występuje w organizmie w postaci soli sodowej ( hialuronianu sodu ) i jego największa ilość znajduje się w skórze, bo aż 56%. Ponadto znajduje się także w:

  • ścianach naczyń krwionośnych,
  • mięśniach,
  • ciałku szklistym oka, ( odpowiada za prawidłową budowę i funkcjonowanie )
  • błonie śluzowej jamy ustnej,
  • krwi,
  • płynie okołostawowym,
  • moczu,
  • jest także składnikiem płynów ustrojowych.

można powiedzieć że kwas hialuronowy znajduje się praktycznie w każdym organie, występuje nawet w pępowinie.

Z czego się wytwarza się kwas hialuronowy i jego źródła pochodzenia

Dawniej kwas hialuronowy wytwarzano z tkanek zwierzęcych, były to np. grzebienie kogucie albo skóra rekina, okazało się jednak że pozyskana w ten sposób substancja, mogła wykazywać potencjał alergenny. 

Na chwilę obecną głównym źródłem kwasu hialuronowego są  szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi, a wytwarza się go za pomocą fermentacji.

Produkowany jest metodami biotechnologicznymi, w ten sposób pozyskany kwas hialuronowy jest bezpieczny dla zdrowia i skuteczny w działaniu.

Kwas hialuronowy i reakcje alergiczne

Przez wzgląd na to że kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie człowieka, jest to substancja stosunkowo bezpieczna. I rzadko kiedy powoduje reakcje alergiczne.  Używanie go w różnych zabiegach kosmetycznych czy w medycynie rzadko powoduje powikłania i uszkodzenia skóry, zatem ryzyko niepożądanych reakcji jest bardzo małe. W przypadku zabiegów iniekcyjnych, może jedynie wystąpić zaczerwienienie czy ból w miejscu gdzie kwas był wstrzykiwany.

W przypadku, wystąpienia reakcji alergicznej po kosmetyku z kwasem hialuronowym, należy wykluczyć inne składniki potencjalnie alergenne znajdujące się w preparacie, ponieważ być może któryś z nich powoduje niepożądane reakcje.

Jak działa kwas hialuronowy i jakie pełni funkcje w organizmie

Kwas hialuronowy posiada właściwości łączenia włókien kolagenowych, a także wiązania cząsteczek wody (potrafi związać aż 1000 razy więcej cząsteczek wody, niż sam waży, a jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest wstanie związać 250 cząsteczek wody).

Odpowiada za nawilżenie skóry, jej jędrność i odżywienie. Kwas hialuronowy potrafi łagodzić stany zapalne, wspomaga gojenie się ran, oparzeń, a także  zabezpiecza przed urazami mechanicznymi.

Niedobór kwasu hialuronowego, powoduje uszkodzenia włókien kolagenowych, w rezultacie czego pojawia się suchość skóry, zmarszczki.

Jego brak można uzupełnić z zewnątrz korzystając z kremów, zastrzyków, tabletek.

Funkcje

Jedną z najważniejszych funkcji kwasu jest wiązanie wody w organizmie ponad to:

  • nawilża skórę,
  • odpowiada za elastyczność, sprężystość i wytrzymałość skóry,
  • opóźnia procesy starzenia,
  • pomaga w transporcie składników odżywczych do chrząstki,
  • dzięki właściwością higroskopijnym zatrzymuje wodę w skórze,

Przeczytaj także: Skóra sucha

Skóra naczyniowa

Zastosowanie i zabiegi

Przez wzgląd na swoje właściwości, posiada szereg zastosowań w kosmetyce i w medycynie, pełniąc rolę wypełniacza, wykorzystuje się go w medycynie estetycznej a także w leczeniu różnych chorób. Można go znaleźć także w płynach do soczewek, kroplach do oczu, a także w wielu kosmetykach jak np. różnego rodzaju kremy, balsamy czy serum.

Pomimo że, występuje naturalnie w organizmie lub dostarczany jest z zewnątrz do organizmu to i tak kwas hialuronowy rozkłada się w organizmie w sposób naturalny. Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego dają szybkie efekty i bardzo dobre rezultaty, jednak są to zabiegi, które nie są na stałe. Takie zabiegi utrzymują się około od 6 do 12 miesięcy ponieważ preparaty z czasem ulegają degradacji i całkowicie się wchłaniają. Dlatego zabieg należy powtórzyć. To jak długo będzie widać efekty zależy od wielu czynników jak również od danej osoby i jej wieku, stanu skóry i zdrowia. Natomiast zła dieta, nadmierne opalanie, solarium, czy papierosy powodują szybszą utratę kwasu hialuronowego ze skóry.

Wstrzykiwanie

Jednym z popularnych zabiegów w medycynie estetycznej jest wstrzykiwanie. Zabieg ten wykonuje się poprzez wstrzyknięcie go pod skórę w określone miejsca celem uzupełnienia jego niedoboru, ponadto:

  • wypełnia zmarszczki,
  • modeluje owal twarzy,
  • koryguje nos (nieoperacyjnie),
  • wypełnia, formuje usta,
  • wypełnia policzki,
  • nawilża skórę,
  • regeneruje,
  • nadaje objętość,
  • spłyca blizny.

Substancja ta występuje w postaci krystalicznego i przeźroczystego żelu o elastycznych właściwościach.

Po uprzednim wywiadzie z lekarzem, dobraniu odpowiedniego rodzaju kwasu hialuronowego jak również jego stężeniu i podaniu znieczulenia (np. krem zawierający środek znieczulający), kwas hialuronowy wstrzykuje się w określone miejsca a użyte do ostrzykiwań cienkie igły minimalizują ból. Następnie lekarz poprzez rozmasowanie rozprowadza pod skóry żel, a efekty po takim zabiegu są natychmiastowe.

 Na kilka tygodni przed zabiegiem, powinno się zrezygnować z alkoholu i papierosów. Natomiast po zabiegu należy się wystrzegać intensywnego opalania i solarium przez okres około dwóch tygodni.

Objawy niepożądane jakie mogą wystąpić po wstrzykiwaniu to:
  • obrzęk,
  • zaczerwienie,
  • świąd w przypadku nadwrażliwości,

Ważne jest, aby zabieg wykonywał wykwalifikowany lekarz a nie klinika czy osoba o której nic nie wiemy, ponieważ zabieg może być źle wykonany czego skutkiem mogą być różne powikłania.

Tabletki

Efekty przyjmowania tabletek mogą dawać podobne rezultaty jak zabiegi i mogą nawet utrzymywać się nieco dłużej. W przeciwieństwie do iniekcji efekty kuracji można zauważyć dopiero po dłuższym stosowaniu.

W kosmetyce

Kwas hialuronowy jest jednym z głównych składników, który występuje w preparatach nawilżających i są to: kremy, balsamy, maseczki, toniki do twarzy, preparaty do demakijażu i wiele innych.

W kosmetyce kwas hialuronowy przede wszystkim:

  • nawilża,
  • wypełnia zmarszczki,
  • ujędrnia skórę.

W kremie – kwas hialuronowy w głównej mierze wykazuje w właściwości nawilżające i dlatego jest preparatem przeznaczonym dla skóry przesuszonej czy odwodnionej. Kremy z kwasem hialuronowym są bezpieczne i mogą być używane przez wszystkich bez względu na wiek.

Istotne jest także że kremy z kwasem hialuronowym występują jako wielkocząsteczkowe i niskocząsteczkowe:

Wielkocząsteczkowe – tworzy barierę ochronną na skórze, która zapobiega odparowaniu wody.

Niskocząsteczkowe – wnika w skórę uszczelnia i nawilża.

Występuje także w kremie pod oczy – gdzie skóra pod oczami jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych takich jak np. słońce, mróz czy wiatr, dlatego świetnie nadają się preparaty z kwasem hialuronowym. Ponieważ pomagają wzmocnić, wygładzić i nawilżyć co pozwoli zapobiec przesuszeniu czy podrażnieniu.  

Kwas hialuronowy znalazł także szerokie zastosowanie w medycynie gdzie jest wykorzystywany:

W okulistyce

Jest wykorzystywany w kroplach do oczu a także w płynach do soczewek, łagodzi podrażnienia (pomocny także w zespole suchego oka). Przeciwdziała również stanom zapalnym oczu, nawilża i chroni przed wysychaniem. Wykorzystuje się go także w zabiegach chirurgicznych oczu.

W ginekologii

Jest pomocny w gojeniu się ran pooperacyjnych a także zwalcza stan zapalny. Posiada również działanie kojące i regenerujące.

W ortopedii

Występuje także, w mazi stawowej gdzie jest jej głównym składnikiem, dlatego  brak kwasu hialuronowego może prowadzić do chorób stawów. Toteż dostarcza się go w postaci zastrzyków do stawu, taki zabieg nazywany jest –  wiskosuplementacja. Pomaga w terapii chorób zwyrodnieniowych stawów i odpowiada za sprężystość chrząstki i elastyczność, lepkość mazi, odżywianie a także zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Kwas hialuronowy znalazł także zastosowanie w proktologii i otolaryngologii, gdzie jest odpowiedzialny za nawilżenie, pomaga w gojeniu i regeneracji.

Kwas hialuronowy a skutki uboczne

Z racji tego, że kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie, dlatego  jego potencjał alergizujący jest bardzo niewielki. Należy jednak wiedzieć że stosowanie kwasu w czystej postaci na dzień, i w kontakcie z promieniami słonecznymi może powodować podrażnienia. Dlatego jeśli jednak wystąpi uczulenie, podrażnienie czy zaczerwienienie należy odstawić jego stosowanie i zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Natomiast jeśli chodzi o zabieg iniekcji to może wystąpić obrzęk w miejscu obstrzykiwania.

Kwas hialuronowy przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego to:

  • w czasie ciąży,
  • w czasie laktacji,
  • infekcje,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • stany zapalne skóry,
  • nadwrażliwość na kwas ( alergia ),
  • trądzik.

Leave a Reply