Koenzym Q10
Jest to związek chemiczny, który naturalnie występuje w każdej komórce ludzkiego ciała. Stanowi jeden z najważniejszych związków w organizmie i jest niezbędny do jego prawidłowej pracy. Dzięki swoim właściwościom koenzym Q10 posiada szerokie zastosowanie w medycynie jak również w kosmetyce. Nie tylko przeciwdziała różnym chorobom, ale także opóźnia procesy starzenia zapewniając młody wygląd. Dlatego w przemyśle kosmetycznym jest składnikiem kosmetyków odmładzających.
Koenzym Q10 inaczej nazywany jest również jako ubichinon, koenzym Q, a także CoQ10, CoQ .
Koenzym Q10 i jego właściwości
Związek ten, występuje w mitochondriach, którego istotnym zadaniem jest wytwarzanie energii potrzebnej do pracy wszystkim komórkom organizmu. Ubichinon posiada właściwości przeciwutleniające, dzięki temu zabezpiecza komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się organizmu, jak również za rozwój różnych chorób.
Ponadto
usprawnia pracę serca, mięśni szkieletowych, niszczy wolne rodniki, pomaga w utracie złego cholesterolu, zwiększa energię, jest także stosowany w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób takich jak: niewydolność krążenia, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia i zaburzeń rytmu.
Koenzym Q10 działanie i za co odpowiada
Koenzym Q10 nazywany inaczej ubichinon, jest odpowiedzialny za produkcję energii, która wykorzystywana jest w głównej mierze przez mięśnie szkieletowe, jak również przez serce.
Przez wzgląd na dobroczynne działanie koenzymu, znalazł on szerokie zastosowanie w medycynie, w takich schorzeniach jak: choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory czy otyłość.
Przeczytaj także: Atopowe zapalenie skóry ( AZS )
Właściwy poziom koenzymu Q10 w organizmie jest bardzo ważny, ponieważ:
- wspomaga funkcjonowanie układu krążenia,
- przeciwdziała nadciśnieniu tętniczemu,
- wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego,
- poprawia metabolizm,
- posiada działanie antyoksydacyjne ( niszczy wolne rodniki ),
- przeciwdziała tworzeniu się złogów cholesterolu,
- ma działanie przeciwnowotworowe,
- dotlenia komórki,
- wytwarza energię w komórkach,
- chroni przed uszkodzeniem komórek,
- zmniejsza ryzyko miażdżycy,
- posiada działanie odmładzające,
- wzmacnia układ immunologiczny organizmu,
- usprawnia pracę serca,
- zapewnia właściwe działanie każdej komórki w organizmie.
Koenzym Q10 – gdzie jest go najwięcej w organizmie
Jest naturalnie produkowany przez wszystkie komórki organizmu, dlatego występuje praktycznie wszędzie w organizmie, jest nawet składnikiem zębów i kości, ale największe jego stężenie występuje w niektórych organach.
Koenzym Q10 w dużym stężeniu znajduje się w:
- sercu,
- wątrobie,
- nerkach,
- trzustce,
- mięśniach,
- śledzionie,
- tarczycy.
Poziom koenzymu Q10
W młodym wieku koenzym Q10, jest produkowany przez organizm w ilościach niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Natomiast wraz z wiekiem wytwarzanie koenzymu zmniejsza się u każdej osoby.
Spadek naturalnego koenzymu Q10 w organizmie zaczyna się około 30 r. życia.
Koenzym Q10 – naturalne źródła w produktach spożywczych
Koenzym Q10 jest związkiem, który naturalnie występuje w organizmie człowieka, ponadto można go znaleźć w wielu produktach spożywczych. Niestety ale z wiekiem poziom koenzymu spada, dlatego warto jest uzupełniać go, poprzez wprowadzenie do diety produkty, które zawierają koenzym Q10.
Jedne z najważniejszych produktów zawierające koenzym Q10 to:
- ryby ( łosoś, makrela, tuńczyk, pstrąg, śledź ),
- brokuły,
- kalafior,
- szpinak,
- czarna porzeczka,
- wołowina,
- szynka, wątróbka wieprzowa,
- podroby,
- kurczak ( z wolnego wybiegu ),
- produkty pełnoziarniste,
- olej rzepakowy,
- orzechy włoskie, pistacje,
- nasiona lnu, soi.
W mniejszych ilościach, występuje także w: truskawki, jabłka, pomarańcze, marchew, ser żółty, pomidory, ziemniaki.
Koenzym Q10, jest związkiem, który nie rozpuszcza się w wodzie, ale za to w tłuszczach wchłania się bardzo dobrze, dlatego ważne jest żeby spożywać go razem z tłuszczami ( np. oliwa z oliwek ), ponieważ organizm będzie lepiej go przyswajał.
Przeczytaj także: Alergeny pokarmowe
Koenzym Q10 – co wpływa na obniżenie jego poziomu w produktach
Koenzym Q10, nie jest odporny na wysokie temperatury i podczas obróbki termicznej ( np. gotowanie ) zawartość koenzymu Q10 spada. Na spadek koenzymu wpływa również długie przechowywanie.
Niedobory koenzymu Q10
W zdrowym organizmie koenzym występuje we wszystkich tkankach i komórkach w ilości , która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Natomiast, niedobór koenzymu Q10 w organizmie początkowo objawia się osłabieniem, przewlekłym zmęczeniem. Dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania łańcucha oddechowego gdzie brakuje związków wysokoenergetycznych, prowadzi to do zmniejszenia sprawności komórki, następnie tkanki i w efekcie całego organizmu.
Choroby
Obniżenie się poziomu koenzymu może prowadzić do rozwoju wielu chorób takich jak: nadciśnienie, arytmia czy cukrzyca. Powoduje również nieprawidłowe funkcjonowanie systemu immunologicznego i przyśpiesza procesy starzenia.
Skóra
Niedobór koenzymu niekorzystnie wpływa także na skórę, ponieważ przyczynia się do jej starzenia, powodując wiotczenie skóry czy pojawienie się zmarszczek.
Negatywny wpływ na wytwarzanie koenzymu może mieć również stres, infekcje, zła dieta, a także niektóre leki.
Choroby wynikające z niedoboru koenzymu
Niedobór koenzymu może mieć poważne konsekwencje i w efekcie może prowadzić do różnorakich chorób, począwszy od migreny przez problemy kardiologiczne aż po nowotwory.
Choroby, które mogą wynikać z niedoboru koenzymu to:
- choroby serca – miażdżyca, niewydolność wieńcowa, nadciśnienie tętnicze,
- choroby układu immunologicznego – nowotwory,
- cukrzyca,
- choroby mięśni – miopatie ( bóle mięśni ), zespół przewlekłego zmęczenia,
- choroby neurodegeneracyjne – choroba Parkinsona, Alzheimera a także stwardnienie rozsiane,
- starzenie.
W niektórych przypadkach chorobowych, postępowanie terapeutyczne polega na suplementacji koenzymu w postaci suplementów diety lub produktów spożywczych.
Koenzym Q10 – wskazania do stosowania
Choroby, które są wskazaniem do stosowania koenzymu to przede wszystkim choroby układu krążenia, parodontozy, cukrzyca typu II, otyłość, nowotwory, niektóre choroby mięśni, choroba Parkinsona, czy alzheimera.
Dla większości osób dorosłych koenzym jest bezpieczny w stosowaniu, choć czasem w łagodnej postaci mogą wystąpić działania niepożądane typu nudności, utrata apetytu, niestrawność czy biegunka.
Koenzym Q10 w produktach kosmetycznych i suplementach diety
Ubichinon przez wzgląd na swoje właściwości jest substancją pożądaną zarówno w preparatach kosmetycznych jak również w suplementach diety.
Kosmetyki
Koenzym Q10 można spotkać w wielu preparatach do pielęgnacji skóry, często występuje jako składnik kosmetyków przeciwstarzeniowych, ponieważ jako antyoksydant przeciwdziała wolnym rodnikom. Jego obecność pomaga też w przyswajaniu pozostałych substancji znajdujących się w preparacie.
Dzięki tej substancji, kwas hialuronowy w skórze utrzymuje odpowiedni poziom co z kolei powoduje prawidłowe nawilżenie, jędrność i elastyczność a także zdrowy wygląd skóry.
Preparaty, które zawierają koenzym pomocne są w także w opóźnianiu pierwszych oznak starzenia, ponieważ spłycają drobne zmarszczki, wygładzają, przyśpieszają regenerację naskórka. Co w konsekwencji chroni skórę przed starzeniem zewnętrznym jak również wewnętrznym.
Ubichinon zawarty w preparatach kosmetycznych chroni także skórę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak np. mróz czy promieniowanie UV.
Poprzez dostarczanie koenzymu z zewnątrz można efektywnie wspomagać naturalne funkcje skóry.
Przeczytaj także: Uczulenie na słońce ( alergia )
Suplementy diety
Koenzym Q10, jest również składnikiem w suplementach diety, występuje w postaci pigułek tabletek czy kapsułek, może być podawany nawet jako zastrzyk.
Właściwy poziom ubichinonu jest bardzo korzystny dla organizmu, gdyż dzięki właściwościom antyoksydacyjnym chroni serce przed różnymi chorobami. Ponieważ wchłanialność koenzymu zależy od formy w jakiej występuje i z jakimi substancjami. Dlatego kapsułki z koenzymem i kwasami tłuszczowymi omega-3 będą się lepiej wchłaniać niż np. tabletka gdzie koenzym występuje w formie krystalicznej.
Leki
Działanie koenzymu Q10 ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tkanek i narządów wewnętrznych, a w efekcie całego organizmu. Dlatego występuje również w lekach na różne schorzenia, np. na chorobę Parkinsona, otyłość, cukrzycę, nadciśnienie czy miażdżycę.
Koenzym – dawkowanie
Dzienne spożycie koenzymu powinno oscylować między 50 a 200 mg. W przypadku suplementów diety warto przeczytać ulotkę, a osoby z niskim ciśnieniem powinny zwrócić się do lekarza o pomoc w sprawie dawkowania, ponieważ niedociśnienie może być przeciwwskazaniem, do zażywania.
Koenzym Q10 jest bardzo ważnym związkiem, ponieważ zapewnia właściwe działanie tkanek i narządów a co za tym idzie – prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.